Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Artykuł na: 4-5 minut

Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.

Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Parametry domu: dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 200 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci, kominkiem z płaszczem, instalacją solarną.

 

Parametry kominka:

 • Stalowy wkład o mocy 26 kW, z szybą podnoszoną do góry; pojemność 70 l; sprawność do 80%. 
 • Lokalizacja – w salonie przy ścianie działowej i wyjściu na taras. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy, 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC o dł. 7 m, przekrój 100 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk, brzoza). 
 • Kominek używany do ogrzania domu i c.w.u. w okresach przejściowych.

Decyzja: obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką. Takie grzanie jest bardziej efektywne.

 

Sąsiad prowadzi firmę instalacyjną i poprosiłem go o skonfigurowanie układu, złożonego z kominka, instalacji solarnej i gazowej. Przygotowałem kanał nawiewny w salonie, systemowy komin, zasilanie elektryczne i miejsce na osprzęt.

Układ współpracuje z instalacją gazową i solarną.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Kominek działa w układzie zamkniętym, zaopatrzonym w zawory i naczynie bezpieczeństwa. Zabezpieczenia zadziałały, kiedy zdarzyła się przerwa w dostawie prądu. W każdej chwili jestem gotowy do podłączenia awaryjnego zasilania UPS lub instalacji elektrycznej, przewidzianej do agregatu prądotwórczego.

   

  Pompa kominka i regulator sterujący funkcjonowaniem wkładu znajdują się w kotłowni. Ustawiłem na nim temp. 48°C, powyżej której załącza się pompa i przekazuje ciepło do bufora c.w.u. o poj 300 l, a potem do podłogówki i grzejników. Kominek ma manualny suwak, regulujący dopływ powietrza. Na rurze wylotowej z korpusu wkładu udało się zmieścić jeden pierścień radiacyjny. Poprosiłem o jego dołożenie, żeby zwiększyć akumulację ciepła.

   

 • Przez październik i listopad, marzec i kwiecień, palę w kominku po powrocie z pracy. Dokładam opału 3 razy. Raz w tygodniu myję szybę specjalnym środkiem i zeskrobuję smolisty osad ze ścian wkładu.
 

Kominek z płaszczem wodnym - koszty zakupu:

 • wkład 4500 zł, 
 • montaż 1000 zł, 
 • obudowa 4000 zł;

Kominek z płaszczem wodnym - koszty użytkowania:

 • drewno 2–3 mp. za 400 zł, 
 • czyszczenie komina 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Stalowy wkład kominkowy z płaszczem wodnym ma moc 26 kW.

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

witam, wszystko pięknie, ale czy jest pan w stanie oszacować, po ilu latach ewentualnie może zwrócić się koszt takiej instalacji przy założeniu, że w X,XI, III i IV działa kocioł gazowy zamiast kominka? Jakie zużycie gazu średnio ma pan w miesiącach zimowych?Pozdrawiam

Gość unfamiliar

04 Lut 2016, 11:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów - mówi Tomek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominy użytkuje od 2010 r.

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze