Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / ABC

W jaki sposób poprowadzić kanały i rozmieścić nawiewniki?

Artykuł na: 2-3 minuty

Do poprowadzenia kanałów najwygodniej wykorzystać nieużytkowe poddasze, ewentualnie przestrzeń nad sufitem podwieszanym. Uwaga! Kanałów nie należy opierać na elementach konstrukcyjnych, bo przez takie styki mogą przenosić się drgania.

 

Kanały udaje się niekiedy ukryć w samej konstrukcji stropu lub umieścić w miejscu styku ściany i sufitu (w razie braku innej możliwości także ściany i podłogi), osłaniając obudową z płyt gipsowo-kartonowych.

 

Jako że naturalny jest ruch ciepłego powietrza ku górze, dobrze jeżeli odcinki poziome są krótkie. Jeśli konieczna jest zmiana kierunku kanałów, to nie powinno się ich prowadzić pod kątem większym niż 45°.

 

Nawiewniki gorącego powietrza, zarówno zwykłe kratki, jak i regulowane anemostaty, umieszcza się najczęściej na suficie lub w górnej części ścian, rzadziej – w obawie przed wzbijaniem kurzu – przy podłodze lub w samej podłodze (zwykle w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach). Część użytkowników chwali sobie jednak to ostatnie rozwiązanie, bo rozkład temperatury jest wówczas korzystniejszy – podobnie jak w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

 

Rozmieszczenie nawiewników powinno być takie, by strumień powietrza nie był blokowany przez duże sprzęty i nie trafiał bezpośrednio na miejsce, gdzie często będą siadać mieszkańcy (mieliby wrażenie przeciągu); nawiew nie powinien też być skierowany bezpośrednio na ścianę, bo wtedy pojawią się w tym miejscu smugi kurzu. Nawiewniki najlepiej umieścić w pobliżu okien, jako miejsc o największych stratach ciepła. W praktyce w niewielkich pomieszczeniach (do kilkunastu m²) o szczelnych oknach nawiewniki gorącego powietrza nie muszą znajdować się koniecznie w pobliżu okien – ruch powietrza będzie i tak wystarczający do wyrównania temperatury w pomieszczeniu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2009-03-31

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Remont komina

Remont komina jest potrzebny kiedy na jego ścianach pojawiają się oznaki zniszczenia. O tym samym trzeba pomyśleć, gdy kocioł na paliwo stałe planujemy zastąpić nowoczesnym gazowym lub olejowym.

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze