Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Sam modernizowałem kominek, ale popełniłem błędy

Chciałem mieć bezpieczniejszy komin systemowy i zamknięty wkład, mogący nareszcie oddać ciepło w głąb domu. Sam zaprojektowałem obudowę, powtarzającą kształt szyby. Główny kłopot polegał na tym, żeby wydobyć spod niej jak najwięcej zgromadzonego ciepła - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominek z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła użytkuje od 1997 r.

Sam modernizowałem kominek, ale popełniłem błędy

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 240 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci.

Kominek:

 • Żeliwny wkład, moc 16 kW, sprawność do 76%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum przestrzeni dziennej. Komin z kanałem dymowym – systemowy, 220 mm. Kanał nawiewny – z PVC, przekrój 150 mm. 
 • Paliwo – drewno liściaste (dąb, brzoza). 
 • Kominek używany w celu ogrzania domu w okresach przejściowych i kiedy nie działa kocioł na gaz (np. w razie awarii prądu).

Decyzja: przed rozbudową domu miałem tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem, bo kiedyś tylko takie się stawiało. W zasadzie nie służył do ogrzewania pomieszczeń, tylko do patrzenia w ogień. Podczas rozbudowy, w 1997 r., rozebrałem go wraz ze starym kominem, bo chciałem mieć bezpieczniejszy komin systemowy i zamknięty wkład, mogący nareszcie oddać ciepło w głąb domu.

Pod posadzką położyłem rurę PVC do doprowadzania świeżego powietrza. Planowałem nadal wykorzystywać kocioł na gaz z sieci, więc nie inwestowałem w drogi wkład. Kupiłem go w hipermarkecie budowlanym i otoczyłem ognioodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi i specjalną wełną mineralną.

Celowo postanowiłem rozprowadzać ciepło grawitacyjnie, żeby mieć choć jedno urządzenie grzewcze, które zadziała bez prądu. W tamtym czasie każda silniejsza wichura oznaczała jego brak, dlatego potrzebowałem, żeby kominek ogrzał część dzienną i ewentualnie dolne pokoje (po otwarciu do nich drzwi) oraz pomieszczenia na poddaszu, przez które przebiega komin. Gdybym dzisiaj modernizował kominek, kilka rzeczy zrobiłbym inaczej!

Żeliwny wkład celowo ma grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, żeby pracował bez prądu
Żeliwny wkład celowo ma grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, żeby pracował bez prądu

Modernizacja kominka - rady i przestrogi:

Rozważyłbym kupno jakiejś fajnej kozy lub pieca kominkowego. Dlaczego? Bo grzeje całym korpusem i również bez podłączenia do prądu, zupełnie odpada problem obudowy, montaż jest banalnie prosty. Przy rozbudowie domu rozmawiałem z żoną na temat kozy, lecz te, które widzieliśmy u pobliskiego producenta, nie były ładne. Stanęło więc na wkładzie, następnym razem pewnie wybiorę zgrabny piecyk!

Sam zaprojektowałem obudowę, powtarzającą kształt szyby. Główny kłopot polegał na tym, żeby wydobyć spod niej jak najwięcej zgromadzonego ciepła. Na początku w górnej części obudowy zamontowałem 3 kratki, i to było za mało. Podczas kolejnego malowania pomieszczeń kupiłem więcej większych kratek, na dodatek szarpnąłem się na model z żaluzjami, by skierować ciepło w dół w stronę salonu, a nie na sufit.

Pomogło, jednak tak dużo kratek nie wygląda dobrze. Nowoczesne, np. szczelinowe, są mniej widoczne, ale nie mogłem już ich zastosować w istniejącej obudowie. W zasadzie chętnie bym się jej pozbył. Sam wkład świetnie działa 20 lat. Wymaga tylko, po raz pierwszy, wymiany uszczelki wokół drzwiczek. Wadą są nagrzewające się rączki szybrów.

Modernizacja kominka - koszty:

 • wkład 2500 zł; 
 • montaż i obudowa 2300 zł; 
 • drewno 2 mp. × 150 zł; 
 • czyszczenie komina 180 zł.
W obudowie zamontowano kratki wywiewne z żaluzjami
W obudowie zamontowano kratki wywiewne z żaluzjami

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel Firma Schiedel dokonała aktualizacji oceny efektywności energetycznej swojej wentylacji hybrydowej SCHIEDEL FLOW dla budynków jednorodzinnych ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze