Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek na drewnianym szkielecie

Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka - mówi Dominika, czytelniczka Budujemy Dom

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, murowany, 120 m2 powierzchni użytkowej, 6 pomieszczeń.

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy.

Parametry kominka: Ponieważ kupiliśmy dom z rynku wtórnego wyposażony już w kominek, nie znamy jego parametrów. Jest to żeliwny wkład z drzwiczkami otwieranymi na bok.

Drewno: na Mazurach kupujemy dobrze wysuszony jesion.

Eksploatacja: z kominka korzystamy bardzo często. Podczas dużych mrozów codziennie. Popiół wynosimy po każdym paleniu, szybę czyścimy co kilka rozpaleń, preparatem "Tytan do czyszczenia kominków" – jest tani i w miarę dobry.

Decyzja: kiedy szukaliśmy domu, jednym z warunków był kominek. Przede wszystkim dlatego, że prawdziwy ogień daje niepowtarzalny klimat w domu, dopiero na drugim miejscu są względy praktyczne – np. dogrzewanie jesienią bez konieczności włączania głównego ogrzewania.

W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni
W sezonie grzewczym korzystamy z kominka prawie codziennie
Przywiezione z Mazur drewno przechowujemy w drewutni

Porady i przestrogi:

– Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka. Niestety, nie pomyśleliśmy od razu o wyprowadzeniu przewodu rozprowadzającego ciepłe powietrze do pokoju znajdującego się nad salonem.

Dopiero później stwierdziliśmy, że bardzo by nam się przydało jesienią ogrzewanie sypialni kominkiem. Na szczęście udało się zrobić małą przeróbkę i teraz mamy tzw. komin na kominku – który zasłania rurę wyprowadzającą ciepłe powietrze z obudowy do pokoju na górze. Ponieważ mamy drewniany strop, fachowcy nie mieli żadnego problemu, by zrobić w nim otwór. W ten sposób od tego sezonu mamy wyprowadzoną rurę z obudowy przez sufit do sypialni nad salonem.

– Warto pomyśleć o wykorzystywaniu gorącego powietrza i nawet już po wykonaniu kominka zamontować system DGP lub, jak w naszym przypadku, jego namiastkę.

Koszty inwestycyjne: nie znamy.

Koszty eksploatacyjne: w sezonie grzewczym spalamy ok. 10 metrów przestrzennych drewna. W 2010 roku za mp zapłaciliśmy 180 zł.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-03-01

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel Firma Schiedel dokonała aktualizacji oceny efektywności energetycznej swojej wentylacji hybrydowej SCHIEDEL FLOW dla budynków jednorodzinnych ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze