Budujemy Dom

Musieliśmy zrezygnować z nowoczesnych stalowych kominów, bo kosztowały aż 18 000 zł!

Artykuł na: 4-5 minut

Początkowo kominki zamierzaliśmy wyposażyć w nowoczesne stalowe kominy. Obudziliśmy się w momencie, kiedy sprawdziliśmy ceny wolno stojących wyrobów ze stali. Jeden kosztował 9000 zł, co pomnożone razy 2 dawało 18 000 zł! Koszty zupełnie nas powaliły i szybko zrewidowaliśmy plany - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominy użytkują od 2012 r.

Musieliśmy zrezygnować z nowoczesnych stalowych kominów, bo kosztowały aż 18 000 zł!

Dom:

 • Murowany o pow. użytkowej 218 m2, dwukondygnacyjny. 
 • Ogrzewany dwoma kotłami na gaz z sieci oraz dwoma wkładami kominkowymi. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • Tylko prefabrykowane, w tym 2 stalowe powietrzno-spalinowe do kondensacyjnych kotłów na gaz z sieci, 2 ceramiczne dymowe do kominków, wentylacyjne, odpowietrzające instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja wewnątrz budynku.

Decyzja: zbudowaliśmy trzypokoleniowy dom z oddzielonymi mieszkaniami dla nas i seniorów. Obie części mają osobne systemy grzewcze i wentylacyjne, dlatego kominów jest dość dużo i wszystkie są prefabrykowane, bo łatwiej i szybciej się je stawia. Początkowo kominki zamierzaliśmy wyposażyć w nowoczesne stalowe kominy. Srebrne rury wyglądałyby w pomieszczeniach atrakcyjnie i lekko. Na parterze nie postawiliśmy zatem kominów dymowych z murowanych kształtek. Spokojnie kontynuowaliśmy budowę.

Obudziliśmy się w momencie, kiedy sprawdziliśmy ceny wolno stojących wyrobów ze stali. Jeden kosztował 9000 zł, co pomnożone razy 2 dawało 18 000 zł! Koszty zupełnie nas powaliły i szybko zrewidowaliśmy plany. Na szczęście, wszystko działo się w fazie wznoszenia poddasza i - tu ciekawostka - systemowe kominy z ceramicznych kształtek postawiliśmy na stropie nad parterem, więc mają tylko wys. 4 m. Na parterze od kominków poprowadziliśmy zwykłe stalowe rury, które dodatkowo grzeją pomieszczenia.

Przez dach wyprowadzono wiele prefabrykowanych kominów, w tym dymowe i wentylacyjne
Przez dach wyprowadzono wiele prefabrykowanych kominów, w tym dymowe i wentylacyjne.

Systemowe kominy z ceramicznych kształtek - rady i przestrogi:

 • Piotr: taki układ kominów dymowych powoduje, że nie ma przy nich wyczystki. Kominiarz albo ja sam wsuwamy z góry do kanału wycior i sadze spadają do komory kominka. Wybieram je szufelką, w ciągu roku zbiera się pół małego wiadra. Nie mam lęku wysokości i lubię zabawić się w kominiarza. Na dach wychodzę przez wyłaz dachowy, ale na razie jestem na tyle wysportowany i zwinny, że nie zamontowałem stopni, ani ław kominiarskich. Na dachu mam już dużą liczbę kominów i okien, więc nie chcę dodatkowych elementów. Czyszczenie kominów nie jest trudne, wystarcza podstawowy zestaw kominiarski.

  Podobają mi się prefabrykowane wyroby, bo wszystkie elementy są dobrze spasowane i od razu mają w komplecie niezbędne wyposażenie. To bardzo wygodne. Uszczelniania się je specjalnym spoiwem, które cechuje odporność na wysoką temperaturę, albo żrący kondensat. Przekrój kanałów dymowych o śr. 20 cm jest optymalny do naszych kominków. Przy wietrznej pogodzie muszę nawet tłumić ciąg szybrami, bo drewno szybko się spala.

 • Asia: mamy dach pokryty płaską blachą na rąbek stojący, więc poprosiliśmy dekarzy o obrobienie kominów oraz wykończenie czap tym samym materiałem. Dekarzom było to na rękę, a nam podoba się jednolita, spójna obróbka dachowa.

Systemowe kominy z ceramicznych kształtek - koszty:

 • kominy dymowe 2 × 1500 zł; 
 • kominy powietrzno-spalinowe ok. 100 zł/m.b.
Wyłaz na dach oraz blaszana obróbka kominowych elementów prefabrykowanych i miejsca styku z dachem
Wyłaz na dach oraz blaszana obróbka kominowych elementów prefabrykowanych i miejsca styku z dachem.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nasadka kominowa nad kanałem dymowym i prefabrykowane kominy wentylacyjne.

aktualizacja: 2018-05-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".