Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)

Artykuł na: 4-5 minut

Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin - mówi Wojtek, członek Klubu Budujących Dom.

Aparat nawiewny z filtrem powietrza i baypassem
Aparat nawiewny z filtrem powietrza i baypassem

Dom: 170 m2, murowany, z poddaszem, ogrzewany kotłem gazowym oraz wkładem kominkowym z systemem DGP na parterze i poddaszu.

 

Parametry kominka: Wkład narożny Varm FP 780/560 o mocy 15 kW, spawany z płyt stalowych, wnętrze wyłożone cegłami szamotowymi.

 

Decyzja: Kominek traktowałem jedynie jako uzupełnienie ogrzewania gazowego. Nie zastosowałem kominka z płaszczem wodnym, ponieważ jest trudniejszy w montażu i droższy od typowych wkładów, a ogrzewanie drewnem jest kłopotliwe i droższe niż gazowe. Do kominka z płaszczem zniechęciły mnie także doświadczenia kilku znajomych – nieustająca walka z czyszczeniem szyby (wynikająca z niższej temp. spalania drewna).

 

Chciałem mieć kominek nowoczesny, bez ozdób, dlatego wybrałem wkład stalowy, a nie żeliwny (odlewy mają akselbanty). Szukałem modelu z narożną szybą, aby widzieć ogień z salonu oraz z kuchni. Starałem się wybrać model o wysokich parametrach grzewczych i zainteresowały mnie wkłady z dodatkowym ożebrowaniem i wyłożone cegłami szamotowymi. Cegły akumulują ciepło, chronią ściany kominka przed żarem i są łatwe do wymiany w przypadku pęknięcia. Zdecydowałem się również zamontować system DGP.

 

Porady i przestrogi:

Piaskowiec na obudowie podczas pracy kominka nagrzewa się i również oddaje ciepło, został zaimpregnowany, aby się nie kruszył i nie brudził. Wkład z narożną szybą jest widoczny z kuchni i z salonu
Piaskowiec na obudowie podczas pracy kominka nagrzewa się i również oddaje ciepło, został zaimpregnowany, aby się nie kruszył i nie brudził. Wkład z narożną szybą jest widoczny z kuchni i z salonu
 • Rury DGP zainstalowałem samodzielnie, prowadząc przy ściankach kolankowych. Jedyną trudnością było przebicie się przez strop terriva. Na czopuchu kominka zamontowałem stalowy radiator, który dodatkowo polepsza odzysk ciepła ze spalin.

   

  Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin (jak w piecach kaflowych). Cały osprzęt do DGP kupiłem przez Internet, taniej niż w sklepie.

   

 • Turbina, wymuszająca krążenie powietrza w systemie DGP, szumi, więc trzeba uważać z jej lokalizacją i wygłuszyć miejsce, gdzie się znajduje.

   

 • Rocznie spalam 5 m3 drewna (brzoza, dąb) za około 900 zł. Palenie drewnem nie jest obecnie tanie, ponieważ już w nadleśnictwach cena oscyluje wokół 140 zł/m3 za drewno niepocięte.

   

 • Nie jestem zadowolony z palenia brykietami wiórowymi, (brudzą, a podczas palenia szybko rozpadają się) choć zajmują mniej miejsca.

   

 • Wyczystkę komina zaprojektowałem od strony tarasu, aby nie brudzić wnętrz. Superlokalizacja!

   

 • Brakuje szufelki odkurzacza centralnego przy kominku. Ułatwiałaby sprzątanie popiołu i trocin z drewna.

Koszty: Wkład kominkowy – 5750 zł. Przewód dymowy (bez komina), radiator, izolacja z wełny mineralnej, obudowa z piaskowca, impregnacja kamienia, robocizna (obudowa + montaż kominka) – 1766 zł. System DGP (tylko materiały) – 1439 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

kominki są przereklamowane...

aaaa

06 Mar 2018, 16:29

Kominek to urok dla tych, którzy go dostrzegają. Jest też aspekt praktyczny, nagrzanie pomieszczenia 20-30 m2 trwa bardzo krótko i wystarczy kilka szczap. Nawiew ciepłego powietrza działa bardzo sprawnie nawet bez DGP. Możliwości zabudowy - w zasadzie bez ograniczeń. Ceny wkładów ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

06 Mar 2018, 10:45

Powiem teraz coś z czego większość powinna zdawać sobie już sprawę, mamy 2018 rok. Praktycznie każdy produkt jest dostępny do tego stopnia, że możemy dopasować go na "miarę". Oczywiście osobiście uważam, że to jest dobre. Dlaczego tak myślę? Ponieważ przez 19 letnie doświadczenie ...

Gość komikom

06 Mar 2018, 10:35

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Jak włożyć nowy wkład do istniejącego komina?

Mam stary komin murowany, a chciałbym podłączyć do niego kocioł gazowy. Z tego co czytałem wynika, że taki kocioł wymaga specjalnego wkładu, ale nie wiem czy powinien być stalowy czy wystarczy plastikowy. No i jak włożyć go do istniejącego komina?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze