Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Musieliśmy zrezygnować z nowoczesnych stalowych kominów, bo kosztowały aż 18 000 zł!

Artykuł na: 4-5 minut

Początkowo kominki zamierzaliśmy wyposażyć w nowoczesne stalowe kominy. Obudziliśmy się w momencie, kiedy sprawdziliśmy ceny wolno stojących wyrobów ze stali. Jeden kosztował 9000 zł, co pomnożone razy 2 dawało 18 000 zł! Koszty zupełnie nas powaliły i szybko zrewidowaliśmy plany - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominy użytkują od 2012 r.

Musieliśmy zrezygnować z nowoczesnych stalowych kominów, bo kosztowały aż 18 000 zł!

Dom:

 • Murowany o pow. użytkowej 218 m2, dwukondygnacyjny. 
 • Ogrzewany dwoma kotłami na gaz z sieci oraz dwoma wkładami kominkowymi. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • Tylko prefabrykowane, w tym 2 stalowe powietrzno-spalinowe do kondensacyjnych kotłów na gaz z sieci, 2 ceramiczne dymowe do kominków, wentylacyjne, odpowietrzające instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja wewnątrz budynku.

Decyzja: zbudowaliśmy trzypokoleniowy dom z oddzielonymi mieszkaniami dla nas i seniorów. Obie części mają osobne systemy grzewcze i wentylacyjne, dlatego kominów jest dość dużo i wszystkie są prefabrykowane, bo łatwiej i szybciej się je stawia. Początkowo kominki zamierzaliśmy wyposażyć w nowoczesne stalowe kominy. Srebrne rury wyglądałyby w pomieszczeniach atrakcyjnie i lekko. Na parterze nie postawiliśmy zatem kominów dymowych z murowanych kształtek. Spokojnie kontynuowaliśmy budowę.

Obudziliśmy się w momencie, kiedy sprawdziliśmy ceny wolno stojących wyrobów ze stali. Jeden kosztował 9000 zł, co pomnożone razy 2 dawało 18 000 zł! Koszty zupełnie nas powaliły i szybko zrewidowaliśmy plany. Na szczęście, wszystko działo się w fazie wznoszenia poddasza i - tu ciekawostka - systemowe kominy z ceramicznych kształtek postawiliśmy na stropie nad parterem, więc mają tylko wys. 4 m. Na parterze od kominków poprowadziliśmy zwykłe stalowe rury, które dodatkowo grzeją pomieszczenia.

Przez dach wyprowadzono wiele prefabrykowanych kominów, w tym dymowe i wentylacyjne
Przez dach wyprowadzono wiele prefabrykowanych kominów, w tym dymowe i wentylacyjne.

Systemowe kominy z ceramicznych kształtek - rady i przestrogi:

 • Piotr: taki układ kominów dymowych powoduje, że nie ma przy nich wyczystki. Kominiarz albo ja sam wsuwamy z góry do kanału wycior i sadze spadają do komory kominka. Wybieram je szufelką, w ciągu roku zbiera się pół małego wiadra. Nie mam lęku wysokości i lubię zabawić się w kominiarza. Na dach wychodzę przez wyłaz dachowy, ale na razie jestem na tyle wysportowany i zwinny, że nie zamontowałem stopni, ani ław kominiarskich. Na dachu mam już dużą liczbę kominów i okien, więc nie chcę dodatkowych elementów. Czyszczenie kominów nie jest trudne, wystarcza podstawowy zestaw kominiarski.

  Podobają mi się prefabrykowane wyroby, bo wszystkie elementy są dobrze spasowane i od razu mają w komplecie niezbędne wyposażenie. To bardzo wygodne. Uszczelniania się je specjalnym spoiwem, które cechuje odporność na wysoką temperaturę, albo żrący kondensat. Przekrój kanałów dymowych o śr. 20 cm jest optymalny do naszych kominków. Przy wietrznej pogodzie muszę nawet tłumić ciąg szybrami, bo drewno szybko się spala.

 • Asia: mamy dach pokryty płaską blachą na rąbek stojący, więc poprosiliśmy dekarzy o obrobienie kominów oraz wykończenie czap tym samym materiałem. Dekarzom było to na rękę, a nam podoba się jednolita, spójna obróbka dachowa.

Systemowe kominy z ceramicznych kształtek - koszty:

 • kominy dymowe 2 × 1500 zł; 
 • kominy powietrzno-spalinowe ok. 100 zł/m.b.
Wyłaz na dach oraz blaszana obróbka kominowych elementów prefabrykowanych i miejsca styku z dachem
Wyłaz na dach oraz blaszana obróbka kominowych elementów prefabrykowanych i miejsca styku z dachem.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nasadka kominowa nad kanałem dymowym i prefabrykowane kominy wentylacyjne.

aktualizacja: 2018-05-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze