Jak nie rujnując obudowy kominka zmienić go z otwartego na zamknięty?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak nie rujnując obudowy kominka zmienić go z otwartego na zamknięty?

Warunkiem prawidłowego i bezpiecznego użytkowania wkładu kominkowego jest szczelne oddzielenie obiegu powietrza grzewczego od przewodu dymowego odprowadzającego spaliny do komina. Praktycznie będzie to niemożliwe przy montażu wkładu w istniejącym kominku, jeśli nie zostanie odsłonięty wlot do kanału dymowego komina.

aktualizacja: 2023-08-22 09:16:06

Odpowiedź eksperta: Typowe wkłady kominkowe odprowadzają ciepło na zasadzie cyrkulacji powietrza wokół zewnętrznej strony komory spalania, a ogrzane powietrze odprowadzane jest przez otwory w okapie kominkowym lub też kierowane do rozdzielacza, gdy kominek służy do grzania innych pomieszczeń.

Warunkiem prawidłowego i bezpiecznego użytkowania wkładu kominkowego jest szczelne oddzielenie obiegu powietrza grzewczego od przewodu dymowego odprowadzającego spaliny do komina.

Praktycznie będzie to niemożliwe przy montażu wkładu w istniejącym kominku, jeśli nie zostanie odsłonięty wlot do kanału dymowego komina. Wymaga to rozebrania przynajmniej okapu, tak aby można było połączyć czopuch wkładu kominkowego z otworem wlotowym do komina metalową rurą dymową.

Natomiast wstawienie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym wymaga połączenia go - oprócz odprowadzenia spalin do komina - z wodną instalacją grzewczą typu otwartego. Możliwość wstawienia takiego wkładu do istniejącego kominka bez rujnowania obudowy zależy m.in. od tego, czy uda się podłączyć rury z wodą i gdzie można będzie zainstalować naczynie wzbiorcze oraz ewentualnie wymiennik ciepła.

W praktyce będzie to możliwe, jeśli jest dostęp do kominka "od tyłu" lub z jednej strony przylega on do ściany sąsiedniego pomieszczenia. Najmniej kłopotliwe będzie wyposażenie kominka w kasetę, która w zasadzie nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych podłączeń. Różni się ona od zwykłych wkładów kominkowych dodatkową zewnętrzną obudową komory spalania, która umożliwia oddzielenie cyrkulacji powietrza grzewczego od spalin.

W takiej kasecie powietrze wchodzi między ścianki komory spalania a obudowę przez otwory umieszczone na dole ścianki frontowej, a wypływa przez otwory znajdujące się na górze. Kasetę wystarczy więc ustawić na palenisku kominka i ewentualnie obudować od strony frontowej tak, aby dym nie wydostawał się do pomieszczenia. Wielkość kasety trzeba oczywiście dostosować do wymiarów paleniska kominka.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Omikron Kominki

Zdaniem naszych Czytelników

Trudno coś radzić nie widząc jak to wygląda. Jeżeli obecny kominek stanowi podstawę, oparcie dla komina, to sytuacja jest trudna. Trzeba będzie raczej: - rozebrać front kominka, - wymurować podstawę komina od podłoża, - poczekać aż zaprawa zwiąże; - rozbierać ...

Komin raczej nie stoi na obudowie kominka, a wbudowany jest w przylegająca ścianę lub oparty na własnym fundamencie. Jeśli jest inaczej, to komina nie da się "podwiesić", ale do oceny możliwości potrzebny rysunek - przekrój kominka.

Gość Andzia

24 Sep 2019, 05:59

Witam chcialbym rozebrac kominek z otwarta komora spalania i w pozniejszym czasie w jego miejsce postawic piec typu koza lecz problem stanowi komin gdyz obawiam sie ze przy rozbiorce kominka komin moze spasc do srodka .Czy mozna gorna czesc komina jakos zabezpieczyc podwiesic i wymorowac wyprostowac ...

Gość Nie ma szans

10 Dec 2017, 20:49

Doświadczenie mi mówi jasno, nie ma szans!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!