Kominek na drewnianym szkielecie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek na drewnianym szkielecie

Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka - mówi Dominika, czytelniczka Budujemy Dom

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, murowany, 120 m2 powierzchni użytkowej, 6 pomieszczeń.

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy.

Parametry kominka: Ponieważ kupiliśmy dom z rynku wtórnego wyposażony już w kominek, nie znamy jego parametrów. Jest to żeliwny wkład z drzwiczkami otwieranymi na bok.

Drewno: na Mazurach kupujemy dobrze wysuszony jesion.

Eksploatacja: z kominka korzystamy bardzo często. Podczas dużych mrozów codziennie. Popiół wynosimy po każdym paleniu, szybę czyścimy co kilka rozpaleń, preparatem "Tytan do czyszczenia kominków" - jest tani i w miarę dobry.

Decyzja: kiedy szukaliśmy domu, jednym z warunków był kominek. Przede wszystkim dlatego, że prawdziwy ogień daje niepowtarzalny klimat w domu, dopiero na drugim miejscu są względy praktyczne - np. dogrzewanie jesienią bez konieczności włączania głównego ogrzewania.

Kominek na drewnianym szkielecie
W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni

Kominek na drewnianym szkielecie - porady i przestrogi:

  • Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka. Niestety, nie pomyśleliśmy od razu o wyprowadzeniu przewodu rozprowadzającego ciepłe powietrze do pokoju znajdującego się nad salonem. Dopiero później stwierdziliśmy, że bardzo by nam się przydało jesienią ogrzewanie sypialni kominkiem. Na szczęście udało się zrobić małą przeróbkę i teraz mamy tzw. komin na kominku - który zasłania rurę wyprowadzającą ciepłe powietrze z obudowy do pokoju na górze. Ponieważ mamy drewniany strop, fachowcy nie mieli żadnego problemu, by zrobić w nim otwór. W ten sposób od tego sezonu mamy wyprowadzoną rurę z obudowy przez sufit do sypialni nad salonem.
  • Warto pomyśleć o wykorzystywaniu gorącego powietrza i nawet już po wykonaniu kominka zamontować system DGP lub, jak w naszym przypadku, jego namiastkę.

Koszty eksploatacyjne kominka:

  • Koszty inwestycyjne: nie znamy.
  • Koszty eksploatacyjne: w sezonie grzewczym spalamy ok. 10 metrów przestrzennych drewna. W 2010 roku za mp zapłaciliśmy 180 zł.

Redaktor: Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!