Budujemy Dom

Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest kosztowna i skomplikowana!

Artykuł na: 4-5 minut

Monter okazał się doświadczonym specem – ustawień na sterownikach nie musiałam potem zmieniać. Instalacja z kominkiem od czternastu lat działa efektywnie - mówi Bożena, Członkini Klubu Budujących Dom, która kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2004 r.

Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest kosztowna i skomplikowana!

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 340 m2, ogrzewany kotłem na olej opałowy, albo kominkiem z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym:

 • Żeliwny wkład, z paleniskiem wyłożonym szamotem, moc 24 kW. 
 • Lokalizacja – w salonie, przy zewnętrznej ścianie, w centralnym miejscu. 
 • Komin z kanałem dymowym – murowany, 220 mm, wkład ceramiczny. 
 • Kanał nawiewny – z PVC, 100 mm. 
 • Paliwo – drewno drzew liściastych, teraz grab. 
 • Kominek używany – do doraźnego ogrzewania domu i c.w.u.

Decyzja: kiedy budowałam kominek, olej opałowy był tani, więc wkład z płaszczem wodnym traktowałam jako drugie źródło ogrzewania pomieszczeń i c.w.u. Obecnie przydaje się do obniżenia kosztów oleju opałowego. Koniecznie chciałam mieć kominek z jak największym "oknem", żeby cieszyć się widokiem ognia oraz z ładnie wyglądającym paleniskiem. Z racji dużej powierzchni mieszkalnej, musiał mieć odpowiednio dużą moc.

Żeliwny wkład z płaszczem wodnym ma dużą szybę, wysoką zimną obudowę i efektowną ramę z drewna.
Żeliwny wkład z płaszczem wodnym ma dużą szybę, wysoką zimną obudowę i efektowną ramę z drewna.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

Otwór rewizyjny zapewnia dostęp do ważnych elementów instalacji przy wkładzie z płaszczem wodnym.
Otwór rewizyjny zapewnia dostęp do ważnych elementów instalacji przy wkładzie z płaszczem wodnym.

Monter okazał się doświadczonym specem – ustawień na sterownikach nie musiałam potem zmieniać. Instalacja z kominkiem od czternastu lat działa efektywnie. Kiedy pali się w kominku, od czasu do czasu słychać bulgotanie wody. Automatyka kieruje ją ze zbiornika na wkładzie najpierw do grzejników, następnie ewentualnie do zasobnika c.w.u. o pojemności 250 l.

Po pięciu latach eksploatacji wezwałam serwisanta, ponieważ usłyszałam inny niż dotąd chlupot wody. Wymiana rozszczelnionego naczynia wyrównawczego kosztowała 600 zł. Innym razem musiał założyć nowy filtr i dokonać przeglądu instalacji za 150 zł.

Samo spalanie polan jest naprawdę efektywne. Wystarczają 2 lub 3 kloce wysokokalorycznego drewna, by woda w instalacji szybko stała się gorąca, i co jeszcze ważne – drewno spala się powoli i do końca, na miałki popiół. To zasługa dopracowanego paleniska i jego parametrów technicznych.

System szybrów daje możliwość regulacji dopływu świeżego powietrza przez kanał nawiewny, bezproblemowego rozpalania ognia, a potem sterowania intensywnością palenia. Szybko się tego nauczyłam. Szybkę czyszczę często, żeby widzieć ogień, wykorzystując mokry popiół i gazety. Popiół z szuflady i rusztu wybieram co 2 palenia.

Ostrzegam – instalacja kominka z płaszczem wodnym jest kosztowna i skomplikowana! Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Montaż wkładu i włączenie go w moją instalację z kotłem na olej opałowy trwały jeden dzień, ale inne działania – typu wylanie solidnego postumentu, postawienie komina i dodanie ceramicznego wkładu, doprowadzenie instalacji elektrycznej, wykonanie obudowy – były dłuższe i droższe, niż 3000 zł, które wydałam na sam osprzęt wkładu, m.in. pompy, zawory, zabezpieczenia i robociznę.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa w salonie zamontowałam czujnik dymu. Ciąg polepsza strażak na kominie.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty:

 • wkład z montażem 10 000 zł (w tym samo urządzenie 7000 zł); 
 • użytkowanie – drewno 3–5 mp. × 200 zł/mp.; czyszczenie komina raz w roku 250 zł.

Przeczytaj także reportaż z budowy tego domu:

Dom dla rodziny trzypokoleniowej zainspirowany podróżami

Dom Bożeny wyglądem przypomina rozłożysty dwór, lecz naczółkowy dach kryty osikowym wiórem z Suwalszczyzny ma charakterystyczne elementy starego japońskiego ryokan. Układ pomieszczeń powstał zgodnie z zasadami feng shui, a ich wystrój tworzą meble przywiezione z Tajlandii, Bali, Chin, jak również z "pobliskiej" Anglii.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: System szybrów jest mało widoczny, lecz umożliwia dozowanie powietrza z zewnątrz, łatwe rozpalanie ognia i długie spalanie drewna.

aktualizacja: 2018-01-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".