Budujemy Dom

Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Artykuł na: 4-5 minut

Myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2015 r.

Prefabrykowane kominy nie zawodzą mnie w żadnym aspekcie!

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny, pow. 216 m2.
 • Ogrzewany nowoczesnym kotłem na pelety oraz zamkniętym kominkiem na drewno. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: wszystkie prefabrykowane o wys. ok. 7,5 m. W kotłowni - ceramiczny komin dymowy do kotła na paliwa stałe, przy nim 2 kanały wentylacyjne. W salonie - ceramiczny komin dymowy do wkładu kominkowego. W innych pomieszczeniach 8 osobnych kominów wentylacyjnych wyprowadzonych przez dach i kanał odpowietrzający kanalizację.

Decyzja: myślałem o zbudowaniu prefabrykowanych kominów, ten zamiar ugruntował jeszcze murarz. Przemawia do mnie ta technologia, bo jest szybka w realizacji, mniej pracochłonna od murowanej, można precyzyjnie dobrać kanały do urządzeń grzewczych i sposobu wentylacji, ma profesjonalną konstrukcję, a przy tym zagwarantowaną jakość i coraz przystępniejszą cenę. Nie zawodzi mnie w żadnym aspekcie.

Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza
Komin ze strażakiem, osobne kanały wentylacyjne, akcesoria dachowe dla kominiarza.

Prefabrykowane kominy - rady i przestrogi:

 • Dwa największe prefabrykowane kominy do urządzeń grzewczych stanęły piorunem, w dwa dni. Cug w kanale dymowym przy kominku od razu był świetny, bo pod posadzką znajduje się szeroka rura doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz, no i faktycznie dobrałem odpowiednią średnicę kanału do mocy wkładu grzewczego.

  Mimo to po kilku miesiącach dodałem na szczycie komina stalowego strażaka - mieszkam przy lesie, ponadto żona obawiała się, że kawki będą wrzucać do wnętrza patyki. W taki sam sposób zamknąłem drugi kanał dymowy przy kotle. Gotowe kształtki kominowe, wystające nad dach, murarz zakrył cegłami klinkierowymi. Wyrobił z nich ozdobne zwieńczenie. Kominy wyglądają teraz ładniej.

  Czy są jakieś wady prefabrykowanych wyrobów? Może taka, że ceramiczne kształtki kominowe, przeznaczone np. do kominków, są izolowane wełną mineralną i nie oddają ciepła do pomieszczeń. Tymczasem kominy tradycyjnie murowane z cegły promieniują ciepłem.

 • Pilnowałem, żeby osobne kanały wentylacyjne przebiegały możliwie prosto, bez ostrych załamań. To ważne dla prawidłowej, niewymuszonej mechanicznie wentylacji.

 • Dwuspadowy dach domu jest dość stromy, jego kąt nachylenia wynosi 42°, dlatego nie oszczędzałem na akcesoriach zapewniających kominiarzowi bezpieczeństwo. Kupiłem stopnie i długie ławy kominiarskie oraz wygodny wyłaz dachowy. Kominiarz, którego wezwałem do przeglądu, powiedział, że rzadko się mu się zdarzają tak wygodne warunki pracy. U mnie na razie nie miał jej zbyt wiele, bo choć palę peletami już dwa lata, a w kominku od roku, oba kanały dymowe i wyczystki nadal są zupełnie czyste. To zasługa suchego drewna!

Prefabrykowane kominy - koszty:

 • kominy z prefabrykatów 6300 zł; 
 • usługa kominiarska 100 zł.
Wyczystka ze stali nierdzewnej
Wyczystka ze stali nierdzewnej przy kominku jest łatwo dostępna z korytarza (znajduje się na ścianie komina przeciwległej do kominka).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma dwa duże prefabrykowane kominy, każdy z kanałem dymowym i wentylacyjnymi.

aktualizacja: 2018-05-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".