Budujemy Dom

Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Artykuł na: 4-5 minut

Obudowę wkładów kominkowych wykonuje się z dowolnych materiałów niepalnych. Zwykle dzieli się ją na dolną część z cokołem i ściankami bocznymi oraz okap. Część dolną można sporządzić według własnego pomysłu lub wykorzystać gotowe elementy obudów do konkretnych modeli kominków, które mają różne formy i wykonane są z rozmaitych materiałów. Można je kupić w marketach budowlanych.

Ze względu na znaczny ciężar samego wkładu (100–300 kg), cokół i podłoga, na której on stanie, musi mieć dostateczną wytrzymałość – warto o tym pamiętać już na etapie projektu budynku. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu swobodnego dostępu do wyczystki na dole przewodu kominowego.

 

Po sporządzeniu części dolnej kominka, można przystąpić do montażu wkładu i pozostałych elementów. W pierwszej kolejności, po wypoziomowaniu obudowy wkładu – za pomocą żaroodpornej rury stalowej najczęściej o średnicy 200 mm – łączy się czopuch z kominem. Średnica rury musi odpowiadać wymiarowi wylotu spalin – nie wolno montować złączek redukcyjnych zmniejszających przekrój. Można natomiast powiększyć średnicę rury odprowadzającej spaliny, gdy wylot z wkładu ma mniejszą średnicę.

Sposób podłączenia do komina zależy od materiału – w przypadku kominów prefabrykowanych, rurę stalową wsuwa się w trójnik i uszczelnia, natomiast w kominach murowanych osadza się rozetkę dwuścienną. Głębokość wsunięcia rury nie może zmniejszać przekroju kanału kominowego, a na doprowadzeniu można zaplanować nie więcej niż dwa kolanka. Po przyłączeniu rury warto próbnie rozpalić we wkładzie. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieszczelności (przenikania dymu). Kolejne czynności zależeć będą od sposobu rozprowadzenia ciepła.

 

Przy bezpośrednim nawiewie do pomieszczenia, można przystąpić do ustawienia bocznych ścianek okapu i wykonania w nich (na wysokości ok. 2 m) otworów pod kratki. Nieco wyżej niż kratki montuje się poziomą przegrodę, a blisko sufitu drugą parę kratek, „chłodzących” szczyt okapu.

 

Okap murowany można pozostawić bez ocieplenia od strony wewnętrznej, ale przy pokryciu z płyt gipsowo-kartonowych należy ułożyć izolację z wełny mineralnej, a ognioodporne płyty ułożyć dwuwarstwowo. Jeśli nie przewiduje się instalacji systemu rozprowadzenia powietrza, to w ten sam sposób mocuje się ściankę frontową i wykańcza jej powierzchnię.

 

W przypadku współpracy kominka z DGP, niezależnie od tego, czy będzie to instalacja grawitacyjna czy z dmuchawą, montuje się przegrodę poziomą z otworem pozwalającym na osadzenie rury wylotowej do podłączenia skrzynki rozdzielaczowej lub aparatu nawiewnego. Rury rozprowadzające muszą być ocieplone, nawet gdy przebiegają przez pokoje ogrzewane. W przeciwnym razie, gdy nie palimy w kominku na rurach może wykraplać się wilgoć z powietrza. Izolacja z wełny mineralnej wycisza też odgłos płynącego kanałami powietrza.

a) b)
Etapy budowy kominka: (a) wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego, (b) montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k, (c) gotowy kominek, (fot. Cz. Dąbrowski)
c)

Kominki z płaszczem wodnym wymagają wykonania podłączeń przewodów hydraulicznych zgodnie ze schematem instalacji, przy czym warto zapewnić sobie możliwie łatwy demontaż obudowy, pozwalającej na dostęp do jej wnętrza. Inne elementy wodnego ogrzewania powinno się umieścić poza kominkiem, np. w sąsiednim pomieszczeniu lub na strychu.

 

Wkłady kominkowe przystosowane są najczęściej do pracy w systemie otwartej instalacji grzewczej, którą należy wyposażyć w bezciśnieniowe naczynie wzbiorcze, samoczynny zawór uzupełniający ubytek wody, rurę wznośną połączoną z naczyniem oraz rurę przelewową do odprowadzenia nadmiaru wody do kanalizacji. Komplikuje to montaż wkładu, zwłaszcza gdy trudno znaleźć miejsce na wymienione elementy instalacji. Można też zdecydować się na zakup wkładu wyposażonego w układ zabezpieczenia przed przegrzaniem, który może pracować w zamkniętym systemie ogrzewania.

Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-10-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ważne, aby wkład kominkowy również został wewnątrz wyłożony z odpowiedniego materiału. Szczególnie dobrym wyborem będą płyty wermikulitowe. Są to płyty wysokotemperaturowe. Ich zaletą jest to, że podwyższają temperaturę spalania wewnątrz komory i tym samym przyczyniają ...

Gość Vit

29 Lut 2016, 09:28

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".