Budujemy Dom

Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Artykuł na: 4-5 minut
Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Do awaryjnego zasilania w energię elektryczną urządzeń grzewczych należy używać wyłącznie urządzeń przeznaczonych do tego konkretnego celu, a w każdym razie takich, których producent wyraźnie zapewnia, że napięcie wyjściowe ma przebieg idealnie sinusoidalny.

Zasilacz awaryjny UPS - dobór mocy

Z określeniem wymaganej mocy sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy sprawdzić w dokumentacji technicznej np. chronionego kotła, jakie jest jego największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku popularnych kotłów wiszących, nie przekracza ono z reguły 100–150 W. Gdy zamierzamy zabezpieczyć kocioł stojący, trzeba też zwykle uwzględnić pobór mocy przez dołączone do niego zewnętrzne pompy: obiegowe, ładującą zasobnik ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjną – dla ochrony takiego systemu grzewczego wystarczy zwykle zasilacz o znamionowej mocy wyjściowej 200 W, z możliwością chwilowego poboru około 400 W.

Wyrób tego rodzaju sprawdzi się też jako zasilacz awaryjny dla instalacji solarnej czy kominka z płaszczem wodnym (w tym ostatnim wypadku silnik przepustnicy powietrza pracuje okresowo przez kilka, kilkanaście sekund, dla określenia potrzebnej mocy ciągłej decydujący jest więc pobór energii przez pompy).

Zasilacz awaryjny UPS - czas reakcji na brak dopływu energii elektrycznej

Ważnym parametrem zasilacza jest czas reakcji na brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli po prostu czas przełączania na pracę z baterii. Na rynku można spotkać urządzenia, których producenci deklarują włączenie zasilania awaryjnego po 1–2 sekundach. 

Zasilacz awaryjny UPS - możliwość tzw. zimnego startu

Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju zasilacz sprawdzi się bezproblemowo jako ochrona prostego kotła węglowego (bo nawet kilkusekundowa przerwa w pracy pompy obiegowej nie będzie miała dla niego żadnego znaczenia), natomiast na pewno nie zapewni komfortu pracy automatyce sterującej nowoczesnymi kotłami gazowymi, olejowymi itp. 

 

Układy elektroniczne w tych urządzeniach są zwykle wrażliwe nawet na bardzo krótkie przerwy w dopływie prądu i zdecydowanie warto je przed nimi chronić. W takiej sytuacji dużo lepszym pomysłem będzie zakup zasilacza o czasie przejścia na pracę bateryjną liczonym w milisekundach.

Zasilacz awaryjny UPS - korzyści

Dochodzimy w tym momencie do bardzo ważnego aspektu innych korzyści, wynikających z zastosowania zasilacza awaryjnego. Otóż dobry UPS, cechujący się szybkim czasem reakcji na nieprawidłowości w sieci zasilającej, reaguje nie tylko na zanik napięcia, lecz także zabezpiecza chronione urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku przepięć (np. wyładowania atmosferyczne). Najlepsze urządzenia, funkcjonując w trybie pracy sieciowej, filtrują w zespole przeciwzakłóceniowym napięcie kierowane na wyjście zasilacza.

 

Na zasilanie bateryjne przechodzą zaś w okamgnieniu nie tylko wtedy, gdy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, lecz także kiedy jest ono zbyt niskie, zbyt wysokie albo ma np. niewłaściwą częstotliwość. Zabezpiecza to automatykę systemu grzewczego przed zakłóceniami działania wynikającymi z nieprawidłowego zasilania i wydłuża jej żywotność.

Funkcjonowanie zasilacza awaryjnego: normalna praca sieciowa (a), praca w sytuacji braku zasilania bądź zakłóceń w sieci elektroenergetycznej (b)

Bardzo istotny dla oceny zasilacza awaryjnego jest też jego sposób współpracy z akumulatorem. Generalnie dyskwalifikujące dla zastosowań w domowej technice grzewczej są urządzenia, które tylko potrafią pobierać prąd z baterii (kto będzie sprawdzał i ładował akumulatory w kotłowni?).

 

Warte zakupu są wyłącznie zasilacze, które po przerwie w dopływie prądu i okresie pracy z akumulatora samoczynnie ładują podłączoną baterię, a jeszcze lepsze są takie, które potrafią funkcjonować jak "inteligentny prostownik", tzn. po pewnym okresie bezczynności baterii mogą ją nieco rozładować i naładować do pełna. Trzeba uważnie czytać informacje dotyczące zasilaczy – jeśli oferują takie możliwości, wytwórca na pewno się nimi pochwali

 

Ostatnia sprawa to możliwość tzw. zimnego startu, czyli uruchomienia zasilacza, kiedy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli wyłącznie dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze. Może być to nieocenioną zaletą w sytuacji, kiedy po długiej przerwie w dopływie prądu, wyczerpie się energia w baterii dołączonej do zasilacza na stałe i zechcemy się wspomóc np. akumulatorem wyjętym z samochodu. Jednak nie każdy UPS potrafi "ruszyć" wyłącznie z baterii!

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: VoltON

aktualizacja: 2013-10-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".