Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

WSZYSTKO na temat budowy i wykończenia KOMINA PREFABRYKOWANEGO

Obecnie w większości domów stawia się kominy prefabrykowane, składające się z kompletnego zestawu dopasowanych rur i niezbędnych akcesoriów – kształtek, drzwiczek rewizyjnych i kratek wentylacyjnych. Wykonane są z materiałów kwaso- i ognioodpornych. Większość wyposażona jest również w izolację cieplną w postaci mat termoizolacyjnych. Umożliwia to utrzymanie odpowiedniej temperatury spalin i zapewnia właściwą intensywność ciągu kominowego.

WSZYSTKO na temat budowy i wykończenia KOMINA PREFABRYKOWANEGO

Kominy systemowe oferowane są w wielu wariantach, dostosowanych do różnego rodzaju urządzeń grzewczych i właściwości spalin. Wszystkie elementy komina, takie jak wyczystki, odkraplacze, uszczelnienia, muszą zostać dobrane zgodnie z zaleceniami producenta.

Montaż. Kominy prefabrykowane stawia się na betonowym podkładzie podłogi na gruncie lub na stropie jako wolno stojące, niezwiązane konstrukcyjnie ze ścianami. Jeśli komin przechodzi przez strop, otwór w nim powinien być większy niż zewnętrzne wymiary obudowy. Po wzniesieniu komina szczelinę tę wypełnia się materiałem elastycznym, najczęściej wełną mineralną. Pustak bazowy ustawia się na wyrównanym podłożu na izolacji z papy i zaprawie cementowej.

Następnie, zgodnie z instrukcją, montuje się kolejne elementy, zwracając uwagę na wstawienie na odpowiedniej wysokości elementów wyczystki i trójnika przyłączeniowego. W miejscach tych należy w obudowie wyciąć otwory o wymiarach dostosowanych do drzwiczek wyczystki i króćców przyłączeniowych. We wnętrzu obudowy nie mogą pozostawać nawisy zaprawy, nie wolno też dopuścić do zatkania jej spadającą zaprawą ani gruzem.

Komin powinien być wyprowadzony ponad dach na określoną w projekcie wysokość, a na jego zakończeniu umieszczona prefabrykowana czapa.

MONTAŻ KOMINA PREFABRYKOWANEGO

Montaż komina prefabrykowanego - krok 1. Pustak bazowy ustawia się na wyrównanym podłożu na izolacji z papy i zaprawie cementowej
Montaż komina prefabrykowanego - krok 1. Pustak bazowy ustawia się na wyrównanym podłożu na izolacji z papy i zaprawie cementowej (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 2. Zgodnie z instrukcją, montuje się kolejne elementy, zwracając uwagę na wstawienie na odpowiedniej wysokości elementów wyczystki i trójnika przyłączeniowego.
Montaż komina prefabrykowanego - krok 2. Zgodnie z instrukcją, montuje się kolejne elementy, zwracając uwagę na wstawienie na odpowiedniej wysokości elementów wyczystki i trójnika przyłączeniowego. (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 3. Zgodnie z instrukcją, montuje się kolejne elementy, zwracając uwagę na wstawienie na odpowiedniej wysokości elementów wyczystki i trójnika przyłączeniowego.
Montaż komina prefabrykowanego - krok 3. Zgodnie z instrukcją, montuje się kolejne elementy, zwracając uwagę na wstawienie na odpowiedniej wysokości elementów wyczystki i trójnika przyłączeniowego. (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 4. Należy w obudowie wyciąć otwory o wymiarach dostosowanych do drzwiczek wyczystki i króćców przyłączeniowych
Montaż komina prefabrykowanego - krok 4. Należy w obudowie wyciąć otwory o wymiarach dostosowanych do drzwiczek wyczystki i króćców przyłączeniowych. (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 5. Należy w obudowie wyciąć otwory o wymiarach dostosowanych do drzwiczek wyczystki i króćców przyłączeniowych
Montaż komina prefabrykowanego - krok 5. Należy w obudowie wyciąć otwory o wymiarach dostosowanych do drzwiczek wyczystki i króćców przyłączeniowych. (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 6. Komin powinien być wyprowadzony ponad dach na określoną w projekcie wysokość, a na jego zakończeniu umieszczona prefabrykowana czapa
Montaż komina prefabrykowanego - krok 6. Komin powinien być wyprowadzony ponad dach na określoną w projekcie wysokość, a na jego zakończeniu umieszczona prefabrykowana czapa. (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 7. Montaż krućca przyłączeniowego.
Montaż komina prefabrykowanego - krok 7. Montaż krućca przyłączeniowego. (fot. Plewa)
Montaż komina prefabrykowanego - krok 8. Tynkowanie komina
Montaż komina prefabrykowanego - krok 8. Tynkowanie komina (fot. Plewa)

Zobacz, jak zbudować i wykończyć komin prefabrykowany

Ceramiczne. Składają się z ceramicznego wkładu, wykonanego z kształtek, obudowy z betonu lekkiego i ulokowanej pomiędzy nimi izolacji z wełny mineralnej. Złożenie kompletnego systemu jest proste i polega na połączeniu w całość kolejnych elementów. Odporność na substancje agresywne i wysoką temperaturę zależą od rodzaju komina. Mogą być one przeznaczone tylko do kotłów gazowych, tylko do kotłów na paliwa stałe albo też uniwersalne – do wszystkich paliw, ale tylko do kotłów niekondensacyjnych.

Przy odpowiedniej grubości izolacji, mogą być stawiane na zewnątrz budynku jako samodzielne konstrukcje – ocieplenie gwarantuje optymalny ciąg, bez ryzyka utraty efektywności systemu odprowadzania spalin.

Komin zewnętrzny stalowy (a) i ceramiczny (b). - schemat
Komin zewnętrzny stalowy (a) i ceramiczny (b).

Stalowe dwuścienne. Takie kominy są lżejsze od ceramicznych i nie wymagają własnego fundamentu. Podstawą dla nich może być strop poddasza lub konsola wsporcza, dlatego wykorzystywane są głównie podczas remontów, gdy wewnątrz domu nie można postawić nowego komina. Przewód kominowy składa się z trzech elementów:

 • wewnętrznej rury spalinowej z kwasoodpornej albo żaroodpornej stali – dostosowanej do rodzaju współpracującego z nim kotła;
 • izolacji termicznej z wełny mineralnej – chroniącej przed wychłodzeniem odprowadzanych spalin;
 • rury osłonowej ze stali nierdzewnej lub lakierowanego aluminium.

Stal to materiał łatwo przewodzący ciepło, zatem ocieplenie jest niezbędne do zmniejszenia poziomu wychładzania spalin, co zapobiega skraplaniu się zawartej w nich pary wodnej, tworzącej tzw. kondensat (roztwór kwasu siarkowego i azotowego). Pozostałe elementy komina, takie jak wyczystki, odkraplacz, są podobne jak te stosowane w kominach ceramicznych.

Montaż. Poszczególne odcinki rur dwuściennych łączy się kielichowo i mocuje obejmami zaciskowymi. Co kilka metrów komin kotwi się wspornikami do muru i wyprowadza ponad dach domu.

Zewnętrzny komin dwuścienny izolowany, przeznaczony do kotłów na paliwa stałe
Zewnętrzny komin dwuścienny izolowany, przeznaczony do kotłów na paliwa stałe. (fot. MK Systemy kominowe)

EKSPLOATACJA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kanały kominowe powinny być czyszczone z następującą częstotliwościową:

 • co najmniej raz na 3 miesiące w okresie kiedy są użytkowane – kanały dymowe współpracujące z kotłami na paliwa stałe;
 • co najmniej raz na 6 miesięcy w okresie kiedy są użytkowane – kanały spalinowe współpracujące z kotłami gazowymi i olejowymi;
 • nie rzadziej, niż raz do roku – kanały wentylacyjne.

Podstawowy przegląd z czyszczeniem komina kosztuje ok. 200 zł.

Wszystkie kanały kominowe powinny być regularnie czyszczone
Wszystkie kanały kominowe powinny być regularnie czyszczone. Usługa kominiarska kosztuje ok. 200 zł. (fot. Archiwum R. Świtała)

Mimo przestrzegania wymogów dotyczących częstotliwości wizyt kominiarza, mogą pojawić się problemy z jego eksploatacją.

Najczęstszym źródłem wszelkich kłopotów jest niewystarczający ciąg kominowy, czyli podciśnienie panujące w kominie. Prawidłowa jego wartość podawana jest w instrukcji obsługi lub karcie technicznej kotła lub kominka i zazwyczaj mieści się w przedziale 15–25 Pa. We właściwych warunkach podciśnienia urządzenie grzewcze pracuje najbardziej wydajnie, optymalnie zużywa paliwo, a jego trwałość jest najdłuższa, warto więc postarać się by ciąg kominowy odpowiadał wymaganiom.

Ciąg kominowy zależy głównie od wysokości komina i pola jego przekroju. Znaczenie ma przy tym opór przepływu powodowany przez sam kocioł i czasem komin wystarczający dla starego kotła zasypowego okazuje się nieodpowiedni dla nowego z podajnikiem. Może się też okazać, że przekrój kanału dymowego jest zbyt mały do kominka, który wybraliśmy.

Niekiedy zakłócenia ciągu może spowodować znajdujący się w pobliżu wysoki budynek, czy wysokie drzewo. W takiej sytuacji pomóc mogą nasady kominowe lub podwyższenie komina, np. za pomocą rury stalowej lub ceramicznej.

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-09-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel Firma Schiedel dokonała aktualizacji oceny efektywności energetycznej swojej wentylacji hybrydowej SCHIEDEL FLOW dla budynków jednorodzinnych ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze