Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek jako awaryjne źródło ciepła

Przestrzegam, aby uczulić gości, by nie wrzucali do kominka śmieci. Teść wpadł na pomysł, by... (ciąg dalszy w poradach i przestrogach w tym artykule) - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem; 180 m2 powierzchni użytkowej; wykonany z bloczków Porotherm grubości 25 cm P+W i ocieplony styropianem grubości 12 cm.

Główne źródło ciepła: kocioł na groszek.

Parametry kominka: wkład kominkowy Laudel® 900; moc 16 kW; waga 162 kg; drzwiczki otwierane na bok, na lewą stronę; średnica wylotu spalin 200 mm. Zdecydowaliśmy się na prostą nowoczesną formę obudowy. Wykonana jest z ognioodpornej płyty g-k. Elementami dekoracyjnymi jest łupek w kolorze grafitowym. W tylnej części obudowy kominka zamontowaliśmy halogeny, bo kominek ma być ładnym meblem, również wtedy kiedy się w nim nie pali.

Drewno: 3 lata temu kupiłem 5 mp drewna w nadleśnictwie po 70 zł/mp. Sam je pociąłem i porąbałem. Dobra siekiera Fiskars to podstawa. Na razie nie mam „profesjonalnej” drewutni, a drewno leży na działce na paletach, przykryte folią. Niewielką ilość drewna składuję w garażu.

Eksploatacja: z kominka korzystamy pierwszy rok. Najczęściej wieczorami dla nastroju lub w sytuacji awaryjnej. Co kilka dni opróżniam popielnik i myję szybę gąbką i wodą. Nie stosuję żadnych preparatów, bo zostawiają tłustą powłokę na szybie.

Decyzja: kominek miał służyć głównie do tworzenia atmosfery, a okazał się bardzo przydatnym dodatkowym źródłem ciepła, zwłaszcza w przypadku awarii głównego źródła ciepła. Model wkładu zaproponował wykonawca. Istotna była wielkość szyby. Zdecydowaliśmy się na prostokątny wkład o wymiarach 900 × 475 mm.

Kratka nawiewna i szyber do regulacji natężenia dopływu powietrza z zewnątrz Podczas czyszczenia szyby, na obudowie pod wkładem zrobił się zaciek, który muszę zamalować. Warto dobrze przemyśleć kolor obudowy pod kominkiem, bo dość szybko się brudzi
Kratka nawiewna i szyber do regulacji natężenia dopływu powietrza z zewnątrz Podczas czyszczenia szyby, na obudowie pod wkładem zrobił się zaciek, który muszę zamalować. Warto dobrze przemyśleć kolor obudowy pod kominkiem, bo dość szybko się brudzi

Porady i przestrogi:

 • Bardzo wygodne jest przechowywanie drewna do bieżącego palenia w garażu, skąd bez wychodzenia z domu donoszę je do kominka. Polecam takie rozwiązanie.

 • Od strony wizualnej warto pomyśleć o proporcjach wielkości szyby kominka w stosunku do obudowy. Nie powinna być za mała.

 • Kominek wyposażony jest w system DGP, doprowadzający ogrzane powietrze do dwóch pokoi na poddaszu, usytuowanych bezpośrednio nad kominkiem. Do trzeciego pokoju nie doprowadziłem DGP, ponieważ konieczny byłby montaż turbiny zasilanej elektrycznie, a nie chciałem uzależniać pracy kominka od prądu.

 • Podczas tej zimy przy -26°C wygasł kocioł na groszek. Najpierw rozpaliłem w kominku i zająłem się naprawą kotła. Kominek w tej sytuacji pozwolił mi zachować ciepło w domu, mimo że grzejniki przestały grzać. Warto traktować więc go jako skuteczne, awaryjne źródło ciepła.

 • Przestrzegam, aby uczulić gości, by nie wrzucali do kominka śmieci. Teść wpadł na pomysł, by spalić w kominku kilka plastikowych butelek. Oprócz smrodu i dymu, w kominku pojawiły się sople z nadwęglonego PVC, który z czasem wprawdzie się wypalił, ale szyby długo nie mogłem doczyścić.

Koszty inwestycyjne: wkład kominkowy 4200 zł z 7% VAT; przewód dymowy, izolacja z wełny mineralnej, obudowa kominka z robocizną – 6000 zł.

Koszty eksploatacyjne: trudno określić, ponieważ to nasz pierwszy rok użytkowania kominka, a sezon się jeszcze nie skończył. Myślę jednak, że nie spalę więcej, jak 1,5 mp za 70 zł (cena drewna sprzed 3 lat).

Kominek ulokowany jest w centralnej części domu pomiędzy kuchnią a salonem Obudowa kominka została wykonana z ognioodpornych płyt g-k
Kominek ulokowany jest w centralnej części domu pomiędzy kuchnią a salonem Obudowa kominka została wykonana z ognioodpornych płyt g-k

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Skąd to wiesz że tak musi być zawsze i u wszystkich?

Jani_63

03 Lis 2013, 12:42

Kominek jako opcja dodatkowa, z rozprowadzeniem kanałami ciepła po pokojach, ale główne źródło powinien stanowić piec.

sadsa45dffg54

03 Lis 2013, 12:00

Cytat Witam,posiadam wklad kominkowy laudel 900 i chcialbym zapytac czy ktos z Panstwa posiada taki wklad i jak szybko brudzi sie szyba bo ja niestety po jednym paleniu mam czarna 1.odpowiedni przekrój komina do - wielkości paleniska,2.Suche ...

r-32

02 Lis 2013, 19:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Czy kominek można posadowić wprost na wylewce podłogowej?

Czy kominek można posadowić wprost na wylewce podłogowej, czy powinien mieć własny fundament? Opinie wykonawców, z którymi rozmawiałem są mocno rozbieżne. Jeden twierdzi, że fundament to konieczność, bo wylewka popęka. Drugi, że wystarczy dla świętego spokoju, nieco pogrubić i zazbroić wylewkę w tym miejscu, trzeci z kolei twierdzi, że na wylewce wprawdzie może być, ale pod nią trzeba usunąć styropian i zastąpić wełną – jako niepalną...

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze