Budujemy Dom

Kominy stalowe

Artykuł na: 9-16 minut
Jeszcze do niedawna kominy budowano ze zwykłych cegieł ceramicznych, szamotowych lub klinkierowych. Nie wymagało to stosowania wkładów. Po prostu wewnątrz komina biegły kanały, którymi wydostawał się dym, oraz wentylacyjne, przez które było z pomieszczeń odprowadzane powietrze.

Dziś w wielu nowych i starych kominach murowanych montuje się wkłady ze stali szlachetnej, odporne na wilgoć oraz kwasy. Są też i takie stalowe przewody kominowe, które nie wymagają żadnej obudowy; można je umieszczać na zewnątrz domu.

Spaliny, wydzielane przez kotły olejowe lub gazowe, zawierają parę wodną oraz związki siarki i azotu. Skropliny tych substancji mają odczyn kwaśny i są groźne dla wielu materiałów budowlanych.

 

Dlatego też na kanały nowoczesnych kominów wykorzystuje się między innymi szlachetną stal kwasoodporną. Często jest ona wzbogacona domieszką tytanu, chromu, niklu lub molibdenu. Takiej stali niestraszne jest szkodliwe działanie kwaśnych skroplin. Nie powodują jej korodowania. Kominy stalowe są produkowane jako jedno- i dwuwarstwowe.

Kominy jednowarstwowe

Główne elementy stalowego komina jednościennego
Główne elementy stalowego komina jednościennego (fot. MK Żary)
Kominy jednowarstwowe mogą być stosowane do kotłów olejowych oraz gazowych i do urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Sprzedawane są w postaci pojedynczych elementów lub jako cały system, obejmujący wszystko, co jest potrzebne do poprawnego funkcjonowania komina.

 

Umieszcza się je w obudowie – tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych. Niekiedy pustaki keramzytobetonowe wchodzą w skład systemu.

Kominy sztywne

Kominy sztywne zbudowane są ze stali kwasoodpornej. Poszczególne elementy są spawane plazmowo lub walcowane na zimno z jednego kawałka blachy (bez spawania).

 

Te ostatnie są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Grubość ścianek takiego komina wynosi zazwyczaj od 0,6 do 1 mm. Przewód może mieć średnicę 80-1200 mm.

 

Elementy podstawowe przewodu (rury) mają około 1 m długości. Są tak wyprofilowane, by można je było łączyć kielichowo, wsuwając element górny w kielich elementu dolnego. Niektórzy producenci sprzedają też obejmy zaciskowe, które umieszcza się w miejscu kielicha, by dodatkowo wzmocnić połączenie.

Kominy giętkie

Giętkie przewody kominowe są szczególnie polecane do renowacji kominów mających załamania lub odchylenia od pionu
 Giętkie przewody kominowe są szczególnie polecane do renowacji kominów mających załamania lub odchylenia od pionu
(fot. Poujoulat)
Podstawowe elementy giętkich przewodów kominowych (rury) mają budowę harmonijkową. Dzięki temu są elastyczne i można je dowolnie wyginać. Przewody takie łatwo się dostosowują do kształtu komina, dlatego są szczególnie polecane do renowacji starych kominów, które często mają załamania lub odchylenia od pionu.

 

Giętkie przewody produkowane są jako jedno- i dwuścienne, z blachy cieńszej niż przewody sztywne. Przez to mają nieco mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia. Ich średnica wynosi od 100 do 400 mm. W tego typu kominach nie wszystkie elementy są elastyczne. Kształtki wyczystkowe, trójniki, zbiorniki kondensatu mają budowę sztywną.

 

Kominy giętkie są tańsze od sztywnych. Polecane są do kotłów opalanych drewnem i węglem, gazowych oraz do kominków – otwartych i wkładów. Dopuszczalna temperatura wylotowa spalin (taka, jaką osiągają one w trakcie wydostawania się z przewodu kominowego) w przypadku kominów jednowarstwowych wynosi 200-500°C.

Do domów starych i nowych

Stalowe kominy jednowarstwowe mają zastosowanie nie tylko w domach nowo budowanych. Z powodzeniem można ich użyć do renowacji starych kominów. Wówczas wystarczy umieścić wkład w istniejącej obudowie i podłączyć do kotła.

 

Robi się tak również wtedy, gdy stary piec węglowy wymienia się na gazowy lub olejowy. W takiej sytuacji zamontowanie w kominie wkładu jest wręcz konieczne. Kominy murowane nie są bowiem dostosowane do nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Kominy dwuwarstwowe

Komin dwuwarstwowy zamontowany na zewnątrz domu
 Komin dwuwarstwowy zamontowany na zewnątrz domu
(fot. Selpol)
Wewnętrzną część takich kominów tworzy przewód spalinowy o średnicy 80-1000 mm wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna grubości około 30 cm.

 

Wełnę osłania od zewnątrz szczelny płaszcz ze stalowej blachy szlachetnej, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne. Całkowita średnica tych kominów wynosi 130-1600 mm.

 

Poszczególne elementy łączy się kielichowo, niekiedy z użyciem obejm zaciskowych. Kominy dwuwarstwowe nadają się do kotłów na paliwo stałe, płynne i gazowe.

 

Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają robienia obudowy – jest nią zewnętrzny płaszcz stalowy. Są jednak dużo droższe od kominów jednowarstwowych. Kominy stalowe dwuwarstwowe można montować:
  • wewnątrz pomieszczeń – stosuje się je wówczas przede wszystkim do odprowadzania dymu z kominków, są wręcz niezastąpione, gdy kominek jest umiejscowiony niekonwencjonalnie, na przykład na środku pomieszczenia; można je pozostawić niczym nieosłonięte, jeśli jednak ich surowy wygląd zanadto by odbiegał od wystroju pomieszczenia, wystarczy komin obudować płytami gipsowo-kartonowymi;

     

  • na zewnątrz domu – takie rozwiązanie nie jest jednak szczególnie popularne w domach jednorodzinnych, gdyż kominy stalowe tego typu nie zawsze pasują do ich stylistyki; dużym błędem byłoby na przykład zamontowanie takiego komina przy domu architektonicznie wzorowanym na starym dworku.
Dopuszczalna temperatura wylotowa dla kominów dwuwarstwowych wynosi od 160 do 1000°C.

 

Elementy komina dwuściennego – pomiędzy warstwami stali widoczna jest wełna mineralnaElementy komina dwuściennego – pomiędzy warstwami stali widoczna jest wełna mineralna (fot. Umet P.W.)

Kominy typu LAS

Przewód powietrzno-spalinowy może być wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną
Przewód powietrzno-spalinowy może być wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną
Kominy typu LAS (niem. Luft-Abgas- System, czyli system powietrzno-spalinowy) są też nazywane kominami powietrzno—spalinowymi. Mają specyficzną budowę. Składają się z dwóch przewodów. Jeden może się znajdować wewnątrz drugiego.

 

Przewód wewnętrzny odprowadza na zewnątrz spaliny, a zewnętrzny doprowadza do pieca powietrze. Niekiedy przewody są poprowadzone oddzielnie – jeden obok drugiego. Połączenia w tego typu kominach muszą być zabezpieczone uszczelkami elastomerowymi.

 

Te kominy stalowe są przeznaczone do kotłów z zamkniętą komorą spalania, które muszą pobierać powietrze z zewnątrz. Stosuje się je także do kotłów kondensacyjnych, wydzielających spaliny chłodniejsze niż te z tradycyjnych kotłów niskotemperaturowych.

Kilka słów o montażu

Obudowę kominów buduje się równocześnie z murowaniem ścian. Kanały wentylacyjne mogą pozostać puste, bez stalowego wkładu. W kanałach dymowych lub spalinowych umieszcza się wkłady kominowe – najczęściej wpuszczając je przez dach po wybudowaniu komina.

 

Wkłady kominowe wpuszcza się przez dach
 Wkłady kominowe wpuszcza się przez dach (fot. Schiedel)
W obudowie trzeba wykuć otwór w miejscu, gdzie przewidziano podłączenie czopucha oraz przy zakończeniu przewodu. Nie da się bowiem inaczej zamontować trójników oraz zbiornika z odpływem skroplin.

 

dwuścienne wewnątrz domu mogą przebiegać w dowolnym miejscu. Nie wymagają wówczas żadnego dodatkowego podparcia. Gdy są umieszczone przy ścianie, wewnątrz lub na zewnątrz, mogą być oparte na niezależnym fundamencie lub na stalowej konsoli zakotwionej w murze. Przy ścianie utrzymują je specjalne obejmy.

 

Uwaga! Stalowe wkłady kominowe można montować w obudowach murowanych dopiero w dwa tygodnie po ich otynkowaniu. Świeże tynki mogą bowiem wydzielać fluorki lub chlorki, które powodują niszczenie przewodów stalowych.

 

Rozmieszczenie przewodów kominowych w domu i ich wysokość ponad dachem powinny być uwzględnione w projekcie architektonicznym. Rodzaj przewodu oraz jego długość i średnicę powinien do konkretnego modelu kotła dobrać instalator lub doradca techniczny.

By zdobiły dach

Zewnętrzne powierzchnie obudowy komina można wykończyć w rozmaity sposób. Warto jednak zadbać, by były one stylistycznie dopasowane do wyglądu domu i dachu. Kominy stalowe dwuwarstwowe nie wymagają robienia obudowy, tak więc nad poziomem połaci również pozostają niewykończone.

 

Zewnętrzną powierzchnię komina najczęściej okłada się płytkami klinkierowymi lub tynkujeZewnętrzną powierzchnię komina najczęściej okłada się płytkami klinkierowymi lub tynkujeZewnętrzną powierzchnię komina najczęściej okłada się płytkami klinkierowymi lub tynkuje
(fot. Poujoulat)

Mają surowy, nowoczesny wygląd, ale pasują do większości pokryć dachowych. Tradycyjne obudowy wylotu przewodów kominowych mogą być zrobione z klinkieru. Wówczas nie trzeba ich specjalnie wykańczać. Wystarczy wypełnienie spoin między cegłami, nadające ładny wygląd. Zwykłe cegły warto choćby otynkować.

 

Kominy stalowe można również wykończyć płytkami klinkierowymi, ceramicznymi, kamieniem, płytkami cynkowymi, a nawet popularnym sidingiem winylowym. Nie poleca się do tego celu cegieł dziurawek ani kratówek, gdyż ich wytrzymałość jest zbyt mała.

Kominów nie buduje się z silikatów, betonu komórkowego czy ceramiki poryzowanej.
Mają one bowiem zbyt małą odporność na szkodliwe substancje wydzielane przez spaliny. Z tych materiałów można robić jedynie przewody wentylacyjne.

Marcin Grębiszewski

aktualizacja: 2009-09-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Orientacyjne ceny kominów znajdują się na www.cozaile.plhttp://www.cozaile.pl/index.php?option=com...&Itemid=423

Redakcja

25 Lut 2009, 10:56

a jaki jest koszt takiego komina dwuwarstwowego ok 15 m. z gory dziekuje

Gość niedoinformowany

25 Lut 2009, 10:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".