Budujemy Dom

Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina

Artykuł na: 4-5 minut

Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z branży kominowej skupią się na opracowaniu systemu kominowego z odzyskiem ciepła w obudowie perlito-betonowej, dedykowanego do urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Projekt realizowany jest przy współfinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a pracę potrwają do końca I kwartału 2021 roku.

Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina

Jawar już po raz kolejny przystępuje do realizacji badań mających na celu opracowanie nowego komina i materiału bazowego do jego produkcji. W przypadku nowego projektu firma zamierza stworzyć system kominowy, będący drugą generacją dotychczasowego Jawar Nord. Jest on przeznaczony do odprowadzania spalin z kominków i kotłów na paliwa stałe w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Zaletą systemu jest doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny, poprzez kanał powietrzny systemu kominowego. Ostatnio przeprowadzone badania antysmogowe z wykorzystaniem NORDa pokazały, że nie tylko przyczynia się on do zmniejszenia smogu poprzez niską emisję pyłów, ale i zwiększa odzysk ciepła o 5%. Obecne badania mają na celu zwiększenie tej wartości, do co najmniej 10%. Istotnym aspektem będzie zapewnienie szczelności gazowej obudowy komina, zwłaszcza w domach pasywnych. Specjaliści chcą również zmniejszyć nasiąkliwość pustaków, poprawić ich wytrzymałość, a także jeszcze bardziej udoskonalić swoje akcesoria.

- Ze względu na duży potencjał Norda, jak i jego zaskakujące wyniki z ostatnich badań przystąpiliśmy do prac badawczych, mających na celu opracowanie drugiej generacji tego komina. Ma być on przede wszystkim jeszcze bardziej efektywny i bezpieczny w stosunku do swojego poprzednika. Staramy się na bieżąco wdrażać innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na wprowadzenie oszczędności przy eksploatacji i jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom - tłumaczy dr Paweł Jarzyński, Prezes zarządu Jawar.

System kominowy Jawar Nord

Prace badawczo-rozwojowe potrwają do końca I kwartału 2021 roku i będą realizowane pod przewodnictwem kierownika prac B+R - dr. inż. Krzysztofa Drożdżola. Innowacyjny projekt został podzielony na 7 zróżnicowanych etapów.

  1. Badania nad wytrzymałością i lambdą mieszanek perlito-betonowych - w tym etapie specjaliści będą dążyli do uzyskania materiału, który pozwala spełnić wymogi normy w zakresie wytrzymałości i zapewni maksymalną izolacyjność termiczną oraz niską wagę.

  2. Badania nad hydrofobizacją perlitu - na tym poziomie ważne jest uzyskanie materiału, umożliwiającego wytworzenie pustaka kominowego, który ma znacznie niższą nasiąkliwość, a jednocześnie będzie posiadał właściwości fizyczne, spełniające wymagania normy EN12446.

  3. Badania nad szczelnością mieszanek perlito-betonowych - kluczowe w tym zakresie będzie wytworzenie pustaka kominowego, który spełni klasę gazoszczelności N2.

  4. Badania nad wpływem akcesoriów na wyniki komina - w tym wypadku firma będzie chciała pozyskać wiedzę, czy nasady kominowe mogą stabilizować ciąg kominowy na poziomie podciśnienia 15-20 Pa przy jednoczesnym zapewnieniu niezakłóconego dopływu powietrza do spalania. Istotne będą również informacje o szczelności wewnętrznego przewodu na poziomie N1 również po pożarze sadzy.

  5. Projektowanie i testowanie różnych konstrukcji komina - ten etap będzie opierał się na wytypowaniu określonej konstrukcji, która będzie wykazywać najlepsze spośród przebadanych parametry wymiany ciepła i bezpieczeństwa pożarowego, przy zastosowaniu materiałów i akcesoriów wytypowanych w poprzednich etapach projektu.

  6. Prototypowanie i testowanie wybranej konstrukcji, udoskonalenia - jedna z końcowych faz projektu pozwoli firmie zaprojektować i wykonać prototyp docelowego systemu kominowego. Komin ma spełniać wszystkie warunki norm oraz zapewniać sprawność temperaturową na poziomie 10%.

  7. Przygotowanie dokumentacji i certyfikacja - firma przygotowuje swój produkt do wprowadzenia na rynek. Najprawdopodobniej będzie on dostępny od początku kwietnia 2021 roku.

Jawar niemal od początku swojej działalności bierze czynny udział w pracach badawczo-rozwojowych w zakresie poddawania swoich produktów weryfikacji sprawności temperaturowej czy też opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań, opartych na innowacyjnych technologiach.

Jednym z ostatnich projektów, realizowanych w kooperacji z Cechem Kominiarzy Polskich na czele z dr. inż. Krzysztofem Drożdżolem były badania eksperymentalne, mające na celu określenie stężeń zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania drewna, w zależności od zastosowanego systemu kominowego. Potwierdziły one m.in., że przekrój komina, wyposażenie jak i jego rodzaj, mają bezpośredni wpływ na emisję pyłów, natomiast doprowadzenie przewodem kominowym wstępnie podgrzanego powietrza kominem Jawar Nord zmniejsza ich emisję. Oznacza to zatem, że Nord przyczynia się do zmniejszenia smogu.

Firma powiązana: JAWAR
aktualizacja: 2018-04-17

Dodaj komentarz

Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".