Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Obudowę wkładów kominkowych wykonuje się z dowolnych materiałów niepalnych. Zwykle dzieli się ją na dolną część z cokołem i ściankami bocznymi oraz okap. Część dolną można sporządzić według własnego pomysłu lub wykorzystać gotowe elementy obudów do konkretnych modeli kominków, które mają różne formy i wykonane są z rozmaitych materiałów. Można je kupić w marketach budowlanych.

Ze względu na znaczny ciężar samego wkładu (100–300 kg), cokół i podłoga, na której on stanie, musi mieć dostateczną wytrzymałość – warto o tym pamiętać już na etapie projektu budynku. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu swobodnego dostępu do wyczystki na dole przewodu kominowego.

Po sporządzeniu części dolnej kominka, można przystąpić do montażu wkładu i pozostałych elementów. W pierwszej kolejności, po wypoziomowaniu obudowy wkładu – za pomocą żaroodpornej rury stalowej najczęściej o średnicy 200 mm – łączy się czopuch z kominem. Średnica rury musi odpowiadać wymiarowi wylotu spalin – nie wolno montować złączek redukcyjnych zmniejszających przekrój. Można natomiast powiększyć średnicę rury odprowadzającej spaliny, gdy wylot z wkładu ma mniejszą średnicę.

Sposób podłączenia do komina zależy od materiału – w przypadku kominów prefabrykowanych, rurę stalową wsuwa się w trójnik i uszczelnia, natomiast w kominach murowanych osadza się rozetkę dwuścienną. Głębokość wsunięcia rury nie może zmniejszać przekroju kanału kominowego, a na doprowadzeniu można zaplanować nie więcej niż dwa kolanka. Po przyłączeniu rury warto próbnie rozpalić we wkładzie. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieszczelności (przenikania dymu). Kolejne czynności zależeć będą od sposobu rozprowadzenia ciepła.

Przy bezpośrednim nawiewie do pomieszczenia, można przystąpić do ustawienia bocznych ścianek okapu i wykonania w nich (na wysokości ok. 2 m) otworów pod kratki. Nieco wyżej niż kratki montuje się poziomą przegrodę, a blisko sufitu drugą parę kratek, „chłodzących” szczyt okapu.

Okap murowany można pozostawić bez ocieplenia od strony wewnętrznej, ale przy pokryciu z płyt gipsowo-kartonowych należy ułożyć izolację z wełny mineralnej, a ognioodporne płyty ułożyć dwuwarstwowo. Jeśli nie przewiduje się instalacji systemu rozprowadzenia powietrza, to w ten sam sposób mocuje się ściankę frontową i wykańcza jej powierzchnię.

W przypadku współpracy kominka z DGP, niezależnie od tego, czy będzie to instalacja grawitacyjna czy z dmuchawą, montuje się przegrodę poziomą z otworem pozwalającym na osadzenie rury wylotowej do podłączenia skrzynki rozdzielaczowej lub aparatu nawiewnego. Rury rozprowadzające muszą być ocieplone, nawet gdy przebiegają przez pokoje ogrzewane. W przeciwnym razie, gdy nie palimy w kominku na rurach może wykraplać się wilgoć z powietrza. Izolacja z wełny mineralnej wycisza też odgłos płynącego kanałami powietrza.

a) b)
Etapy budowy kominka: (a) wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego, (b) montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k, (c) gotowy kominek, (fot. Cz. Dąbrowski)
c)

Kominki z płaszczem wodnym wymagają wykonania podłączeń przewodów hydraulicznych zgodnie ze schematem instalacji, przy czym warto zapewnić sobie możliwie łatwy demontaż obudowy, pozwalającej na dostęp do jej wnętrza. Inne elementy wodnego ogrzewania powinno się umieścić poza kominkiem, np. w sąsiednim pomieszczeniu lub na strychu.

Wkłady kominkowe przystosowane są najczęściej do pracy w systemie otwartej instalacji grzewczej, którą należy wyposażyć w bezciśnieniowe naczynie wzbiorcze, samoczynny zawór uzupełniający ubytek wody, rurę wznośną połączoną z naczyniem oraz rurę przelewową do odprowadzenia nadmiaru wody do kanalizacji. Komplikuje to montaż wkładu, zwłaszcza gdy trudno znaleźć miejsce na wymienione elementy instalacji. Można też zdecydować się na zakup wkładu wyposażonego w układ zabezpieczenia przed przegrzaniem, który może pracować w zamkniętym systemie ogrzewania.

Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-10-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ważne, aby wkład kominkowy również został wewnątrz wyłożony z odpowiedniego materiału. Szczególnie dobrym wyborem będą płyty wermikulitowe. Są to płyty wysokotemperaturowe. Ich zaletą jest to, że podwyższają temperaturę spalania wewnątrz komory i tym samym przyczyniają ...

Gość Vit

29 Lut 2016, 09:28

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze