Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Jeszcze przed wyborem gotowego projektu – wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem - mówi Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która pieca kominkowego używa od 2012 r.

Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Parametry domu: dwukondygnacyjny 198 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kaflowym piecem z wkładem.

 

Parametry kominka:

 • Z żeliwa i stali, z komorą wyłożoną płytami szamotu i z trzema pierścieniami radiacyjnymi na rurze wylotowej; z zaokrągloną szybą; moc 10 kW; sprawność 75,9%. 
 • Obudowa – z kafli ceramicznych. 
 • Lokalizacja – w rogu salonu. 
 • Kanał nawiewny – z rury PVC oraz rury ceramicznej. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy, ceramiczny.
 • Paliwo – dąb, grab, buk. 
 • Piec używany w celu ogrzania domu w zimie, wspierając gazowy system grzewczy.
Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym

Decyzja: mieszkam z rodziną w domu, którego podstawową instalację grzewczą stanowi kondensacyjny kocioł na gaz z sieci. Jeszcze przed wyborem gotowego projektu – wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem.

 

Wkład, kafle i cały osprzęt kupiliśmy u lokalnego dystrybutora kominków i jemu powierzyliśmy wykonawstwo. Bryłę pieca w kształcie walca zaprojektowaliśmy sami. Rodzaj kafli i ich kolorystykę dopasowaliśmy do architektury i wyposażenia budynku. Nie rozprowadziliśmy od pieca systemu DGP, bo jedno z dzieci cierpi na alergię.

Podnoszenie popielnika
Podnoszenie popielnika

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - rady i przestrogi:

 • Nasz piec trzyma ciepło nawet 10 godzin. To zasługa podstawy wykonanej z cegły szamotowej, wewnętrznej okładziny w palenisku także z szamotu i pierścieni radiacyjnych, które kumulują spore ilości ciepła. Płyty szamotowe wewnątrz paleniska połączone są żelaznymi blaszkami i ma to swoje plusy – można łatwo wymienić uszkodzony element. Raz już wymienialiśmy jedną płytkę po tym, jak pękła od uderzenia.

   

 • Wznoszenie pieca o wysokości 2,50 m trwało aż 2 tygodnie, bo zdun robił to etapami, czekając na wyschnięcie kolejnych warstw. Piec umieściliśmy w oddalonym kącie salonu. Ciepło swobodnie dociera, przez otwartą antresolę, do wszystkich sypialni na poddaszu.

   

  Urządzenie tak efektywnie działa, że w zeszłym roku paliliśmy w nim stale od października do lutego, a w podstawowej gazowej instalacji grzewczej uruchomiliśmy tylko obieg z ogrzewaniem podłogowym, obsługującym dwie łazienki i przedpokój.

   

  Wyłączyliśmy natomiast obiegi z grzejnikami na ścianach. W pomieszczeniach udawało się nam utrzymywać temperaturę ok. 21°C. Zużyliśmy 7 mp. drewna. Sposób palenia: jednorazowy załadunek to 8 kg drewna. Aby utrzymać ciągłość palenia, w ciągu doby trzeba dokładać opał 2–3 razy. W domu do przewożenia i doraźnego składowania kloców używamy wózka własnej produkcji.
 

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - koszty instalacji:

 • cały piec z montażem 12 000 zł; 

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - koszty użytkowania:

 • drewno 1750 zł (7 mp. po 250 zł), 
 • czyszczenie komina przed sezonem grzewczym 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wolno stojący piec ulokowano w kącie salonu, blisko wyjścia tarasowego

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Trzeba odróżnić piec kaflowy, od jego współczesnego brata, który z piecem wspólne ma tylko.... kafle. Kafle stanowią wyłącznie poszycie zewnętrzne urządzenia grzewczego, jakim był piec kaflowy, w starym, tradycyjnym rozumieniu. Na zdjęciach mamy wkład kominkowy firmy Romotop. ...

Pit-4

13 Lip 2017, 18:48

Piec kaflowy w dzisiejszych czasach daje dużo ciepła i naprawdę ładnie wygląda. Wszystko za sprawą kafli. My skorzystaliśmy z usług firmy Kafel Wiązowna. Warto było.

Gość Michał

13 Lip 2017, 06:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy. Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza - mówią Aneta i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z DGP użytkują od 2004 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze