Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / ABC

Jaki wariant DGP wybrać: z obiegiem grawitacyjnym czy wymuszonym wentylatorem?

DGP bez wentylatora w pełni sprawdzi się tylko jako uzupełniające źródło ciepła w niewielkich, wąskich i wysokich budynkach (np. typowych „szeregowcach”). Poziome odcinki kanałów muszą być krótkie: 2–3 m to maksimum. Najlepiej jeśli sięgają przy tym najwyżej do 2–3 pomieszczeń.

Wprowadzenie elektrycznej dmuchawy eliminuje te ograniczenia. Kanały mogą być dłuższe i zasilać więcej pomieszczeń. Wydajność takiego ogrzewania jest też zdecydowanie wyższa. Warto pamiętać, że praca wentylatora nie jest bezgłośna, uciążliwy może być też szum powstający w kanałach.

Do działania dmuchawy niezbędna jest jednak energia elektryczna. Jeśli DGP ma służyć jako ogrzewanie uzupełniające, a w okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, to lepszym rozwiązaniem może być dobrze wykonana instalacja grawitacyjna. Ewentualnie można pomyśleć o wykonaniu swego rodzaju obejścia (bypassu) – poprowadzeniu na krótkim odcinku dwóch równoległych kanałów: w jednym znajdzie się wówczas dmuchawa.

Jarosław Antkiewicz

 

aktualizacja: 2010-12-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel Firma Schiedel dokonała aktualizacji oceny efektywności energetycznej swojej wentylacji hybrydowej SCHIEDEL FLOW dla budynków jednorodzinnych ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze