Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Kominy stanowią integralną część konstrukcji każdego budynku będąc niezbędnym elementem wszystkich systemów ogrzewania. Współczesne systemy kominowe służą do odprowadzania spalin, ale też podgrzewania powietrza dostarczanego do spalania. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy zyskują nie tylko efektywniejsze ogrzewanie domu, lecz także - a może przede wszystkim - poprawę bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie prawdopodobieństwa zatrucia produktami wydobywającymi się podczas spalania, np. czadem. Aby zbadać możliwość odzysku ciepła z odprowadzanych do atmosfery spalin, specjaliści firmy Jawar przeprowadzili badanie na ceramicznym kominie czterowarstwowym Jawar Nord podłączonym do pieca opalanego drewnem.

Nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne charakteryzują się dużą sprawnością energetyczną, oszczędnością energii oraz zmniejszeniem zanieczyszczenia środowiska. Jeszcze kilka lat temu instalacja urządzeń grzewczych w budynkach energooszczędnych wyposażonych w wentylację mechaniczną była niemożliwa. Obecnie takie możliwości gwarantują kominy wyposażone w system powietrzno-spalinowy, np. JAWAR NORD.

Jak działa system powietrzno-spalinowy?

Zaletą systemu powietrzno-spalinowego jest nie tylko odprowadzanie spalin, lecz także doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny. Na czym to polega?

W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak wkład kominkowy powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Jest ono także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały dopływ tlenu do komory spalania.

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin

Komin Jawar NordCiepło i komfort, jakie zawdzięczamy kominom, muszą iść w parze z bezpieczeństwem ich użytkowania. Aby zbadać możliwość odzysku ciepła z odprowadzanych do atmosfery spalin, specjaliści firmy Jawar przeprowadzili badanie na ceramicznym kominie czterowarstwowym Jawar Nord podłączonym do pieca opalanego drewnem.

Badanie dotyczyło sprawności temperaturowej systemu kominowego z przewodem powietrznym. Próba miała potwierdzić możliwość odzysku ciepła z odprowadzanych do atmosfery spalin, a w kolejnym etapie określić również sprawność temperaturową badanego modelu komina umożliwiającego odprowadzanie gazów z palenisk opalanych gazem, olejem opałowym czy paliwami stałymi drewnopochodnymi jak pellet, węgiel czy ekogroszek.

Pomysł na realizację badania powstał w czasie gdy wykonywano doświadczenia związane z bezpieczeństwem pożarowym kominów, które mgr inż. Krzysztof Drożdżol z Politechniki Opolskiej realizował w laboratorium firmy Jawar.

Przyjęliśmy założenie, ze komin pełni funkcję wymiennika ciepła, który działa w przeciwprądzie. Spaliny z urządzenia grzewczego do atmosfery były odprowadzane wewnętrzną rurą komina wykonaną z ceramiki izostatycznej o grubości 6 mm, natomiast powietrze do paleniska potrzebne do spalania pobierano z przestrzeni powietrznej o grubości co najmniej 25 mm.

Piec podłączyliśmy do komina rurą żarową o grubości 0,8 mm, zaś na odcinku prostym zainstalowaliśmy trójnik z regulatorem ciągu. Powietrze z komina do paleniska było doprowadzane za pomocą rury monofix o średnicy 120 mm. Wszystkie podłączenia dodatkowo zaizolowaliśmy - wyjaśnia Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Stanowisko badawcze zostało wyposażone w sześć czujników temperatury podłączonych do rejestratorów, które umożliwiały ciągły zapis wyników temperatury: gazów na wylocie pieca, komina na wysokości otworu zasysającego powietrze z komina do paleniska, gazów w przewodzie powietrznym przed wylotem powietrza do rury łączącej komin z paleniskiem, gazów w przewodzie powietrznym przed wylotem powietrza do rury łączącej komin z paleniskiem, powietrza na wlocie do komina oraz spalin na wylocie z komina.

Jawar: jak odzyskać ciepło z odprowadzanych do atmosfery spalin

Podczas badania rozgrzano spaliny do temperatur: 200, 300 i 400°C, każdą z nich utrzymywano przez 1,5 h. Odczyty wyników dokonywano co 30 min. i zapisywano w formie tabeli. Po zakończeniu pomiarów, aby oszacować sprawność komina i obliczyć jego efektywność temperaturową opracowano specjalny algorytm.

Wyniki zrealizowanych przez nas badań potwierdziły, że zastosowanie przestrzeni powietrznej w ceramicznych kominach czterowarstwowych umożliwia pozyskiwanie ciepła ze spalin, jak również przyczynia się do uzyskania oszczędności energii w budynkach, wynikającej z odzysku ciepła z komina. - mówi Dariusz Pilitowski. Badanie dodatkowe wykazało również, że jakość wykonania i szczelność komina ma ogromny wpływ na odzysk ciepła ze spalin - dodaje.

Badania wykonywano na stanowisku badawczym firmy Jawar, zbudowanym w ramach projektu współfinansowanego ze środków Norway Grants. Kierownictwo badań objął mgr inż. Krzysztof Drożdżol z Politechniki Opolskiej.

 

 Logo Jawar JAWAR Sp. z o. o.
ul. Sońska 89
06-400 Ciechanów
Tel: 23 672 24 16, 673 54 00
Fax: 023 672 76 91
E-mail: handel@jawar.com.pl
www.jawar.com.pl
aktualizacja: 2017-01-18
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze