Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Emerytowany strażak nie oszczędza na kominie

Artykuł na: 4-5 minut

Jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie! - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje komin od 12 lat.

Parametry domu: dom o powierzchni 128 m2, parterowy z użytkowym poddaszem, wzniesiony w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Ogrzewany drewnem i żeliwnym wkładem kominkowym bez DGP. Wentylacja grawitacyjna.

 

Kominy: ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych, ponad dachem obudowany cegłą klinkierową. Wysokość 14 m. Trzy kanały wentylacyjne w kuchni i łazience, jeden kanał odpowietrzenia kanalizacji. Lokalizacja w centrum budynku.

Dom ma jeden systemowy ceramiczny komin, obmurowany cegłą klinkierową Od frontu umieszczono kominki wentylacyjne

Decyzja: jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie!

 

Przed rozpoczęciem budowy domu zdecydowaliśmy się z żoną na ogrzewanie elektryczne i kominek na drewno, bo przyłączenie do sieci gazu ziemnego miało kosztować 30 000 zł. W praktyce okazało się, że elektryczne również jest dla nas za drogie, więc kominek jest głównym źródłem ciepła.

 

Generalny wykonawca, wznoszący dla nas szkieletowy drewniany dom, polecił wykorzystanie gotowego komina prefabrykowanego. Zgodziliśmy się z nim, chociaż taki komin był o 1/3 droższy od zwykłego murowanego, a my mogliśmy przeznaczyć na budowę tylko 200 000 zł.

Dach jest stromy, dlatego wyłaz umieszczono blisko komina z kanałem dymowym Wyczystka znajduje się z boku komina

Ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Podczas budowy sprawdzałem, czy przejścia komina przez stropy wykonawcy starannie zaizolowali, i czy krokwie dachu znajdują się w bezpiecznym odstępie. Od 12 lat dbam też o regularne czyszczenie kanału dymowego z sadzy i tzw. substancji szklistej. Co pół roku robi to kominiarz, a pomiędzy jego wizytami sam wchodzę na dach. Mam własny zestaw kominiarski, który kupiłem w sklepie z artykułami żelaznymi. Za każdym razem wybieram z wyczystki dwa wiadra sadzy, bo w ciągu roku spalamy aż 13 mp. drewna.

   

  Wyczystka, położona z boku komina, nie ma modelowego dostępu. Żeby się do niej dostać, muszę każdorazowo odsunąć komodę. Ale dzięki temu mniej rzuca się w oczy i nie oszpeca salonu.

   

 • Warto zapewnić wygodny dostęp do komina. Wyłaz dachowy umieściłem tuż obok niego, ponieważ dach jest bardzo stromy i wysoki. Chodzenie po nim jest niebezpieczne. Na strychu przygotowałem wygodną i stabilną drabinę, wiedząc, że będzie potrzebna przez wiele lat. Wyjście na dach nikomu nie sprawia większego kłopotu.

   

 • W 2010 r. woda zaczęła się wlewać do wnętrza domu przez komin. Okazało się, że rozszczelniła się betonowa czapa na kominie. Pomogło pokrycie jej blachą, ale szkoda, że nie pomyślałem o tym, kiedy kryliśmy dach.

Ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • Komin prefabrykowany około 8000 zł. 
 • Cegła klinkierowa 700 zł.
Strych. Komin odsunięto od krokwi. Końcówkę systemowego komina obudowano cegłą klinkierową Wyłaz i drabinka umożliwiają bezpieczne wyjście na dach

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Murowany komin: fachowców trzeba ciągle pilnować!

Majster pomylił się i wymurował w kotłowni jeden za duży kanał dymowy, zamiast dwóch mniejszych. Kanał dymowy, o przekroju aż 40 x 40 cm, utrudniał palenie w kotle węglowym. Doczytałem się, że przy takim kanale gorące spaliny uciekają środkiem kanału, a przy ściankach komina zasysa się zimne, co zakłóca naturalny ciąg - mówi Maciek, członek Klubu Budujących Dom.

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze