Budujemy Dom

Palenie w kozie grzewczej należy do przyjemności, ale ma też wadę!

Artykuł na: 4-5 minut

Palenie w kozie należy do czynności przyjemnych. Wadą jest opadanie rozżarzonego drewna i dopalanie się go przy szybie, dlatego nie możemy wtedy otwierać drzwiczek, a potem część popiołu spada na podłogę - mówią Ania i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wolno stojącą kozę użytkują od 2015 r.

Palenie w kozie grzewczej należy do przyjemności, ale ma też wadę!

Dom: murowany, parterowy, pow. 100 m2, ogrzewany powietrzną pompą ciepła i wentylowany instalacją z rekuperatorem krzyżowym.

Koza grzewcza:

 • Ze stali, z cylindrycznym korpusem, komorą spalania akumulującą ciepło, panoramiczną szybą i systemem "czysta szyba"; moc nominalna 8 kW, sprawność do 78%.
 • Lokalizacja - w salonie, przy centralnej ścianie.
 • Komin z kanałem dymowym - systemowy, o przekroju 200 mm.
 • Kanał nawiewny - z PVC, 100 mm.
 • Paliwo - drewno drzew liściastych.
 • Piec używany - dla przyjemności.
Koza grzeje całym korpusem i stalową rurą, odprowadzającą spaliny do systemowego komina.
Koza grzeje całym korpusem i stalową rurą, odprowadzającą spaliny do systemowego komina.

Decyzja: postawiliśmy systemowy komin do kotła gazowego, jednak po perturbacjach z doprowadzeniem do domu sieci gazowej, ostatecznie zamontowaliśmy pompę ciepła. Żeby wykorzystać istniejący, ale nieużywany, komin, kupiliśmy kozę. Wybraliśmy cylindryczny model z półokrągłą szybą, przez którą widać dużo ognia. To był znakomity zakup!

Kozę wykonano z wysokogatunkowej stali, a komorę wyłożono materiałem akumulującym ciepło.
Kozę wykonano z wysokogatunkowej stali, a komorę wyłożono materiałem akumulującym ciepło.

Koza grzewcza - rady i przestrogi:

 • W dole korpusu został fabrycznie wmontowany wlot z przepustnicą, przez który możemy odpowiednio regulować dopływ świeżego powietrza przez kanał nawiewny o średnicy 100 mm. Zrobiliśmy go z rury PVC. Koza ma system potrójnego dopowietrzania komory spalania - świeże powietrze jest doprowadzone pod ruszt, a powietrze wtórne przez otwory w ściance tylnej. Działa też kurtyna powietrzna, chroniąca szybę przed szybkim zabrudzeniem.

  Opał dopala się dzięki zastosowaniu w palenisku dwóch deflektorów, stalowego i Acumotte. Komora spalania jest wyłożona materiałem akumulującym ciepło, który sprawia, że korpus ze stali jest ciepły przez kilka godzin od wygaśnięcia ognia. Palenie w kozie należy do czynności przyjemnych, ale mała szerokość i głębokość komory wymusza cięcie drewna na krótkie kawałki, o dł. 20 cm. Jest natomiast dość wysoka, więc mieści 8-12 kloców.

  Wadą jest opadanie rozżarzonego drewna i dopalanie się go przy szybie, dlatego nie możemy wtedy otwierać drzwiczek, a potem część popiołu spada na podłogę. Uczulamy na to - posadzka koniecznie musi być ognioodporna i łatwa do umycia.Zauważyliśmy, że najdłużej spalają się okrąglaki, nie drewno łupane. Rozgrzane i stygnące urządzenie wydaje dźwięki - "pyka", co dla niektórych może być minusem.

 • Zamówiliśmy komplet - kozę z usługą monterską.

Koza grzewcza - Koszty:

 • koza 2200 zł, materiały i robocizna 300 zł;
 • użytkowanie - spala się 1 mp. drewna za 200-240 zł; czyszczenie komina 150 zł.
Pod popielnikiem znajduje się fabryczny wlot świeżego powietrza i przepustnica.
Pod popielnikiem znajduje się fabryczny wlot świeżego powietrza i przepustnica.

Zobaczcie montaż pieca wolnostojącego Jøtul F 373 Advance

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".