Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Dobór komina do paliwa - gaz, olej opałowy

Artykuł na: 6-9 minut

Inaczej niż w przypadku kotłów na paliwo stałe wygląda dobór przewodów kominowych do kotłów gazowych.

Paliwa gazowe

Niezależnie od źródła gazu – gaz ziemny z sieci gazowej czy propan-butan ze zbiornika z gazem płynnym (LPG) – mamy do dyspozycji kilka rodzajów instalacji spalinowych, uzależnionych od typu kotła:

 • kotły atmosferyczne lub z palnikiem nadmuchowym (temperatura spalin 100–150°C);
 • kotły kondensacyjne (temperatura spalin 60°C).

Ze względu na niższą maksymalną temperaturę spalin, jaka występuje na wylocie z kotła gazowego, wystarczą konstrukcje o odporności do 200°C. Warunek taki spełnia np. stal kwasoodporna, z której wykonywane są też wkłady kominowe do istniejących kanałów murowanych.

 

Przy doborze komina do kotła gazowego istotna będzie nie tylko temperatura, ale także ciśnienie spalin.

 

Komin ceramiczny uniwersalny może współpracować z każdym rodzajem kotła. To najlepszy wybór, jesli na etapie budowy nie wiemy jeszcze, w jaki sposób bedzie ogrzewany dom
Komin ceramiczny uniwersalny może współpracować z każdym rodzajem kotła. To najlepszy wybór, jeśli na etapie budowy nie wiemy jeszcze, w jaki sposób będzie ogrzewany dom (rys. Plewa)

Wyrzut spalin może odbywać się w dwojaki sposób:

 • w kominie panuje ciśnienie wyższe niż na zewnątrz, bo ruch spalin wymusza wentylator w kotle. Oznacza to, że komin musi spełniać rygorystyczne wymogi co do szczelności, bo inaczej wentylator wypchnie spaliny do pomieszczenia. Tego rodzaju kominów potrzebują kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym praktycznie wszystkie kotły kondensacyjne;

   

 • w kominie panuje ciśnienie niższe niż na zewnątrz (podciśnienie). Do wytworzenia ciągu konieczna jest odpowiednia wysokość i przekrój komina. Wymagania co do jego szczelności są łagodniejsze (przez nieszczelność komin będzie zasysał powietrze). Ten typ kominów stosuje się do kotłów z palnikiem atmosferycznym lub nadmuchowym.

Kotły gazowe kondensacyjne

Kompletnie inna technologia zastosowana do produkcji tych urządzeń pozwala zapomnieć o ograniczeniach podnoszenia ich sprawności, jakie wiązały się z zagrożeniem wykraplaniem wilgoci. Urządzenia celowo skonstruowane są w ten sposób, aby odzyskać całe ciepło utajone, jakie kryje się w parze wodnej, powstającej w procesie spalania gazu. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki pracy, zjawisko tej kondensacji jest tak intensywne, że z kotła zwyczajnie leje się woda.

 

Proces wykraplania przenosi się również do komina, gdzie odzyskujemy ciepło poprzez omywanie komina (od zewnątrz) powietrzem zewnętrznym, pobieranym do spalania, które tym samym jest wstępnie podgrzewane. Proces ten zachodzi w . Są to dwie koncentryczne rury – wewnętrzna usuwa spaliny, a zewnętrzna zasysa powietrze do spalania. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania odkraplacza w kominie. Cały przewód spalinowy możemy wykonać ze spadkiem do kotła, który i tak jest odporny na kondensat.

 

Wybierając kocioł z zamkniętą komorą spalania do nowego domu, możemy zdecydować się na fabryczny system powietrzno-spalinowy z przewodów koncentrycznych lub specjalne wykonanie komina ceramicznego albo stalowego przystosowanego do pracy z takimi kotłami. Alternatywą dla rozwiązań systemowych jest wybudowanie kanału murowanego z tradycyjnych pustaków wentylacyjnych, np. okrągłych o średnicy 150 mm, uzupełnionych przez kominiarza o odpowiedni wkład kominowy.

 

Przestrzeń pomiędzy wkładem a ścianami pustaka wentylacyjnego posłuży do zasysania powietrza przez kocioł. Pamiętajmy jednak, że nie każdy kocioł turbo jest kotłem kondensacyjnym.

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo
Kotły z zamkniętą komorą spalania - tzw. kotły turbo Kotły z zamkniętą komorą spalania - tzw. kotły turbo
Dla kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania, najprostszym rozwiązaniem jest system kominowy koncentryczny.

 

Pobierając powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz (niebieskie strzałki), czynimy nasz układ niezależny od rodzaju wentylacji w kotłowni.

 

Rozwiązanie to pozwala również na wyprowadzenie spalin bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną budynku, bez potrzeby prowadzenia długiego komina przez wyższe kondygnacje budynku.

 

Jednak dotyczy to tylko domów wolno stojących i kotłów o mocy do 21 kW. (fot. Jeremias)

Olej opałowy

W przypadku oleju opałowego stosujemy te same sposoby doboru komina, co dla kotłów gazowych. W praktyce oznacza to wybór pomiędzy wkładem stalowym i ceramicznym. Szczególny przypadek stanowią rzadko stosowane olejowe kotły kondensacyjne, wytwarzające żrące kwasy.

 

Materiał komina
Źródła ciepła ceglany ceramiczny stal kwasoodporna stal żaroodporna stal emaliowana
kominek otwarty v +   + +
kominek zamknięty v +   + +
kocioł węglowy starego typu v +   v +
kocioł węglowy nowoczesny   +   v +
kocioł na biomasę v +   + +
kocioł olejowy   + +    
kocioł gazowy atmosferyczny i wentylatorowy   + +    
kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania   + +    
kocioł gazowy kondensacyjny   + +    

 + zalecany; v dopuszczalny

mgr inż. Ewa Łagoda, mgr inż. Mateusz Łagoda
konsultacje – mistrz kominiarski Michał Mikołajczak nr upr. 1/2005

aktualizacja: 2012-10-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Dobór komina do paliwa - węgiel, pellety, drewno

Dobór źródła ciepła jest podstawą do zaprojektowania komina. Problemem są nowoczesne kotły na paliwo stałe, które przy wzroście wydajności wytwarzają spaliny o coraz niższej temperaturze, co powoduje wkraplanie się wilgoci a wraz z nią powstawanie kwasów.

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze