Budujemy Dom

Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Artykuł na: 4-5 minut

Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów. Po pierwsze – w domu nie było miejsca na rury DGP. Po drugie – jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. Po trzecie i najważniejsze – drewno nadal jest tańsze od gazu... - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z płaszczem wodnym użytkują od 2012 r.

Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 116 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z płaszczem wodnym.

 

Kominek:

 • Żeliwny wkład z płaszczem wodnym (39 l) i chłodnicą; moc 15,2 kW; sprawność 70,3%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum budynku. Komin z kanałem dymowym – systemowy, ceramiczny o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC, przekrój 160 mm. 
 • Paliwo – drewno grabu, buku, dębu i brzozy. 
 • Kominek używany w celu – ogrzania domu i przygotowania c.w.u.
Zdjęcia z montażu – instalacja wodna przy wkładzie i rura odprowadzenia dymu do komina.
Zdjęcie z montażu – instalacja wodna przy wkładzie i rura odprowadzenia dymu do komina.

Decyzja:

 

Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów.

 • Po pierwsze – w domu nie było miejsca na rury DGP. 
 • Po drugie – jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. 
 • Po trzecie i najważniejsze – drewno nadal jest tańsze od gazu, więc zależało nam na możliwości ogrzewania kominkiem całego domu. Na emeryturze liczy się każdy grosz, a poza tym ma się czas na doglądanie kominka. Zamontowaliśmy go na etapie robienia instalacji wodnej i c.o. 

Różnica w cenie wkładów polskich i norweskich jest ogromna, dlatego wybraliśmy krajowy. Majster miał dodatkowe upusty i z nich skorzystaliśmy.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: mogę godzinami patrzeć w ogień. Dla mnie to drugi telewizor, często słucham telewizora, natomiast patrzę na kominek. W tego rodzaju kominku temperatura spalania jest niska, dlatego palenisko i szyba szybko zarastają smołą. Przy intensywnym paleniu – szybę myjemy codziennie.

   

  W pierwszym roku "do żywego" zeskrobywałem osad ze ścianek paleniska, ale to nie ma sensu, bo smoła natychmiast je brudzi. Teraz robię to co 2–3 tygodnie. Popiół wyrzucam na kompost po całkowitym wystudzeniu. Do ogrzewania używam głównie kominka. Kocioł gazowy działa w nocy i kiedy nie ma nas w domu. Praca obu urządzeń to automat. Majster od razu zaznaczył, że do skonfigurowania sterowania muszę wezwać elektronika, który modlił się nad tym cały dzień.

   

  Nie zabezpieczyłem instalacji UPS-em, bo braki prądu są krótkie. Ze 3 razy zaczęło piszczeć! Alarm włączył się, bo za wcześnie włożyłem nowy wsad – stary ma się prawie wyżarzyć. Wtedy zacząłem spuszczać gorącą wodę przez kran w łazience, raz nawet wynosiłem grubszy kawał drewna na śnieg. Przy paleniu w kominku jest taniej, niż gazem. Dam prosty rachunek – w zimie zużywam tyle samo gazu co latem, kiedy piec podgrzewa jedynie c.w.u. Za gaz płacę więc tyle samo zimą, co latem.

   

 • Ania: kominek z płaszczem wodnym działa cicho, poza tym wydziela 2 rodzaje zapachu. Kiedy Krzysiek otwiera nieraz szybko drzwiczki i zapomni otworzyć szyber, a w palenisku jest dym, idzie on na mieszkanie. Ale bywa też bardzo nieprzyjemny zapach palonej gumy, gdy kominek za mocno się nagrzeje. Słyszałam od znajomych, że przy DGP cieplej jest w pokojach tuż przy kominku i zimniej w oddalonych. U nas wszędzie jest tak samo ciepło! Kominek działa od października do kwietnia.

   

  Ogień utrzymujemy przez cały dzień i ok. 23:00 dajemy ostatni wkład. Tylko w silne mrozy Krzysiek wstaje w nocy i dokłada opał. Zazwyczaj rano myjemy szybę i znowu rozpalamy ogień. I tak na okrągło. Rocznie spalamy 7–10 mp. drewna. Kupujemy pocięte na kawałki o dł. 40 cm. Kominiarza wzywamy 2 razy, przed sezonem grzewczym i w trakcie.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty:

 • cała instalacja wodna i c.o. 50 000 zł, w tym wkład 5400 zł. 
 • Użytkowanie – drewno 1400–2000 zł, czyszczenie komina 2 x 120 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tak jest sposób - tak napalić żeby aż trzeszczało. Otwórz nawiew, daj więcej powietrza, zwiększ efektywność spalania, pal suchym, twardym, nie żywicznym drewnem.   I najważniejsze - szyba nigdy nie będzie czysta.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

25 Paź 2018, 07:40

Witam! jestem użytkownikiem kominka z płaszczem wodnym od trzech tygodni i przeraża mnie zadymiona szyba smołą codziennie czyszczę szybę i szlak mnie trafia bo mimo środków czyszczących do kominka i tak trudno tę smołę usunąć. jak długo ta smoła będzie się pojawiać na szybie? ...

Gość Barbara

24 Paź 2018, 21:58

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".