Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?

Mam w kominie 6 kanałów wentylacyjnych, ustawionych w dwóch rzędach. Nie są jeszcze wyprowadzone ponad dach na pełną wysokość i zastanawiam się jak je zakończyć – czy wyprowadzić na boki, a może prosto do góry. Który wariant będzie lepszy?

Odpowiedź eksperta: Kanały wentylacyjne najlepiej wyprowadzić indywidualnie, prosto do góry i zakończyć przynajmniej daszkiem chroniącym przed wnikaniem opadów. Można wtedy zamontować również nasady poprawiające intensywność wentylacji, a nawet zespół wentylacji hybrydowej (specjalne nasady z wentylatorem), gdy naturalny ciąg okaże się niewystarczający. Zwieńczenie komina najlepiej zrobić w formie betonowej czapy z czterostronnym pochyleniem górnej powierzchni, ułatwiającym spływ wody.

 

Jeśli zakończenie komina będzie robione z cegieł warto założyć na szczycie blaszaną osłonę chroniącą przed wnikaniem opadów. Popularne wyprowadzenie boczne przewodów wentylacyjnych przez kratki w ścianach komina, w przypadku układu dwurzędowego kanałów nie jest dobrym rozwiązaniem i może być stosowane przy jednorzędowym ich prowadzeniu. Przy takiej lokalizacji wylotów – pomijając brak możliwości intensyfikacji wentylacji poprzez założenie nasadek kominowych – mogą występować przedmuchy między sąsiednimi kanałami.

 

Zjawisko takie, spowodowane zawirowaniami wiatru, czy zróżnicowanym ciągiem w tych kanałach, powoduje przenikanie zapachów np. odprowadzanych z wyciągu kuchennego do wentylowanego równolegle pokoju. Z kolei pozostawienie przegrody między nimi i z jednostronnym wylotem bocznym, powodować będzie cofanie się powietrza wentylacyjnego przy podmuchach wiatru prostopadłych do ścianki kominowej.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Najprostsza nasada kominowa to tzw. chińczyk. Ma formę małego stożkowatego daszku na podporach. Daszek można odchylić i swobodnie wyczyścić kanały. (fot. Darco)

aktualizacja: 2017-05-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Żeliwny piecyk emaliowany na drewno Dovre Rock
Żeliwny piecyk emaliowany na drewno Dovre Rock Minimalistyczny, elegancki, delikatnie zaokrąglony. Wspaniale dopełnia nowoczesne pomieszczenia, wnosząc do nich ciepło i przytulną atmosferę. ...
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze