Budujemy Dom

Murowany komin: fachowców trzeba ciągle pilnować!

Artykuł na: 4-5 minut
Murowany komin: fachowców trzeba ciągle pilnować!

Majster pomylił się i wymurował w kotłowni jeden za duży kanał dymowy, zamiast dwóch mniejszych. Kanał dymowy, o przekroju aż 40 x 40 cm, utrudniał palenie w kotle węglowym. Doczytałem się, że przy takim kanale gorące spaliny uciekają środkiem kanału, a przy ściankach komina zasysa się zimne, co zakłóca naturalny ciąg - mówi Maciek, członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: powierzchnia 130 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany drewnem, kotłem na paliwa stałe oraz żeliwną kozą. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: dwa jednowarstwowe murowane kominy o wysokości 9 m. W kotłowni komin z czterema kanałami wentylacyjnymi i kanałem dymowym o przekroju 40 x 40 cm, do którego po roku wpuszczono systemowy izolowany ceramiczny wkład o średnicy 15 cm. W salonie wzniesiono komin z kanałem dymowym o przekroju 25 x 25 cm i kanałem wentylacyjnym.

 

Decyzja: inspektor nadzoru, prowadzący naszą budowę, zaproponował wymurowanie tradycyjnych kominów z pełnej cegły i klinkieru ponad dachem, mimo że w gotowym projekcie wskazywano systemowe kominy. Jeszcze kilka lat temu gotowe kominy były dwukrotnie droższe od tradycyjnych, dlatego ulegliśmy z żoną jego sugestii. Rzeczywiście za dwa murowane kominy zapłaciliśmy tyle, ile kosztował wtedy jeden systemowy komin. Teraz ceny systemowych spadły i warto je kupić.

 

Wznosząc dom, wiedzieliśmy, że w salonie na pewno ustawimy kozę. Ponieważ rozbudowa sieci gazu ziemnego miała nastąpić dopiero za kilka lat, postanowiliśmy przetrwać ten okres, ogrzewając dom kotłem węglowym. Potrzebowaliśmy więc oddzielonej kotłowni z czerpnią powietrza oraz z kominem z kanałem dymowym. Drugi komin przy salonie miał obsługiwać kozę. Tak zgrupowaliśmy kanały, żeby możliwe było postawienie tylko dwóch kominów.

Dom ma dwa kominy z kanałami dymowymi i wentylacyjnymi. Kominy znajdują się w odległości 5 m od siebie Wyłaz dachowy umieszczono blisko kalenicy i komina w salonie

Komin murowany - rady i przestrogi:

 • Majster pomylił się i wymurował w kotłowni jeden za duży kanał dymowy, zamiast dwóch mniejszych. Chciałem mieć zapasowy kanał do podłączenia kotła gazowego. Kanał dymowy, o przekroju aż 40 x 40 cm, utrudniał palenie w kotle węglowym. Doczytałem się, że przy takim kanale gorące spaliny uciekają środkiem kanału, a przy ściankach komina zasysa się zimne, co zakłóca naturalny ciąg.

   

  Po pierwszej zimie zmodernizowałem istniejący komin. Przy tej okazji zmieniłem paliwo z węgla na drewno, bo jest czystsze i poręczniejsze. Przez Internet znalazłem firmę, specjalizującą się we wpuszczaniu do istniejących kominów wkładów za pomocą specjalnej windy kominowej.

   

 • Operacja montowania wkładu trwała 3 dni i nauczony przykrym doświadczeniem, osobiście doglądałem prac. Musieliśmy rozkuć dół kanału dymowego w kotłowni, żeby osadzić dno wkładu i zamontować wyczystkę oraz odskraplacz.

   

  Potem zaczęło się żmudne ustawianie kolejnych kształtek, które łączono specjalnym klejem, oraz mocowanie izolacji. Spuszczano je od góry, na linkach. Okazało się, że nasz komin nie był całkiem prosty, więc czas opuszczania kolejnych elementów przeciągał się. Zniecierpliwieni tym monterzy próbowali przemycić kilka pochylonych elementów, ale w porę zauważyłem je dzięki lusterku. Dozorowałem monterów do końca i dzięki temu nie mam żadnych problemów z kominem i ciągiem. Starannie usunęli nadmiar zaprawy klejowej i profesjonalnie wykończyli czopuch. Ale trzeba było ich ciągle pilnować!

   

  Podczas wpuszczania systemowego komina, zauważyłem, że wnętrze istniejącego nie zostało wyrapowane i ze spoin sterczy zaprawa. Dlatego nie mogę zaniedbywać regularnego czyszczenia! Modernizacja komina zapewniła dobry ciąg i łatwiej mogę regulować kocioł.

   

  Budując obecnie, wymurowałbym tradycyjny komin przy kozie, bo cegła dobrze się nagrzewa i dodatkowo promieniuje na dom, natomiast dla kotła i wentylacji kupiłbym kominy systemowe.
Ściana kominowa przy żeliwnej kozie się nagrzewa Podczas modernizacji komina w kotłowni trzeba było rozkuć kanał dymowy Zamontowano nową wyczystkę

Komin murowany - koszty:

 • kominy murowane 4000 zł. 
 • Wkład systemowy z montażem 2000 zł. 
 • Cegła klinkierowa 800 zł. 
 • Czyszczenie kominów przez kominiarza 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".