Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Ring: 5 różnic między kominkiem z DGP a kominkiem z płaszczem wodnym

W większości nowych domów zakłada się kominek. Może on pełnić bardzo różne funkcje. Najprostszy wariant zakłada, że ogrzewamy tylko salon, w którym kominek stoi. Jednak jeżeli zależy nam na efektywnym wykorzystaniu ciepła i równomiernym ogrzewaniu całego budynku, musimy dodać do kominka odpowiednią instalację. Może to być dystrybucja gorącego powietrza lub zasilane z kominka z tzw. płaszczem wodnym ogrzewanie wodne.

Ring: 5 różnic między kominkiem z DGP a kominkiem z płaszczem wodnym

KOMINEK Z DGP VS KOMINEK PŁASZCZEM WODNYM - JAK TO DZIAŁA?

Kominek z DGP Kominek z płaszczem wodnym
Dystrybucja gorącego powietrza, czyli DGP, to rozprowadzenie ciepłego powietrza ogrzanego przez kominek do innych pomieszczeń niż salon. Chłodne powietrze zasysane z pomieszczenia przepływa pomiędzy gorącym wkładem kominkowym i jego obudową i ogrzane płynie dalej kanałami do sąsiednich pomieszczeń. Następnie powietrze przepływa samoczynnie od tych wnętrz z powrotem do salonu. Jest to więc obieg zamknięty.

 

Dzięki niemu można skutecznie ogrzać nawet cały dom, a nie tylko wnętrze, w którym ten kominek stoi. Jest to system całkowicie odrębny od typowego ogrzewania centralnego z kotłem podgrzewającym wodę przepływającą do grzejników (ewentualnie ogrzewania podłogowego lub innego płaszczyznowego).

 

Można powiedzieć, że kominek staje się sercem drugiego, niezależnego systemu ogrzewania centralnego. Tyle, że w tym przypadku jest to ogrzewanie powietrzne, a w ogrzewanych pomieszczeniach potrzebne są nie grzejniki, lecz kratki nawiewne lub anemostaty.
Kominek z płaszczem wodnym może być różnie skonstruowany, ale zawsze jest to zamknięty wkład kominkowy z wodnym wymiennikiem ciepła. W efekcie paląc w kominku, podgrzewamy wodę, która rurami przepływa do grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego.

 

Z technicznego punktu widzenia, kominek z płaszczem wodnym działa jak prosty kocioł na drewno. Oczywiście, wygląda zupełnie inaczej (dekoracyjnie) i stoi w salonie, a nie w kotłowni. Kominek musi mieć własne niezależne zabezpieczenia, ale regułą jest to, że wykorzystujemy całą resztę instalacji grzewczej – te same rury i grzejniki. Wymaga to odpowiedniego skonfigurowania całego systemu grzewczego, żeby dwa źródła ciepła bezproblemowo współpracowały.

 

Mamy więc jedną instalację grzewczą zasilaną z dwóch źródeł ciepła. Pracują one alternatywnie – albo jedno, albo drugie. To my decydujemy, z którego w danej chwili chcemy korzystać, zależnie np. od tego, które paliwo jest tańsze. Pewną wadą jest to, że jeżeli instalacja – rury i grzejniki – się zepsują, ogrzewanie nie będzie działać wcale.
Kominek z DGP - schemat budowy Kominek z płaszczem wodnym
DGP to prosty system całkowicie niezależny od istniejącego ogrzewania wodnego. (fot. Darco) Kominek z płaszczem wodnym jest drugim obok kotła źródłem ciepła, które łączymy z wodną instalacją c.o. (fot. Miro Les Foyers)

KOMINEK Z DGP VS KOMINEK PŁASZCZEM WODNYM - KORZYŚCI

Kominek z DGP Kominek z płaszczem wodnym
Ogrzewanie powietrzne to przede wszystkim system całkowicie niezależny od centralnego ogrzewania wodnego. Może stanowić jego uzupełnienie, bo moce grzewcze obu systemów się sumują. Ewentualnie jest ogrzewaniem rezerwowym, na wypadek awarii c.o. W związku z tym DGP ma następujące zastosowania:

 

 • służy do dogrzewania pomieszczeń wiosną i jesienią, gdy nie uruchamiamy c.o.;

   

 • pracuje równocześnie z c.o. w czasie największych mrozów (sumowanie mocy);

   

 • służy do ogrzewania domków rekreacyjnych, np. odwiedzanych tylko w weekendy, ponieważ dla instalacji DGP niegroźny jest spadek temperatury w domu poniżej 0°C, ponadto można ją bardzo szybko uruchomić;

   

 • nadmuch ciepłego powietrza jest dobrym uzupełnieniem "podłogówki", bo pozwala szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniach, a ogrzewanie podłogowe reaguje wolno i by odczuć wyraźną różnicę trzeba kilku godzin.
Decydując się na płaszcz wodny, nie tworzymy drugiej, niezależnej instalacji grzewczej. Dlatego, pomijając systemy z dużym buforem ciepła, kocioł i kominek nie pracują równocześnie. Nie mamy więc sumowania mocy cieplnych. Za to dystrybucja ciepła jest wygodna i równomierna.

 

W związku z tym kupno kominka z płaszczem wodnym jest uzasadnione, jeśli:

 

 • korzystamy z drogiego nośnika ciepła (prąd, gaz płynny, olej opałowy) i paląc drewnem chcemy ograniczyć koszty ogrzewania. Trzeba być jednak świadomym, że częste palenie jest dość uciążliwe – musimy nosić drewno, czyścić kominek, wynosić popiół. Opłacalność tego rozwiązania zależy oczywiście od ceny drewna opałowego;

   

 • chcemy mieć rezerwowe źródło ciepła na wypadek awarii kotła lub jego osprzętu (np. pompy obiegowej). Nie zapominajmy jednak, że praca kominka wymaga zasilania elektrycznego;

   

 • nie chcemy lub nie możemy wykonywać w pomieszczeniach odrębnej instalacji.

KOMINEK Z DGP VS KOMINEK PŁASZCZEM WODNYM - BUDOWA INSTALACJI

Kominek z DGP Kominek z płaszczem wodnym
Do dystrybucji gorącego powietrza można wykorzystać każdy zamknięty wkład kominkowy. System jest bardzo prosty, bo mamy wkład, obudowę i system kanałów powietrznych.

 

W niektórych domach (najlepiej wysokich i wąskich), gdzie poziome odcinki kanałów są krótkie, ruch powietrza może odbywać się grawitacyjnie – dzięki konwekcji cieplejsze, ogrzane powietrze unosi się w kanałach samoczynnie. Taki system jest jednak niezbyt wydajny, bo przepływ powietrza jest powolny i wymaga jak najkrótszych kanałów poziomych.

 

Jeżeli chcemy efektywnie ogrzewać bardziej rozległy dom, potrzebny będzie wymuszający ruch powietrza specjalny wentylator. Formalnie nazywa się go aparatem nawiewnym, popularnie zaś turbiną. Zyskujemy więc wydajność rozprowadzenia ciepła, lecz równocześnie system nie będzie działał bez prądu, a powodowany hałas może być uciążliwy.
Technicznie kominek z płaszczem jest niczym kocioł na drewno, tyle że z dużą szybą i ładnie obudowany. Efektem palenia w nim jest podgrzewanie wody, krążącej w systemie c.o.

 

Kominek musi mieć własne zabezpieczenie przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia. Zwykle mamy też odrębną pompę, wprawiającą wodę w ruch. Reszta, czyli rury i grzejniki są wspólne. Idea jest prosta, faktyczna realizacja już nie. Często kocioł jest zabezpieczony zamkniętym naczyniem wzbiorczym, kominek zaś naczyniem otwartym. Wymaga to podzielenia całego systemu za pomocą wymiennika ciepła.

 

Obecnie jednak przepisy dopuszczają też pod pewnymi warunkami pracę w układzie zamkniętym. Wtedy wymiennik nie jest niezbędny. Konieczne może być za to dodanie zaworów mieszających, jeżeli np. chcemy zasilać ogrzewanie podłogowe.
Rozprowadzenie kanałów w kominku z DGP - schemat Kominek i kocioł w jednej instalacji - schemat instalacji
Najtrudniejszym zadaniem jest rozprowadzenie i ukrycie kanałów powietrznych. Rury mają zwykle przynajmniej 100 mm średnicy. Kominek i kocioł w jednej instalacji to dość złożony układ hydrauliczny. Najczęściej zawiera wymiennik ciepła lub bufor.

KOMINEK Z DGP VS KOMINEK PŁASZCZEM WODNYM - ZABEZPIECZENIA

Kominek z DGP Kominek z płaszczem wodnym
Kominek z DGP nie powoduje w zasadzie żadnego niebezpieczeństwa. Oczywiście, poza zagrożeniem pożarowym, występującym w przypadku każdego urządzenia z paleniskiem. Zbyt intensywne palenie może doprowadzić jedynie do przegrzania salonu, ewentualnie uszkodzenia dmuchawy, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia (pęknięcia) obudowy wkładu.

 

Osobna sprawa to zapobieganie zatruciu tlenkiem węgla, czyli czadem. Trzeba od razu zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko kominków, ale również pieców i kotłów. Śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla jest produktem niepełnego spalania, powstaje przy niedoborze tlenu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza do salonu. Mamy wówczas dość tlenu do spalania oraz odpowiednią wymianę powietrza.

 

Zgodnie z przepisami, do zamkniętego kominka powinno się doprowadzić 10 m3 powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW mocy cieplnej. W praktyce kominki zużywają go mniej, bo rzadko osiągają moc nominalną przez dłuższy czas. Po to, by kominek otrzymał dość tlenu, należy doprowadzić powietrze spoza budynku specjalnym przewodem wprost do komory spalania lub w pobliże kominka. Ostatecznie zapewniają je nawiewniki w oknach.
Kominek z płaszczem wodnym trzeba zabezpieczyć przed nadmiernym wzrostem temperatury wody, a w efekcie jej zagotowaniem się i wzrostem ciśnienia, grożącym nawet wybuchem.

 

Najpewniejszym zabezpieczeniem jest otwarte naczynie wzbiorcze. Niezawodność wynika z prostoty, bo w układzie nie ma żadnych elementów ruchomych ani wymagających zasilania. Po prostu nie ma się co w nim zepsuć.

 

Wadą jest to, że do wody w takiej instalacji przenika tlen z powietrza atmosferycznego, nasilając korozję.

 

Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie wymiennika ciepła i podział instalacji grzewczej na dwa obiegi – otwarty pomiędzy źródłem ciepła (kominkiem) i wymiennikiem oraz zamknięty – od wymiennika do grzejników.

 

Kominek można też zabezpieczyć zamkniętym naczyniem wzbiorczym, dzięki czemu eliminuje się problem przenikania tlenu do instalacji. Jednak kominek musi być wówczas wyposażony w urządzenie do odbioru nadmiaru ciepła. Jest nim wężownica schładzająca, umieszczona w jego przestrzeni wodnej.
DGP w zasadzie nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa Kominek z płaszczem wodnym
DGP w zasadzie nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa. Trzeba jedynie chronić dmuchawę przed przegrzaniem. (fot. Darco) Kominek z płaszczem działa tak samo jak kocioł na drewno. W źle wykonanej instalacji może go rozsadzić wzrost ciśnienia nadmiernie rozgrzanej wody. (fot. Tarnava)

KOMINEK Z DGP VS KOMINEK PŁASZCZEM WODNYM - KOSZTY

Kominek z DGP Kominek z płaszczem wodnym
W instalacji DGP wystarczy typowy wkład kominkowy. A taki dobrej jakości kupimy już za 2000 zł, choć rozpiętość cen jest ogromna. Oczywiście, niezbędna jest też obudowa (od 1500 zł). Ponadto będziemy potrzebować:

 

 • rur do wykonania kanałów rozprowadzających powietrze – 30 zł/m;
 • kształtek, anemostatów itp. – 20 zł/sztuka;
 • wentylatora (aparatu nawiewnego) – od 500 zł.

Robocizna, czyli montaż kominka i instalacji będzie nas kosztować od 2500 do 3500 zł, zależnie od stopnia komplikacji. Najważniejsze jest ostatecznie to, czy możemy łatwo ukryć kanały rozprowadzające ciepłe powietrze.

 

Jeżeli da się to zrobic na strychu lub w piwnicy, koszty będą niskie, a robocizna prosta. Jeżeli zaś będziemy musieli wykonać sufity podwieszane i specjalną zabudowę, całość zdrożeje nawet o kilka tysięcy złotych.
Kominek z płaszczem wodnym to znaczna inwestycja. Za najtańszy wkład tego rodzaju zapłacimy ok. 2000 zł, jednak częściej to ok. 4000 zł. Przynajmniej 1000 zł będzie kosztować obudowa. Kolejne 2500–4000 zł pochłonie osprzęt zabezpieczający i ewentualnie zbiornik buforowy.

 

Potrzebne będzie otwarte naczynie wzbiorcze (od 100 zł), wymiennik ciepła (od 500 zł), dodatkowa pompa obiegowa (400 zł), UPS podtrzymujący jej zasilanie w razie braku prądu w sieci (600 zł), wentylator dozujący powietrze do spalania, sterownik do pomp i wentylatora (300–500 zł) oraz izolowany zbiornik wody jako akumulator ciepła (od 500 zł).

 

O doprowadzeniu instalacji wodnej do kominka najlepiej pamiętać od razu w projekcie instalacji c.o. oraz wodno-kanalizacyjnej, inaczej koszty przeróbek i kucia ścian będą wysokie.

 

Koszty robocizny wyniosą około 3500–5000 zł. Jeżeli często palimy w kominku, taka inwestycja może być opłacalna, szczególnie jeśli ogrzewamy dom prądem, gazem płynnym lub olejem opałowym.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-10-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

artykuł na poziomie podstawówki, informacje zdawkowe, temat zabezpieczeń dla kominków z płaszczem przedstawiony bez zrozumienia, nie pełnie...

Gość kominkarz

07 Wrz 2017, 05:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Ogrzewamy dom kominkiem - podstawowe informacje

W nowo budowanych domach jednorodzinnych powszechnie montuje się kominki z zamkniętym wkładem, ponieważ są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Oprócz tego mogą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać budynek, jeśli zaopatrzy się je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo zastosuje model z tzw. płaszczem wodnym.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze