Budujemy Dom

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów - mówi Tomek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominy użytkuje od 2010 r.

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Parametry domu: powierzchnia 220 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci oraz wkładem kominkowym z płaszczem wodnym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

  • Ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7 m. 
  • W kotłowni – gotowy komin wentylacyjny, komin spalinowy współpracujący z kondensacyjnym kotłem gazowym (180 mm), a przy nim zapasowy, przeznaczony dla nowoczesnego kotła na paliwa stałe (180 mm). W salonie – prefabrykowany komin dymowy (220 mm), do obsługi wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, i dwa kominy wentylacyjne. Resztę domu wentyluje się przez rury elastyczne, poprowadzone w ścianach i zakończone na dachu kominkami wentylacyjnymi. 
  • Lokalizacja – w środku budynku.

Decyzja: prefabrykowane zestawy kominowe, przewidziane do konkretnych funkcji, kupiłem zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Ten w salonie przesunąłem jednak w stronę tarasu, żeby móc ulokować wkład z płaszczem wodnym nie przed kominem, a przy jego prawym boku. Dzięki temu wkład nie zabiera miejsca w salonie, tylko jest zlicowany z meblościanką, zaprojektowaną na multimedia.

 

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Zgrupowałem je razem z kominem wentylacyjnym.

 

Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów.

Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego
Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu obudowano płytkami klinkierowymi

Kominy z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej
Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej

Do wyczyszczenia komina dymowego przy kominku tuż przed sezonem grzewczym wzywam kominiarza. Kilka razy w roku kontroluję go jeszcze metodą "na lusterko", na wypadek gdyby wymagał częstszego wyczyszczenia.

 

Celowo umieściłem wyczystkę od strony salonu, a nie pokoju gościnnego, bo posadzka jest tu wykończona łatwo zmywalnym gresem. Zasłaniam ją drewnem, więc nie szpeci reprezentacyjnej strefy domu. Te w kotłowni też są łatwo dostępne.

 

Fragmenty kominów, wystające ponad dachem, otynkowałem, a potem obudowałem płytkami klinkierowymi, dobierając je do koloru blachodachówki.

 

Żałuję, że nie zastosowałem tam cegły klinkierowej, bo na kominie w kotłowni fugi między płytkami okazały się nieszczelne. Dlatego zabezpieczyłem całą obudowę komina szkłem wodnym, ale wygląda to nieszczególnie.

 

Zdarzyło się również, że woda z zacinającego deszczu dostała się do kominka wentylacyjnego i spłynęła elastyczną rurą na ścianę sypialni. Pojawił się mały zaciek.

Kominy z elementów prefabrykowanych - koszty:

  • 3 kominy prefabrykowane dla urządzeń grzewczych 7000 zł + cena „strażaka” i nasad kominowych. 
  • Robocizna w cenie budowy domu. 
  • Sześć dachowych kominków wentylacyjnych nad rurami elastycznymi 6 × 150 zł. 
  • Usługa kominiarska 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W kotłowni zgrupowano 2 systemowe kominy do kotła gazowego i nowoczesnego kotła na groszek węglowy

aktualizacja: 2017-07-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też odradzam okładania zewnętrznej części płytkami klinkierowymi.Już w następnym roku pojawią się pęknięcia na fugach pomiędzy płytkami. Przy zacinającym deszczu i nie tylko, woda przecieka po kominie na poddasze.

Gość Kazik

14 Sty 2016, 09:38

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".