Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu. Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1991 r.

Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Parametry domu: murowany o pow. 300 m2, trzykondygnacyjny. Ogrzewany kotłem na gaz z sieci, żeliwnym wkładem kominkowym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Komin:

 • Duży, wymurowany z pełnej cegły ceramicznej, ponad dachem najpierw otynkowany, obecnie obłożony cegłą klinkierową. Wysokość 8 m. 
 • Kanały – spalinowy 220 × 220 mm do kotła gazowego, dymowy 220 × 220 mm obsługujący kominek, zapasowy dymowy 220 × 220 mm (ewentualnie do kotła na paliwa stałe) oraz 2 kanały wentylacyjne, każdy 180 × 180 mm. Oddzielnie kanał odpowietrzający instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja – w centrum budynku.

Decyzja: kiedy wznosiłem dom, wszystkie budynki jednorodzinne wyposażało się w tradycyjne kominy, murowane z pełnej cegły. Do kanału spalinowego do kotła gazowego, wkładało się wtedy najczęściej rurę azbestowo-cementową, bo w trudnych czasach wkłady ceramiczne i stalowe nie były dostępne w sprzedaży.

Zrobiłem tak więc i ja, choć dziś wolałbym nie mieć tam azbestu. Na szczęście, komin jest szczelny i dobrze zabezpieczony. Komin otynkowałem, także ponad dachem, a jego ujście zabezpieczyłem betonową czapą. Jego podstawową zaletą jest fakt, że… jest tylko jeden, i dzięki temu w dachu jest mniej otworów, a ja oszczędziłem na budowie i obróbce dachowej.

Komin ma też odpowiednią ilość i wielkość kanałów. Celowo dodałem jeden zapasowy kanał dymowy, na wypadek gdybym w przyszłości chciał lub musiał ogrzewać dom węglem lub innym paliwem stałym.

Oprócz głównego komina przez dach wyprowadzono kominek wentylacyjny, odpowietrzający instalację kanalizacji
Oprócz głównego komina przez dach wyprowadzono kominek wentylacyjny, odpowietrzający instalację kanalizacji

Remont komina - rady i przestrogi:

 • Komin ma dobrą lokalizację. Znajduje się w centrum domu, więc jest akumulatorem ciepła od zamkniętego kominka i dodatkowo ogrzewa przylegające do niego pokoje. Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu.

  Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej.

  W 2013 r., podczas zmiany pokrycia na dachu z płyt Onduline na blachodachówkę, zleciłem murarzom rozebranie końcówki komina do "zdrowej" tkanki, a następnie odbudowanie jej, w identycznym układzie, z cegły klinkierowej. Nie widziałem potrzeby wyjmowania wkładu azbestowego, bo wcześniej został dobrze zabezpieczony. Prace remontowe – dotyczące komina – trwały 2 dni.

 • Warto zapewnić wygodny dostęp do komina. Wyłaz dachowy umieściłem tuż obok niego, a na strychu przygotowałem stabilną drabinę, wiedząc, że będzie używana przez wiele lat. Dbam o regularne czyszczenie kanału dymowego z sadzy i tzw. substancji szklistej. Raz w roku robi to kominiarz, a pomiędzy jego wizytami – sam wchodzę na dach. Kiedy trzeba, zestaw kominiarski pożyczam od sąsiadów.

  Każdy kanał ma łatwo dostępne wyczystki i zaglądam do nich kontrolnie. Tylko w tej przy kanale dymowym z kominkiem zbiera się trochę sadzy. Czyszczę ją na bieżąco.

Remont komina - koszty:

 • remont komina – cegła klinkierowa 700 zł; 
 • robocizna i obróbka blacharska 450 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podczas remontu dachu, rozebrano zniszczony fragment komina, odbudowano go z cegły klinkierowej i ułożono nowe obróbki blacharskie

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem... - mówi Gosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która komin użytkuje od 1978 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze