Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Jak zbudowany jest kominek otwarty?

Artykuł na: 4-5 minut

W nowym domu marzy mi się prawdziwy, otwarty kominek. Zauważyłem, że stare kominki mają dużo bardziej skomplikowany kształt komory, niż nowoczesne wkłady, które są w zasadzie prostopadłościennymi puszkami. Skąd ta różnica? Czy to tylko kwestia tradycji?


Odpowiedź eksperta: Kominek otwarty to wbrew pozorom zupełnie inne urządzenie, niż wkład kominkowy, zamknięty w takiej czy innej obudowie. Wkład kominkowy jest raczej prostym metalowym piecem, tyle że wyposażonym w drzwiczki z dużą szybą. W związku z tym jego wielkość i formę można zmieniać w dość szerokim zakresie. Kominek otwarty narzuca zaś pewne rygory. Ich zlekceważenie spowoduje, że dym będzie cofał się do pomieszczenia, a kominek grzał bardzo słabo.

Otwarty kominek składa się z kilku części:

Komora spalania, w której znajduje się opał, powinna wypromieniowywać możliwie dużo ciepła do pomieszczenia. W związku z tym zawsze jest dość płytka – 45–50 cm (nawet w dużych kominkach). Jej tylna ściana w swej górnej części jest mocno pochylona ku przodowi (kąt 60°), ścianki boczne również są ustawione nieco skośnie. Dzięki temu ścianki odbijają ciepło w kierunku pokoju. Ściany komory paleniskowej muszą być odporne na wysoką temperaturę i bezpośrednie działanie ognia. Najczęściej wznosi się je z ogniotrwałej cegły szamotowej. Taką komorę można obudować innym, bardziej dekoracyjnym materiałem. Jednak cegły szamotowej i zwykłej ceramicznej lub klinkierowej nie spaja się zaprawą. Ze względu na odmienną rozszerzalność termiczną, takie połączenie i tak rychło popęka.

Widok komory kominka od frontu i przekrój poprzeczny. Ścianki są pochylone w charakterystyczny sposób
Widok komory paleniska od góry oraz zbrojenie nadproża w otworze portalu kominka

Gardziel to otwór dymowy w sklepieniu paleniska. Najczęściej ma kształt prostokąta o proporcjach ok. 1:2. Pole przekroju gardzieli wynosi ok. 1/10 powierzchni otworu w portalu (froncie) kominka. To przewężenie zmniejsza prędkość ruchu dymu w kierunku komina. Dzięki temu niespalone jeszcze składniki, np. sadza, pozostają dłużej w silnie rozgrzanej komorze spalania i mają kontakt z płomieniem. Gardziel pełni też rolę dyszy, przy przechodzeniu przez którą gorące gazy wydzielające się z opału, lepiej mieszają się z powietrzem. Trzeba tu zaznaczyć, że to istotna funkcja, bo gorące gazy mieszają się bardzo źle.

 

W gardzieli umieszcza się przepustnicę (szyber), służącą do regulacji intensywności ciągu kominowego, a w konsekwencji szybkości spalania drewna. Gdy nie palimy w kominku, szyber można zamknąć, aby pomieszczenie się nie wychładzało (komin to dodatkowy duży kanał wentylacyjny).

 

Z gardzieli gorące gazy spalinowe trafiają do komory dymowej. Komora ta ma nie mniejsze znaczenie dla jakości spalania, niż samo palenisko. W tradycyjnych kominkach to jakby poszerzenie dolnej części komina, które możliwia dalsze wymieszanie z powietrzem gazów z opału. Dzięki temu następuje ich dopalenie. Nie dochodzi do tego wcześniej, nie z powodu niedoboru powietrza, bo w kominku otwartym (w przeciwieństwie do zamkniętego), mamy go zawsze aż nadto.

 

Problemem jest właśnie wspomniany wcześniej opór gorących gazów przed mieszaniem się. Komora dymowa może się bardzo silnie nagrzewać i ma spory udział w oddawaniu ciepła. W komorze zbiera się także sadza, dlatego powinna być z boku wyposażona w szczelne drzwiczki wycierowe. Komora dymowa ma kształt ściętego ostrosłupa, z płaską tylną ścianką, i zwęża się w kierunku wlotu do komina. Jej typowa wysokość wynosi około 50 cm.

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-05-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

komora dymowa w podstawie powinna mieć kształt łódki/owala po to aby zdarzające się zwrotne podmuchy mogły łatwiej wracać do swojego normalnego ciągu, doskonale to imituje gotowy amerykański system gardzieli wykonanych z żeliwa w których klapa szybra jest tak wyprofilowana aby ...

Gość Jarek

28 Sty 2016, 15:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze