Budujemy Dom

Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!

Artykuł na: 4-5 minut

Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która kominy użytkuje od 2015 r.

Straciłam 1700 zł, bo zdecydowałam się na pompę ciepła!

Dom: murowany, parterowy z garażem, pow. 93 m2. Ogrzewany gruntową pompą ciepła i wkładem kominkowym. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • 2 ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7,5 m. 
 • W kotłowni - zgrupowane 4 kanały wentylacyjne i 1 dymowy (miał współpracować z kotłem na paliwa stałe). 
 • W salonie - 1 komin dymowy (220 mm), współpracujący z wkładem kominkowym, oraz 5 wentylacyjnych. Oddzielnie kanał odpowietrzający instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja w środku budynku.

Decyzja: nie mam przekonania do murowanych kominów, bo słyszałam, jakie ludzie mają problemy ze źle wykonanymi, np. z niedobrym ciągiem. Kupiłam prefabrykowane zestawy kominowe, przeznaczone do konkretnych funkcji i postawiłam zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Nie chciałam niczego zmieniać, żeby nie narobić sobie kłopotów.

Pomyliłam się jednak o... komin dymowy w kotłowni i niepotrzebnie wydałam 1700 zł. Stało się tak, ponieważ na początku myślałam, że będę ogrzewać dom kotłem na paliwa stałe, lecz rzutem na taśmę zamontowałam gruntową pompę ciepła z pionowymi kolektorami dolnymi. Kanał dymowy stoi nieużywany!

Wyczystkę przy kominku umieszczono na bocznej ścianie komina
Wyczystkę przy kominku umieszczono na bocznej ścianie komina. Jest łatwo dostępna

Prefabrykowane zestawy kominowe - rady i przestrogi:

 • Systemowe kominy rosły jak na drożdżach. Dla mnie najważniejszą ich cechą jest bezpieczeństwo domowników i długa gwarancja. Są to rzeczywiście profesjonalne wyroby. Ciąg jest doskonały, dlatego nie musiałam dodawać specjalnych nasad kominiarskich.

  Surowe elementy prefabrykowane nie wyglądają ładnie, więc nad dachem kazałam je otynkować marmolitem na kominy, w kolorze jak na podmurówce domu. Mam nadzieję, że takie wykończenie nie zabrudzi się i nie zacznie kruszyć. Szczyty kominów dekarze obrobili ocynkowaną blachą. Dobrze uszczelnili blachą styk komina z dachem, nic nie kapie na strych.

  Na dole kanałów dymowych, oczywiście, znajdują się wyczystki. Używam jedynie tej przy kominku, ale mało w nim palę, dlatego jeszcze się nie zapełniła sadzą. Mam do niej bardzo łatwy dostęp z korytarza, jest przy bocznej ścianie komina. Jest widoczna, więc kupiłam ładną oprawę z drzwiczkami ze stali nierdzewnej.

 • Kominiarz nakazał mi palenie w kominku tylko suchym drewnem. Dopilnowałam, żeby rura wychodząca z wkładu kominkowego była długa i wcięta do komina możliwie wysoko, wtedy oddaje więcej ciepła. Obudowę kominka zrobiłam z ognioodpornych płyt g-k, ale od strony spiżarni niczym nie osłoniłam komina i niepotrzebnie przedostaje się tu trochę ciepła. Muszę obłożyć go np. wełną mineralną.

Prefabrykowane zestawy kominowe - koszty:

 • 2 kominy prefabrykowane każdy za ok. 1700 zł; 
 • robocizna łącznie 800 zł.
Oprawę i drzwiczki wyczystki wykonano z estetycznej stali nierdzewnej
Oprawę i drzwiczki wyczystki wykonano z estetycznej stali nierdzewnej

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu otynkowano marmolitem.

aktualizacja: 2018-05-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

12 godzin temu, uroboros napisał:   Nie wiem o co chodzi, ale napisałem , a coooo... O nieeeee,... to by było za proste jak na Ciebie. Ty wiesz i zarazem nie wiesz.

demo

09 Cze 2018, 08:00

5 godzin temu, demo napisał: po co ktoś miałby ucinać systemową rurę prefabrykowaną Bo jest np za długa i wystaje z komina... 5 godzin temu, demo napisał: może sam nie wiesz o czym piszesz Nie wiem o co chodzi, ale napisałem , a coooo...

uroboros

08 Cze 2018, 18:58

3 godziny temu, uroboros napisał: Może jest w nim bardziej laminarny przepływ spalin, może mniej "hamulców" przepływu (gładkie powierzchnie), może większa długość - przecież nie utniesz systemowej rury - przewodu poprawia ciąg, może odpowiednia reklama... Może ...

demo

08 Cze 2018, 13:28

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".