Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe

Artykuł na: 4-5 minut

Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji. - mówią Janka i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominki od lat 2005 r.

Parametry domu: powierzchnia 270 m2, dwukondygnacyjny, ogrzewany kotłem na gaz z sieci.

Parametry kominka: dwa kominki z otwartym paleniskiem i komorą wyłożoną cegłą szamotową, podłączone do tradycyjnych kominów, wymurowanych z cegły. Kominek w salonie obudowany płytami białego marmuru. Kominek w pracowni na poddaszu obudowany terakotą i płytami g-k.

 

Lokalizacja: w centrum budynku, przy wewnętrznych kominach.

 

Decyzja: planując dom pod Warszawą, od razu wiedzieliśmy, że będziemy go ogrzewać tylko gazem z sieci. Jednak poprosiliśmy architekta, żeby zaprojektował również dwa otwarte tradycyjne kominki. Chcieliśmy mieć jeden w salonie, a drugi w pracowni malarskiej Janki na poddaszu. Architekt zdecydował o ich położeniu, wielkości, wyglądzie oraz od razu w projekcie domu zaopatrzył w kanały nawiewne. Kominki były nam potrzebne jedynie dla przyjemniejszego wypoczynku.

 

Określając ich rodzaj, kierowaliśmy się względami estetycznymi, a nie użytkowymi. Jak typowi blokowicze! Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji.

Obudowę kominka w salonie wykonano z marmuru Kominek w pracowni właścicielki

Otwarte kominki - rady i przestrogi:

 • W kominkach rozpalaliśmy ogień incydentalnie i tylko przez rok po przeprowadzce. Po prostu nie załapaliśmy tego bakcyla. Palenie drewnem powodowało brud, a noszenie go na piętro nie było wygodne. Baliśmy się też o bezpieczeństwo. Paląc w kominkach, musieliśmy pilnować, żeby iskry nie spowodowały pożaru. Na ścianach wiszą obrazy, nieopodal stoją tapicerowane meble oraz regały z książkami.

   

  Przy kominku na parterze ze względów estetycznych nie wykończyliśmy fragmentu posadzki kamieniem lub ceramiką, więc na podłodze z dębowych desek musieliśmy rozkładać ochronną blachę. Ciągle się o nią potykaliśmy. Oczywiście stawialiśmy przed paleniskiem stalowy ekran, ale wtedy zasłaniał ogień. Ciepło z otwartego kominka ogrzewało tylko najbliższe jego otoczenie. Ale zawsze, odczuwając ciepło z przodu, po plecach „chodził” nam chłód.

   

 • Główną przyczyną nie korzystania z kominka na parterze okazała się jego zła lokalizacja. Architekt umieścił go akurat tam, gdzie aktualnie stoi kanapa. "Jeździliśmy" nią po salonie, ale ostatecznie najlepszym dla niej miejscem jest właśnie to, uniemożliwiające dostęp do paleniska. Tylko przy tym ustawieniu mamy szeroki widok na ogród, rozciągający się za ogromnym tarasowym przeszkleniem. Nie chcemy z niego rezygnować! Kominek padł ofiarą oglądania przyrody.

   

  Radzimy lokalizować kominek dopiero po uwzględnieniu aspektów funkcjonalnych i estetycznych. Był moment, że zastanawialiśmy się nad zamontowaniem wkładu, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy, bo na razie nie chcemy remontu.

Otwarte kominki - koszty zakupu i montażu:

 • kominek na parterze 9000 zł, 
 • kominek na poddaszu 4000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-11-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Widzę tytuł "Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe", myślę sobie - dlaczego ktoś tak uważa? Zaczynam czytać a tu marudzenie ludzi, którzy sami nie wiedzą czego chcą od życia. "Wadami" kominków z tego artykułu są:- to że "nie chwycili" bakcyla kominka jako takiego w ogóle ...

Gość sniddy

05 Sie 2015, 06:19

Zamieniając palenisko szamotowe murowane na palenisko stalowe (dalej bez szyby) można powiększyć jego efektywność grzewczą nawet o 200%... jak ma ono jeszcze umiejętnie doprowadzone powietrze...

an-bud

23 Paź 2014, 10:02

Ja osobiscie nie zauwazam na zdjeciach ani jednego elementu ktory moglby odpowiadac za regulacje kominka. Faktem jest ze kominek otwarty to popis glownie umiejetnosci wykonawcy bo w wiekszosci architekci nie maja zielonego pojecia o tego typu konstrukcji. Tak na marginesie wlacicielka ma zdecydowanie ...

Gość brzyydal

22 Paź 2014, 17:48

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze