Budujemy Dom

Dobór komina do paliwa - węgiel, pellety, drewno

Artykuł na: 6-9 minut

Dobór źródła ciepła jest podstawą do zaprojektowania komina. Problemem są nowoczesne kotły na paliwo stałe, które przy wzroście wydajności wytwarzają spaliny o coraz niższej temperaturze, co powoduje wkraplanie się wilgoci a wraz z nią powstawanie kwasów.

Węgiel

Dobór komina do paliwa - węgiel, pellety, drewno
(fot. Coolibeer - forum.budujemydom.pl)

Najmniej wymagającymi dla konstrukcji komina były tradycyjne kotły na paliwo stałe, o małej sprawności. Temperatura spalin przekraczała 300°C. O ile było to zjawisko niekorzystne dla naszej kieszeni i środowiska, o tyle pozwalało na długotrwałą eksploatację kominów wykonanych ze zwykłej, niczym niezabezpieczonej cegły – wysoka temperatura uniemożliwiała wykraplanie się wilgoci, a tym samym korozję muru.

 

Kominy pracowały "na sucho" – jakkolwiek spaliny zawierały ogromne ilości zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, ale były usuwane do atmosfery, gdyż wobec braku wilgoci, nie było środowiska do powstawania niekorzystnych dla przewodu kominowego związków chemicznych.

 

Skonstruowanie bardziej wydajnych urządzeń oznaczało równocześnie spadek temperatury spalin. W praktyce, punkt rosy na ściankach komina może wystąpić już przy temperaturze spalin 140ºC. W najnowocześniejszych kotłach, np. na groszek, temperatura spalin jest na poziomie 200ºC (przy normalnej pracy z pełną mocą).

 

Niestety przez większość sezonu grzewczego kocioł pracuje z mocą niższą od nominalnej, temperatura spalin spada więc poniżej temperatury krytycznej. Zmusza to do zastosowania przewodów kominowych przystosowanych do tzw. spalin mokrych. Na ściankach komina dochodzi do wykraplania wilgoci, która – w niezabezpieczonym odpowiednio przewodzie – powoli wsiąka w mur, powodując jego korozję i wykwity na zewnętrznej powierzchni.

 

Ponadto, z uwagi na możliwość zapalenia się sadzy w kominie, musi on zapewniać odporność pożarową. W takim przypadku, temperatura w kominie może osiągnąć nawet 1000°C – wprawdzie komin ulegnie zniszczeniu, ale budynek ocaleje.

 

Schemat systemu kominowego
Schemat systemu kominowego (rys. Schiedel)

Aby dostosować stary, istniejący komin, wykonany tradycyjną metodą murowania z cegieł, do nowoczesnego wysokosprawnego kotła na paliwo stałe, musimy wyposażyć go we właściwy wkład kominowy z materiału odpornego zarówno na korozję chemiczną, jak i wysoką temperaturę (wprawdzie nominalnie wynosi ona około 250°C, ale okresowo jest znaczenie wyższa). Warunki takie spełniają praktycznie tylko wkłady kominowe ze stali emaliowanej.

 

Stosowane bywają również wkłady ze stali żaroodpornej, jednak nie są zalecane, z powodu trudnej do oszacowania żywotności. Wszystkie elementy komina, takie jak wyczystki, odkraplacze, uszczelnienia, muszą zostać dobrane zgodnie z zaleceniami dostawcy systemu, najlepiej przez kominiarza, któremu powierzy się instalację wkładu.

 

Przy budowie domu od podstaw dysponujemy innym, bardzo trwałym i wygodnym rozwiązaniem: są to systemy kominowe z wkładami ceramicznymi – odpornymi praktycznie na wszystkie możliwe kwasy, w bardzo szerokim zakresie temperatury. Zbudowane są z ceramicznego wkładu, obudowy z betonu lekkiego i umieszczonej pomiędzy nimi izolacji z wełny mineralnej.

 

Prawidłowo wykonany komin, zawierający wszystkie elementy systemu zalecane przez producenta, jest rozwiązaniem trwałym i bezpiecznym. Poszczególne części wykonane są z dużą precyzją, a składanie kompletnego systemu przypomina budowę z klocków. Prace te należy jednak powierzyć fachowcowi, by uniknąć niespodzianek na etapie odbiorów kominiarskich i w czasie eksploatacji.

Biomasa, drewno, pellety

Dobór komina do tych paliw jest podobny, jak w przypadku kotłów węglowych. Idealnym rozwiązaniem są kominy ceramiczne bądź wkłady kominowe emaliowane.

 

Budując taki komin, bądźmy jednak przewidujący. Dostępne są materiały na tyle uniwersalne, że możemy użyć takich przewodów kominowych, które pozwolą na późniejsza zmianę paliwa, np. z pelletów na groszek, bądź wymianę kotła zgazowującego drewno na kocioł węglowy lub nawet gazowy.

 

W przypadku kominków zachodzi podobny postęp technologiczny, jak opisany przy kotłach węglowych. Dawniej stosowane otwarte paleniska nie pozwalały na kontrolę procesu spalania. Więcej ciepła uciekało "w komin", niż trafiało do pomieszczenia. Obecnie, producenci wytwarzają wkłady kominkowe o znacznie większej sprawności.

Niejeden inwestor daję się również skusić na "podkręcenie" swojego kominka, poprzez instalację dodatkowych radiatorów, wychwytujących ciepło ze spalin w kominie. O ile faktycznie zwiększa to uzyskaną moc o kilkaset watów, o tyle mocno schłodzone spaliny stanowią kolejne zagrożenie dla trwałości komina: znowu pojawia się problem wilgoci wykraplającej się w kominie.

 

Dlatego też, wymieniając np. piec kaflowy na kominek, powinniśmy zabezpieczyć stary murowany z cegieł przewód kominowy wkładem żaroodpornym lub emaliowanym.

Materiał komina
Źródła ciepła ceglany ceramiczny stal kwasoodporna stal żaroodporna stal emaliowana
kominek otwarty v +   + +
kominek zamknięty v +   + +
kocioł węglowy starego typu v +   v +
kocioł węglowy nowoczesny   +   v +
kocioł na biomasę v +   + +
kocioł olejowy   + +    
kocioł gazowy atmosferyczny i wentylatorowy   + +    
kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania   + +    
kocioł gazowy kondensacyjny   + +    

 + zalecany; v dopuszczalny

mgr inż. Ewa Łagoda, mgr inż. Mateusz Łagoda
konsultacje – mistrz kominiarski Michał Mikołajczak nr upr. 1/2005

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".