Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

Artykuł na: 4-5 minut

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem... - mówi Gosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która komin użytkuje od 1978 r.

Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

Parametry domu: powierzchnia 110 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany dwufunkcyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

 

Komin:

 • Jednowarstwowy, wymurowany sposobem tradycyjnym z pełnej cegły ceramicznej, otynkowany. 
 • Wysokość 7,40 m. 
 • Kanały – spalinowy o przekroju 240 × 340 mm; 3 wentylacyjne 140 × 140 mm. W 2011 r. kanał spalinowy zaopatrzono we wkład ze stali kwasoodpornej o średnicy 120 mm. 
 • Lokalizacja – wewnątrz budynku.

Decyzja: dom postawili, w 1954 r., rodzice mojego zmarłego męża. Zaopatrzyli go wtedy w komin, włączony do konstrukcji budynku, który wymurowali z pełnej cegły. Przez lata dom ogrzewali grzejnikami elektrycznymi.

 

Dopiero w 1978 r., wspólnie z mężem, zleciliśmy wykonanie instalacji c.o. w całym domu i do kanału spalinowego podłączyliśmy pierwszy kocioł gazowy. A potem następny i następny. Wykonawcy nie włożyli do kanału żadnego wkładu, więc przez lata zbierała się w nim skroplona para wodna. Skutki tego dopiekły mi po śmierci męża – na i przy kominie pojawiły się wyraźne mokre wykwity.

 

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem, ponieważ komin ma załamanie 2 razy po 45° tuż nad stropem nad parterem. Na szczęście, po wykuciu otworu w tym "kolanku", dostał się do przewodu spalinowego i mógł wprowadzić do niego wkład ze stali.

Remont komina - rady i przestrogi:

Kratka wentylacyjna i kanał wentylacyjny w kuchni
Kratka wentylacyjna i kanał wentylacyjny w kuchni

Fachowiec od kotła wprowadził do komina proste i sztywne odcinki rury, a na załomie kanału połączył je sztywnymi kolanami w taki sposób, żeby skropliny spływały w dół, w kierunku kotła.

 

W dole komina zamontował rurkę, odprowadzającą skropliny do wolno stojącego zbiornika, bo w tym miejscu nie ma dostępu do rur kanalizacyjnych. Rzeczywiście spływa do niego kroplami trochę wody. Od góry zabezpieczył wkład daszkiem ze stali. Dzięki wprowadzeniu stalowego wkładu, ustało zamakanie murów.

 

Podczas budowy domu, komin został starannie wymurowany z solidnej cegły, która przetrwała do dziś, nawet w kontakcie ze skroplinami. Uszkodzeniu uległ jedynie fragment komina, wystający ponad dachem, na którym odpadł tynk, zlasowało się kilka fragmentów cegieł i wykruszyła część spoin.

 

Po włożeniu do kanału wkładu stalowego, znajomy murarz uzupełnił braki na cegłach i w spoinach, a potem otynkował komin nad dachem od nowa. Na kominie wykonał obróbki blacharskie i tzw. czapę, chroniącą jego wylot. Nie zdjął ceramicznych rur, umocowanych wiele lat wcześniej nad dwoma kanałami wentylacyjnymi, ponieważ dobrze zapobiegają one cofaniu się ciągu.

 

Kiedy ponownie nastąpi destrukcja tej części komina, wymuruję go z cegły klinkierowej, żeby wyglądał ładniej niż obecnie. Wewnątrz domu murarz bardzo starannie zamurował otwór na zagięciu komina. Znowu jest on szczelny.

Remont komina - koszty:

 • remont komina około 2500 zł, w tym wkład stalowy 1000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nadstawki z ceramicznej rury, choć nie wyglądają ładnie, zapobiegają cofaniu się ciągu w kanałach wentylacyjnych

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Projekt mojego domu przewiduje ogrzewanie gazowe, zatem nie ma w nim oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Niestety, w tym rejonie w najbliższych latach nie planuje się doprowadzenia gazu, będę więc musiał wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie domu. Jak powinna być zbudowana taka instalacja i czy wystarczy do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze