Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy. Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza - mówią Aneta i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z DGP użytkują od 2004 r.

Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Parametry domu: dwukondygnacyjny 220 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z DGP.

Parametry kominka:

 • Żeliwny wkład z płytami szamotowymi, moc 5 kW, z zaokrągloną szybą, sprawność 75%. 
 • Lokalizacja – przy wewnętrznej ścianie, w salonie. 
 • System DGP – poprowadzony do pomieszczeń na poddaszu oraz gabinetu na parterze. 
 • Paliwo – dąb, buk. 
 • Używany w celu ogrzewania domu przez pierwsze 5 lat, obecnie tylko dla przyjemności (w zimowe weekendy).

Decyzja: nie doprowadziliśmy gazu z sieci do domu, ponieważ przyłącze miało kosztować aż 25000 zł. Postanowiliśmy odłożyć tę inwestycję na później i zamontować kominek z DGP i wymuszonym przez wentylator rozprowadzeniem ciepła na poddasze.

Podczas budowy ułożyliśmy w posadzce kanał nawiewny z PVC, a w stropach rury typu Spiro. W salonie wymurowaliśmy komin. Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy.

Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza. Musieliśmy dokładać drewna co 3 godziny i wspomagać ogrzewanie elektrycznymi grzejnikami olejowymi.

Kanał nawiewny (z rury PVC) skierowany na wschód, zakończono żaluzjową kratką System DGP z elastycznych rur flex zakończono anemostatami
Kanał nawiewny (z rury PVC) skierowany na wschód, zakończono żaluzjową kratką System DGP z elastycznych rur flex zakończono anemostatami

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Aneta: to ja, zajmując się dziećmi, podtrzymywałam stały ogień w kominku. Przed marznięciem ratował nas wtedy system DGP z wentylatorem. Na moją prośbę, rura DGP dotarła nawet do oddalonej garderoby. To prawda, że z anemostatów wydobywa się specyficzny zapach, ale tylko zaraz po letnim okresie niepalenia w kominku. Po 2–3 dniach i wywietrzeniu pomieszczeń znika.

 • Marcin: od razu wygłuszyłem wentylator, umieszczony na strychu nad sypialnią. Ułożyłem go na grubej "poduszce" z wełny mineralnej i dodatkowo przytwierdziłem do klinkierowego komina, żeby wytłumić drgania. Widząc, że przedłuża się ogrzewanie domu kominkiem, usprawniłem noszenie drewna, które celowo składowaliśmy na początku na rampie przy ścianie garażu. Skonstruowałem zgrabny wózek na kółkach, którym – bez konieczności pokonywania schodów – wyjeżdżaliśmy na rampę przez gospodarcze wyjście.
 

Kominek z systemem DGP - koszty instalacji:

 • wkład 5200 zł, 
 • obudowa 4500 zł, 
 • system DGP (rury i wentylator) 1500 zł; 

Kominek z systemem DGP - koszty użytkowania:

 • drewno 1 mp. za 200 zł (na początku 10-12 mp. za ok. 2000 zł), 
 • czyszczenie kominka i komina 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Łukowatą obudowę narożnego kominka wykonano m.in. z piaskowca, klinkieru, drewna jatoba.

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Żeby wykorzystać system DGP, ja zastosowałem powietrzny wymiennik ciepła z dwoma wentylatorami, na ogrzewanie parteru i poddasza. Jeden wentylator zasila piętro (z wymiennika), a drugi salon na parterze (ciepłem z nad wkładu kominkowego). Ten system jest tak wydolny,że ogrzewa 160 ...

Gość WIKI

18 Sie 2016, 11:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze