Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów - mówi Tomek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominy użytkuje od 2010 r.

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Parametry domu: powierzchnia 220 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci oraz wkładem kominkowym z płaszczem wodnym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • Ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7 m. 
 • W kotłowni – gotowy komin wentylacyjny, komin spalinowy współpracujący z kondensacyjnym kotłem gazowym (180 mm), a przy nim zapasowy, przeznaczony dla nowoczesnego kotła na paliwa stałe (180 mm). W salonie – prefabrykowany komin dymowy (220 mm), do obsługi wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, i dwa kominy wentylacyjne. Resztę domu wentyluje się przez rury elastyczne, poprowadzone w ścianach i zakończone na dachu kominkami wentylacyjnymi. 
 • Lokalizacja – w środku budynku.

Decyzja: prefabrykowane zestawy kominowe, przewidziane do konkretnych funkcji, kupiłem zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Ten w salonie przesunąłem jednak w stronę tarasu, żeby móc ulokować wkład z płaszczem wodnym nie przed kominem, a przy jego prawym boku. Dzięki temu wkład nie zabiera miejsca w salonie, tylko jest zlicowany z meblościanką, zaprojektowaną na multimedia.

 

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Zgrupowałem je razem z kominem wentylacyjnym.

 

Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów.

Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego
Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu obudowano płytkami klinkierowymi

Kominy z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej
Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej

Do wyczyszczenia komina dymowego przy kominku tuż przed sezonem grzewczym wzywam kominiarza. Kilka razy w roku kontroluję go jeszcze metodą "na lusterko", na wypadek gdyby wymagał częstszego wyczyszczenia.

 

Celowo umieściłem wyczystkę od strony salonu, a nie pokoju gościnnego, bo posadzka jest tu wykończona łatwo zmywalnym gresem. Zasłaniam ją drewnem, więc nie szpeci reprezentacyjnej strefy domu. Te w kotłowni też są łatwo dostępne.

 

Fragmenty kominów, wystające ponad dachem, otynkowałem, a potem obudowałem płytkami klinkierowymi, dobierając je do koloru blachodachówki.

 

Żałuję, że nie zastosowałem tam cegły klinkierowej, bo na kominie w kotłowni fugi między płytkami okazały się nieszczelne. Dlatego zabezpieczyłem całą obudowę komina szkłem wodnym, ale wygląda to nieszczególnie.

 

Zdarzyło się również, że woda z zacinającego deszczu dostała się do kominka wentylacyjnego i spłynęła elastyczną rurą na ścianę sypialni. Pojawił się mały zaciek.

Kominy z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • 3 kominy prefabrykowane dla urządzeń grzewczych 7000 zł + cena „strażaka” i nasad kominowych. 
 • Robocizna w cenie budowy domu. 
 • Sześć dachowych kominków wentylacyjnych nad rurami elastycznymi 6 × 150 zł. 
 • Usługa kominiarska 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W kotłowni zgrupowano 2 systemowe kominy do kotła gazowego i nowoczesnego kotła na groszek węglowy

aktualizacja: 2017-07-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też odradzam okładania zewnętrznej części płytkami klinkierowymi.Już w następnym roku pojawią się pęknięcia na fugach pomiędzy płytkami. Przy zacinającym deszczu i nie tylko, woda przecieka po kominie na poddasze.

Gość Kazik

14 Sty 2016, 09:38

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2012 r.

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze