Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Artykuł na: 4-5 minut

Myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2015 r.

Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny, pow. 216 m2.
 • Ogrzewany nowoczesnym kotłem na pelety oraz zamkniętym kominkiem na drewno. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: wszystkie prefabrykowane o wys. ok. 7,5 m. W kotłowni - ceramiczny komin dymowy do kotła na paliwa stałe, przy nim 2 kanały wentylacyjne. W salonie - ceramiczny komin dymowy do wkładu kominkowego. W innych pomieszczeniach 8 osobnych kominów wentylacyjnych wyprowadzonych przez dach i kanał odpowietrzający kanalizację.

Decyzja: myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę. Nie zawodzi mnie w żadnym aspekcie.

Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza
Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza.

Prefabrykowane kominy - rady i przestrogi:

 • Dwa największe prefabrykowane kominy do urządzeń grzewczych stanęły piorunem, w dwa dni. Cug w kanale dymowym przy kominku od razu był świetny, bo pod posadzką znajduje się szeroka rura doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz, no i faktycznie dobrałem odpowiednią średnicę kanału do mocy wkładu grzewczego.

  Mimo to po kilku miesiącach dodałem na szczycie komina stalowego strażaka - mieszkam przy lesie, ponadto żona obawiała się, że kawki będą wrzucać do wnętrza patyki. W taki sam sposób zamknąłem drugi kanał dymowy przy kotle. Gotowe kształtki kominowe, wystające nad dach, murarz zakrył cegłami klinkierowymi. Wyrobił z nich ozdobne zwieńczenie. Kominy wyglądają teraz ładniej.

  Czy są jakieś wady prefabrykowanych wyrobów? Może taka, że ceramiczne kształtki kominowe, przeznaczone np. do kominków, są izolowane wełną mineralną i nie oddają ciepła do pomieszczeń. Tymczasem kominy tradycyjnie murowane z cegły promieniują ciepłem.

 • Pilnowałem, żeby osobne kanały wentylacyjne przebiegały możliwie prosto, bez ostrych załamań. To ważne dla prawidłowej, niewymuszonej mechanicznie wentylacji.

 • Dwuspadowy dach domu jest dość stromy, jego kąt nachylenia wynosi 42°, dlatego nie oszczędzałem na akcesoriach zapewniających kominiarzowi bezpieczeństwo. Kupiłem stopnie i długie ławy kominiarskie oraz wygodny wyłaz dachowy. Kominiarz, którego wezwałem do przeglądu, powiedział, że rzadko się mu się zdarzają tak wygodne warunki pracy. U mnie na razie nie miał jej zbyt wiele, bo choć palę peletami już dwa lata, a w kominku od roku, oba kanały dymowe i wyczystki nadal są zupełnie czyste. To zasługa suchego drewna!

Prefabrykowane kominy - koszty:

 • kominy z prefabrykatów 6300 zł; 
 • usługa kominiarska 100 zł.
Wyczystka ze stali nierdzewnej
Wyczystka ze stali nierdzewnej przy kominku jest łatwo dostępna z korytarza (znajduje się na ścianie komina przeciwległej do kominka).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma dwa duże prefabrykowane kominy, każdy z kanałem dymowym i wentylacyjnymi.

aktualizacja: 2018-05-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Żeliwny piecyk emaliowany na drewno Dovre Rock
Żeliwny piecyk emaliowany na drewno Dovre Rock Minimalistyczny, elegancki, delikatnie zaokrąglony. Wspaniale dopełnia nowoczesne pomieszczenia, wnosząc do nich ciepło i przytulną atmosferę. ...
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex
Osłona obrotowa Turbo - nowość od Komin-Flex Osłony obrotowe Turbo przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru.
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze