Budujemy Dom

Kominek od zimy do lata

Artykuł na: 4-5 minut
Jest już dostępny kominek, który ogrzeje nasz dom w chłodnych porach roku, zaś w gorących zapewni przyjemny chłód.

Obudowa ModuloWe Francji powstała technologia tzw. multienergetyczna, która łączy funkcje ogrzewania drewnem oraz ogrzewania pompą ciepła z klimatyzacją a steruje nimi automat. Technologia ta jest dostępna także w Polsce.

 

Nietypowy kominek opalany drewnem swą tradycyjną funkcję najlepiej pełni przy temperaturach poniżej 0°C. Pełny wsad wystarcza na ponad 11 godzin ciągłego palenia. Urządzenie ma moc 17 kW i osiąga sprawność 78%.

 

W okresach przejściowych, gdy temperatura jest dodatnia, pracę podejmuje pompa ciepła, która z 1 kW 1 kW energii elektrycznej wytwarza 3,3 kW energii cieplnej. Ma ona moc 6 kW przy produkcji zimnego powietrza i 6,8 kW przy produkcji ciepła. Płynne sterowanie obrotami silnika napędzającego sprężarkę rotacyjną pozwala zaoszczędzić do 30 proc. energii w stosunku do rozwiązań typowych i przedłuża żywotność sprężarki oraz układu chłodząco-grzewczego.

 

Latem natomiast, gdy nie potrzeby ogrzewania ani dogrzewania domu, działa klimatyzacja.

 

Automat sterujący automatycznie przełącza na tryb chłodzenia lub ogrzewania, zgodnie z zaprogramowaną przez użytkownika temperaturą. System pracuje cicho - emituje silnik dmuchawy emituje dźwięk na poziomie 32 dB(A).

Jak to działa?

Pod paleniskiem kominka umieszczona jest silna dmuchawa oraz dwa wymienniki ciepła połączone z pompą ciepła powietrzną rewersyjną. Wymienniki są szczelnie zaizolowane termicznie pianką.

 

Gdy w kominku pali się ogień, ciepło jest rozprowadzane przewodami do poszczególnych pomieszczeń. Natomiast gdy ogień wygasa, automatycznie podejmuje pracę pompa ciepła. Wyłapane przez wymienniki ciepłe powietrze jest tak rozprowadzane tymi samymi przewodami. Gdy zaś ciepło przestaje być potrzebne pompa ciepła włącza się w trybie rewersyjnym i za pomocą tych samych wymienników tłoczy do przewodów ostudzone powietrze.

System łączy w sobie zamknięty wkład grzewczy z pompą ciepła

Od podstawy do komina

 

W skład systemu wchodzą m.in. kanały powietrzne, zamknięty wkład kominkowy, pompa ciepła powietrzna rewersyjna wraz z urządzeniem zewnętrznym, tunel aerodynamiczny oraz kamienna podstawa i obudowa wkładu. W każdym boku podstawy znajdują się otwory służące jako wentylacja przewodu dymowego oraz pompy ciepła. Pamiętać trzeba, że palenisko musi spocząć na specjalnie przygotowanym fundamencie, zaś obudowa powinna opierać się na nadprożu. Opiera się ono na szkielecie z kątowników metalowych.

 

W handlu dostępny jest kompletny zestaw do montażu urządzeń, składający się z: przewodu kominowego, zestawu rur, kolanka, przewodu z czynnikiem chłodniczym (do pompy ciepła), pulpitu zdalnego sterownia, czterech kanałów powietrza ciepłego i sześciu wykończeń otworów wylotowych oraz dwóch wykończeń podwójnych otworów wlotu powietrza (wyposażonych w filtry przeciwkurzowe), kątownika i kształtownika a także sznura do uszczelniania złączy. Wkład jest obudowany płytą gipsowo-kartonową o własnościach ognioodpornych oraz płytami wełny mineralnej z aluminiową powierzchnią odbijającą ciepło.

Kominek powinien być podłączony do przewodu dymowego wykonanego ze stali nierdzewnej i mającego średnicę 250 mm. Można go umieścić np. wewnątrz istniejącego komina murowanego.

 

Importer i dystrybutor: TiM Kominki

 

Firma powiązana: TIM KOMINKI
aktualizacja: 2008-09-29

Dodaj komentarz

Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".