Budujemy Dom

Kominki - doświadczenia użytkowników (Jolanta)

Artykuł na: 4-5 minut

Ogrzewanie domu drewnem nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie - 200 zł. - mówi Jolanta, czytelniczka Budujemy Dom.

Dom: 57 m2, drewniany, parterowy, ogrzewany kotłem gazowym i wkładem kominkowym z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła.

 

Parametry kominka: Norweski wkład kominkowy Dovre z narożną szybą, moc 17 kW.

 

Decyzja: Kiedy dom był letniakiem, zbudowałam tradycyjny otwarty kominek. Nie dawał wiele ciepła, a otwarte palenisko było niebezpieczne dla drewnianego domu. Po przeprowadzce na stałe zamontowałam listwy elektryczne. Zajmowały sporo miejsca na ścianach i były kosztowne w eksploatacji (3000 zł rocznie przy temperaturze wnętrz 18°C).

 

Za drogo i za zimno – stwierdziłam i po kilku latach pozbyłam się ich (pozostawiłam tylko w łazience i sypialni na doraźne grzanie). W palenisku kominka zainstalowałam żeliwny wkład, ale bez systemu DGP, ze względu na małą powierzchnię domu. Wnętrza dzienne są połączone i ciepłe, a do sypialni i łazienki wystarczy otworzyć drzwi.

Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę
Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę

Porady i przestrogi:

 • Montaż kominka zleciłam sprzedawcy, ponieważ zależało mi na gwarancji i naprawach. Przydało się to wkrótce, kiedy trzeba było uszczelnić drzwi wkładu. Na początku wkład utrzymywał ogień krótko, więc musiałam często dokładać drewna. Przeprowadziłam test kartki papieru – mogłam ją luźno przesuwać. Po oszlifowaniu drzwi i wymianie uszczelki, problemy ustały. Drewno dokładam 3–4 razy na dobę.

   

 • Należy kilka razy w roku czyścić komin. Na początku czyściłam go tylko raz i zapaliły mi się sadze. Stało się to na skutek spalania niewysuszonego drewna grabowego (takie mi sprzedano). Przestraszyłam się, ponieważ dom budowałam w 1982 roku i miałam tradycyjnie wymurowany komin z cegły. Na szczęście nie popękał. Kiedy stało się to kolejny raz, mimo iż czyściłam komin i paliłam suchym drewnem, zdecydowałam się umieścić w kominie stalową rurę. Sprawdziła się.

   

 • Ogrzewanie kominkowe domu nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie – 200 zł. Przed emeryturą przyłączyłam więc dom do sieci gazu ziemnego. To był znakomity krok. Na gazowe c.o. wydałam 9000 zł. Dawniej w okresie grzewczym zużywałam 6 m3 drewna, obecnie połowę.

Koszty: wkład kominkowy Dovre – 2400 zł, razem z montażem – 4000 zł, zamontowanie w kominie stalowej rury o długości 6 m – 1100 zł.

W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni) W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-03-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
Żeliwny piecyk emaliowany na drewno Dovre Rock
Żeliwny piecyk emaliowany na drewno Dovre Rock Minimalistyczny, elegancki, delikatnie zaokrąglony. Wspaniale dopełnia nowoczesne pomieszczenia, wnosząc do nich ciepło i przytulną atmosferę. ...
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze