Budujemy Dom

Emerytowany strażak nie oszczędza na kominie

Artykuł na: 4-5 minut

Jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie! - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje komin od 12 lat.

Parametry domu: dom o powierzchni 128 m2, parterowy z użytkowym poddaszem, wzniesiony w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Ogrzewany drewnem i żeliwnym wkładem kominkowym bez DGP. Wentylacja grawitacyjna.

 

Kominy: ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych, ponad dachem obudowany cegłą klinkierową. Wysokość 14 m. Trzy kanały wentylacyjne w kuchni i łazience, jeden kanał odpowietrzenia kanalizacji. Lokalizacja w centrum budynku.

Dom ma jeden systemowy ceramiczny komin, obmurowany cegłą klinkierową Od frontu umieszczono kominki wentylacyjne

Decyzja: jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie!

 

Przed rozpoczęciem budowy domu zdecydowaliśmy się z żoną na ogrzewanie elektryczne i kominek na drewno, bo przyłączenie do sieci gazu ziemnego miało kosztować 30 000 zł. W praktyce okazało się, że elektryczne również jest dla nas za drogie, więc kominek jest głównym źródłem ciepła.

 

Generalny wykonawca, wznoszący dla nas szkieletowy drewniany dom, polecił wykorzystanie gotowego komina prefabrykowanego. Zgodziliśmy się z nim, chociaż taki komin był o 1/3 droższy od zwykłego murowanego, a my mogliśmy przeznaczyć na budowę tylko 200 000 zł.

Dach jest stromy, dlatego wyłaz umieszczono blisko komina z kanałem dymowym Wyczystka znajduje się z boku komina

Ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Podczas budowy sprawdzałem, czy przejścia komina przez stropy wykonawcy starannie zaizolowali, i czy krokwie dachu znajdują się w bezpiecznym odstępie. Od 12 lat dbam też o regularne czyszczenie kanału dymowego z sadzy i tzw. substancji szklistej. Co pół roku robi to kominiarz, a pomiędzy jego wizytami sam wchodzę na dach. Mam własny zestaw kominiarski, który kupiłem w sklepie z artykułami żelaznymi. Za każdym razem wybieram z wyczystki dwa wiadra sadzy, bo w ciągu roku spalamy aż 13 mp. drewna.

   

  Wyczystka, położona z boku komina, nie ma modelowego dostępu. Żeby się do niej dostać, muszę każdorazowo odsunąć komodę. Ale dzięki temu mniej rzuca się w oczy i nie oszpeca salonu.

   

 • Warto zapewnić wygodny dostęp do komina. Wyłaz dachowy umieściłem tuż obok niego, ponieważ dach jest bardzo stromy i wysoki. Chodzenie po nim jest niebezpieczne. Na strychu przygotowałem wygodną i stabilną drabinę, wiedząc, że będzie potrzebna przez wiele lat. Wyjście na dach nikomu nie sprawia większego kłopotu.

   

 • W 2010 r. woda zaczęła się wlewać do wnętrza domu przez komin. Okazało się, że rozszczelniła się betonowa czapa na kominie. Pomogło pokrycie jej blachą, ale szkoda, że nie pomyślałem o tym, kiedy kryliśmy dach.

Ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • Komin prefabrykowany około 8000 zł. 
 • Cegła klinkierowa 700 zł.
Strych. Komin odsunięto od krokwi. Końcówkę systemowego komina obudowano cegłą klinkierową Wyłaz i drabinka umożliwiają bezpieczne wyjście na dach

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".