Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Komin systemowy lepszy od kominów murowanych

Nie bawiliśmy się w długie i kłopotliwe murowanie kominów z cegły, tylko kupiliśmy kominy systemowe. Uznaliśmy, że będą pewniejsze i bardziej profesjonalne, niż zwykłe kominy murowane, przy których trzeba zdać się na fachowość i uczciwość murarza - mówią Ania i Krzysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominy od roku.

Parametry domu: powierzchnia 120 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem gazowym i wkładem kominkowym z płaszczem wodnym. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: 2 kominy systemowe o wysokości 7 m – jeden zestaw współpracujący z kondensacyjnym kotłem gazowym, drugi – z wkładem kominkowym z płaszczem wodnym. 3 kominy wentylacyjne – dwukanałowy komin z pustaków wentylacyjnych dla kuchni i łazienki, dwa gotowe jednokanałowe kominki wentylacyjne. Lokalizacja w środku budynku.

 

Decyzja: nie bawiliśmy się w długie i kłopotliwe murowanie kominów z cegły, tylko kupiliśmy kominy systemowe. Uznaliśmy, że będą pewniejsze i bardziej profesjonalne, niż zwykłe kominy murowane, przy których trzeba zdać się na fachowość i uczciwość murarza. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Dom ogrzewamy gazem z sieci i drewnem. Od razu zdecydowaliśmy się na kocioł kondensacyjny oraz na wkład kominkowy, tyle że jakiś czas zastanawialiśmy się, czy ma to być wkład z płaszczem wodnym, czy z DGP.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym współpracuje z innym kominem systemowym Wyprowadzone ponad dachem końcówki systemowych kominów obudowano cegłą klinkierową. Przez dach poprowadzono też gotowe kominki wentylacyjne

Kominy systemowe - rady i przestrogi:

 • Budowa kominów trwała kilka dni i przebiegała bardzo sprawnie. Kominy rosły w oczach, jak klocki Lego. Szkoda jednak, że nie są o 30 cm wyższe. Nie wystają ponad kalenicę dachu, a są lokalizowane na wschodniej połaci i niekiedy zachodnie wiatry odwracają w nich ciąg.

   

  Zdarza się również, że dym z jednego komina wciągany jest przez drugi, bo dym „zderza” się z koroną pobliskiego dębu i cofa w kierunku dachu. Żeby usprawnić wentylację, w kanałach wentylacyjnych w łazienkach i w kuchni umieściliśmy wentylatory.

   

 • W kominku z płaszczem wodnym paliliśmy kilka miesięcy i zużyliśmy 10 mp. drewna. Zaraz po zimie wezwaliśmy kominiarza, żeby wyczyścił kanał dymowy. W wyczystce zgromadziły się 3 wiadra sadzy. Dało nam to do myślenia. Będziemy regularnie czyścić kominy, zgodnie ze wszelkimi zaleceniami.

   

  Ze względu na wiek i lęk przestrzeni, nie zamierzamy tego robić sami, ale zlecimy fachowcom. Bezpieczeństwo domu jest ważniejsze, niż kilkaset złotych za ich usługę.

   

  Postaramy się kupić duży zapas drewna, żeby je dobrze wysuszyć. Wtedy pewnie zgromadzi się w kominie mniej sadzy. Instalując kominek, zapewniliśmy sobie wygodny dostęp do wyczystki od strony salonu. Przy ostrożnych ruchach szufelką salon się nie zabrudził od sadzy. Bardzo przydatny okazał się separator popiołu.

   

  Drzwiczki do wyczystki nie wyglądają jak szczyt elegancji, ale staramy się je poza sezonem grzewczym zasłonić roślinami, a w zimie drewnem.

Kominy systemowe - koszty:

 • Kominy prefabrykowane 4426 zł i 690 zł. 
 • Dwukanałowy komin wentylacyjny 350 zł. 
 • Dwa kominki wentylacyjne 360 zł. 
 • Cegła klinkierowa – 600 zł. 
 • Usługa kominiarska 150 zł.
Wyczystka przy kominku z płaszczem wodnym Kondensacyjny kocioł gazowy podłączono do systemowego komina Wlot powietrza do kanału wentylacyjnego w kuchni

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Systemy kominowe to najlepsza alternatywa do kominów murowanych. Oprócz szybkiego montażu mają bardzo ważną zaletę - są odporne na pożar sadzy. Oznacza to, że komin nie ulega rozszczelnieniu w sytuacji zaistnienia pożaru sadzy. Ogranicza ryzyko zapalenia się materiałów otaczających ...

Gość Budowlaniec

20 Lip 2015, 06:47

Dziekuje, za ten artkul. Bardzo przydatny.

Gość Dorota

29 Sie 2014, 08:29

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Emerytowany strażak nie oszczędza na kominie

Jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie! - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje komin od 12 lat.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze