Budujemy Dom

Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Artykuł na: 4-5 minut
Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Stalowe kominy prefabrykowane występują jako konstrukcje samodzielne oraz jako wkłady stalowe, przeznaczone do montażu w istniejącym kominie murowanym lub nawet zwykłym kanale wentylacyjnym (co pozwala np. zaadaptować na kotłownię pomieszczenie, w którym nie planowano montażu urządzenia grzewczego, więc przewodu dymowego nie ma w ogóle).

Konstrukcja kominów stalowych

Wkłady kominowe mogą być przy tym sztywne lub elastyczne – te drugie można wprowadzić nawet do kanału o znacznych krzywiznach. Kominy samodzielne wykonywane są jako jednościenne, przeznaczone zasadniczo do montażu wewnątrz budynku, oraz dwuścienne, które można zamontować na zewnątrz. Te drugie składają się zwykle z wewnętrznego przewodu spalinowego, izolacji termicznej (najczęściej jest to przetworzona wełna mineralna) oraz zewnętrznej rury osłonowej ze stali lub aluminium. Izolacja termiczna, zapewniając utrzymanie temperatury spalin na odpowiednio wysokim poziomie, pozwala na prawidłową pracę takiego komina.

Dwa typowe rozwiązania kominów stalowych: wkład kominowy jednościenny (po lewej) oraz współśrodkowy system kominowy dla kotłów z zamkniętą komorą spalania (po prawej) (fot. Komin-Flex)

Dwuścienną konstrukcję mają też kominy powietrzno-spalinowe typu "rura w rurze". W kominie tego rodzaju spaliny z kotła wyrzucane są na zewnątrz rurą wewnętrzną, a w przestrzeni między rurami wędruje w odwrotnym kierunku – czyli do kotła – świeże powietrze do spalania, zasysane z zewnątrz (na wylocie komina montuje się nakładkę zapobiegającą niepożądanemu zasysaniu spalin). Ubocznym, ale bardzo korzystnym efektem takiego rozwiązania układu powietrzno-spalinowego kotła jest to, że zasysane do niego powietrze zostaje "po drodze" wstępnie podgrzane ciepłem ze spalin, co zwiększa sprawność energetyczną urządzenia.

 

Elementy kominów wchodzące w kontakt ze spalinami wytwarza się ze stali kwasoodpornej o rozmaitym składzie, mają też one różną grubość, a wszystko zależy od tego, z jakimi kotłami mają współpracować (ważna jest temperatura, wilgotność i skład chemiczny spalin).

Wkłady kominowe wytwarzane są także jako elastyczne, które można wprowadzać do kanałów o znacznych krzywiznach (fot. Schiedel)

Jako największy atut kominów stalowych wymienia się zazwyczaj łatwe wykorzystanie w budynkach już istniejących, a więc podczas prac remontowych (czy to jako kominy dobudowane na zewnątrz, czy to do naprawy wyeksploatowanych kominów murowanych). Niska masa komina ze stali sprawia bowiem, że nie wymaga on wykonywania fundamentu – wystarczy posadowić go na stojaku lub po prostu przymocować do ściany odpowiednimi uchwytami.

 

Nie oznacza to jednak, że kominy ze stali stosuje się tylko do remontów – mogą one z powodzeniem być montowane w nowych domach, przy czym często ich obecność jest w takiej sytuacji celowo eksponowana.

Koszty kominów stalowych

Dla inwestorów niebagatelne znaczenie ma umiarkowana cena. Wkład ze stali kwasoodpornej do zwykłego komina murowanego, pozwalający na przyłączenie kotła gazowego czy olejowego, kosztuje (materiał plus robocizna kominiarza) od 90 zł za metr w przypadku przewodu spalinowego (jednościennego) i od 145 zł za metr w przypadku przewodu spalinowo-powietrznego (dwuściennego). Od 100 zł za metr trzeba zapłacić w przypadku samodzielnych kominów ze stali.

Trwałość kominów stalowych

Największa wada kominów stalowych to umiarkowana trwałość. Pięć czy nawet dziesięć lat gwarancji to niewiele w porównaniu z gwarancją na systemy ceramiczne, która często wynosi np. 30 lat.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Komin-Flex

aktualizacja: 2014-09-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".