Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?

Chciałbym mieć kominek otwarty, ale wiem, że potrzebuje on bardzo dużej ilości powietrza do spalania. Czy w związku z tym można doprowadzić je kanałem z zewnątrz i wymusić jego nadmuch w odpowiedniej ilości za pomocą wentylatora? Osłonięty kratką wylot powietrza mógłby znajdować się np. w podłodze przed kominkiem albo nad otworem paleniska, tak by strumień powietrza był kierowany bezpośrednio do niego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

Palenisko kominka otwarty to prawdziwy „pożeracz powietrza”. W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu
Otwarte palenisko kominka to prawdziwy „pożeracz powietrza”. W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu (fot. Arysto)

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; § 132) do kominka otwartego trzeba doprowadzić taką ilość powietrza, by prędkość jego przepływu w otworze komory spalania nie była mniejsza niż 0,2 m/s. Stosownie do tego warunku dobiera się także komin. Potrzebna ilość powietrza jest naprawdę duża: zakładając, że otwór paleniska ma 0,5 m2; przepływ wyniesie 360 m3/h. To tyle, co kubatura domu o powierzchni ok. 130 m2.

 

Doprowadzenie powietrza za pomocą wentylatora jest możliwe, ale wbrew pozorom dość trudne. Strumień powietrza o bardzo niewielkiej prędkości trzeba skierować w pobliże otworu paleniska. Nie może być skierowany wprost na ogień, bo w razie przymknięcia szybra w kominie odprowadzenie dymu mogłoby nie nadążyć za nawiewem. Konieczna jest w związku z tym także regulacja intensywności nawiewu (prędkości obrotowej wentylatora).

 

Z racji tych trudności zwykle dopływ powietrza wykonuje się jako grawitacyjny – poprzez kanał o średnicy 15 cm (powierzchnia blisko 200 cm2, jak typowego kanału wentylacyjnego), którego wylot umieszcza się w pobliżu paleniska.

 

Uwaga! Kanał nie powinien być mniejszy – mając średnicę 10 cm, będzie miał niespełna 80 cm2 pola przekroju i będzie zbyt mało wydajny. Założenie jest takie, że intensywniejszy ciąg w kominie zwiększa też „ssanie” i przepływ w kanale, regulacja odbywa się więc samoczynnie. Jednak w praktyce kominek wciąga powietrze całą powierzchnią otworu paleniska, znaczna jego część będzie pochodziła po prostu z pomieszczenia, a nie będzie zasysana wprost przez kanał.

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-03-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wielu producentów wkładów i kominków w swych produktach instaluje kanał nawiewu zewnętrznego od spodu i proponuje dokupienie dostosowanego wymiarami wentylatora wraz ze sterownikami elektronicznymi (koszt niewielki ). Przed budową własnego systemu nawiewu warto sprawdzić średnicę ...

Gość KazJerzy

25 Lis 2011, 09:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Czy wykonanie DGP z nawiewami ciepłego powietrza w suficie ma sens?

Czy wykonanie DGP z nawiewami ciepłego powietrza w suficie ma sens? Dom jest parterowy, inne rozwiązanie nie wchodzi więc raczej w grę. Czy nawiewy robi się we wszystkich pomieszczeniach i jak je rozmieścić?

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze