Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi

Artykuł na: 4-5 minut

Latem 2017 r. kupiłem kocioł kondensacyjny, który potrzebował nowocześniejszego stalowego wkładu, rura w rurze. Należało wyjąć stary wkład i włożyć nowy. Fachowiec uporał się z tym w 2 dni - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1997 r.

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi

Dom: powierzchnia 254 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • 2 jednowarstwowe, wymurowane z cegły ceramicznej, a ponad dachem z cegły klinkierowej. Wysokość 6 m i 7,40 m. 
 • Kanały w kotłowni - 1 spalinowy o przekroju 240 × 240 mm (w nim stalowy wkład powietrzno-spalinowy) i 3 wentylacyjne 140 × 140 mm; w salonie - kanał dymowy i 4 wentylacyjne. Oddzielnie 1 kanał odpowietrzający kanalizację. 
 • Lokalizacja wewnątrz budynku.

Decyzja: stawiałem dom w 1997 r. i wtedy kominy się murowało. Do tej pracy szef mojej ekipy budowlanej wytypował najlepszego murarza, ja kupiłem dobrej jakości cegłę pełną i klinkierową. W kanale spalinowym w kotłowni murarz od razu oprawił wkład ze stali kwasoodpornej, który odprowadzał spaliny z dwufunkcyjnego kotła na gaz z sieci. Pracował 20 lat. Latem 2017 r. kupiłem kocioł kondensacyjny, który potrzebował nowocześniejszego stalowego wkładu, rura w rurze. Należało wyjąć stary wkład i włożyć nowy.

Murowany komin
Podczas modernizacji systemu grzewczego, do murowanego komina i kanału spalinowego włożono kwasoodporny wkład stalowy.

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi:

 • Fachowiec uporał się z tym w 2 dni. Rozkuł kanał spalinowy od strony kotłowni i wprowadził elementy stalowe, po czym zamurował szczelinę. Było trochę demolki, ale operacja nie była trudna. Nowy wkład bez problemu zmieścił się w kanale spalinowym i dobrze działa. Już podczas wznoszenia komina w kotłowni przezornie poprosiłem o przygotowanie przy nim rury połączonej z rurą kanalizacyjną. Przydała się po zmianie modelu kotła i monter mógł łatwo skierować kondensat do kanalizacji. Obyło się bez prucia ścian i posadzki. Warto pamiętać o tym w trakcie budowy.

  Uczulam również na inny aspekt. Po zakupie kotła zaprosiłem do siebie trzech fachowców i każdy miał inny pomysł na poprowadzenie wkładu spalinowego rura w rurze. Jeden z nich chciał postawić kocioł przy ścianie zewnętrznej i wypuścić spaliny przez ścianę, twierdząc że montaż będzie wtedy tańszy. Ale nie o takie oszczędności mi chodziło! Inny uświadomił mi, że urządzenie osiągnie większy odzysk ciepła, jeśli rura będzie dłuższa - u mnie ma prawie 5 m - i będzie biegła w istniejącym kanale spalinowym.

 • W kanale dymowym do kominka w salonie murarz nie wsadził żadnego wkładu, tylko bardzo starannie wyrobił spoiny między cegłami. Widziałem, jak się stara, żeby wewnętrzne ścianki były gładkie, a spoiny pełne. Taka precyzyjna robota trwała wieki. To wada murowanych kominów. Przewód dymowy nie nastręcza jednak od lat żadnego problemu.

  Przed jego budową poprosiłem sąsiada, który prowadzi firmę kominkarską, o polecenie najlepszego przekroju do kominka o mocy 16 kW. Cug jest tak dobry, że nie potrzebuję wymuszać go strażakiem. Operuję jedynie szybrami przy żeliwnym wkładzie kominkowym. Tylko raz w roku wzywam kominiarza, ale jeśli palę często w kominku, jeszcze sam wchodzę 1 lub 2 razy na dach z kompletem narzędzi - liną, kulą, pięcioma różnymi szczotkami. Dla ułatwienia obsługi kominów z dachu, zamontowałem stopnie i ławy kominiarskie - to ważna sprawa!

  Sadzy nie ma dużo, z wyczystki raz na 2 lata wyjmuję najwyżej ¼ wiadra. Od początku pomyślałem o wygodnym zlokalizowaniu dostępu do niej. Drzwiczki umieściłem od strony kuchni, bo tam jest kamienna posadzka, nietrudno ją umyć. Po dwudziestu latach, cegła klinkierowa i betonowe czapy obrobione blachą na obu kominach wyglądają dobrze. Z jednego kanału wentylacyjnego wypadły kratki, które trzeba założyć od nowa.

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - koszty:

 • 2 kominy z materiałem i robocizną 6500 zł; 
 • nowy wkład stalowy 600 zł,
 • robocizna 800 zł; 
 • usługa kominiarska 100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Drugi komin ma przewód dymowy do obsługi kominka.

aktualizacja: 2018-05-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze