Budujemy Dom

Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Artykuł na: 2-3 minuty

Po wytyczeniu obrysu budynku przez uprawnionego geodetę przystępuje się do prac ziemnych. To zwykle usunięcie warstwy ziemi urodzajnej (humusu) pod całym obrysem przyszłego domu oraz wykonanie wykopów fundamentowych.

Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Poza specyficznymi sytuacjami, wynikającymi z nietypowych warunków gruntowych (grunty o słabej nośności, rejony szkód górniczych itd.) posadowienie budynku to zwykle żelbetowe ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe z betonu wylewanego w deskowaniu lub murowane z bloczków betonowych. Tak jest i w przypadku naszego projektu. Po wzniesieniu ścian fundamentowych, w ramach tzw. stanu zerowego wykonuje się jeszcze podkład pod podłogę na gruncie – najczęściej z zagęszczonego mechanicznie piasku oraz warstwy tzw. chudego betonu.

Koszt robót ziemnych i fundamentowych wyniesie w przybliżeniu 35 000 zł, w tym ok. 15 000 zł za robociznę. Jednak zupełnie realne jest zaoszczędzenie właśnie na tym etapie kilku tysięcy zł, głównie właśnie na robociźnie.

FUNDAMENT MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne i fundamenty 20 000 15 000 35 000

Różnica kosztów pomiędzy murowaniem z bloczków i fundamentem monolitycznym (wylewanym w deskowaniu) będzie w praktyce pomijalna, o ile zastosujemy wypożyczony gotowy szalunek. Są one dostępne w wielu składach budowlanych i betoniarniach. Kupowanie drewna i zbijanie z niego szalunków tylko w tym celu się po prostu nie opłaca.

Musimy za to pamiętać, że wykonanie ścian trójwarstwowych lub jednowarstwowych zamiast zaproponowanych przez autorów projektu dwuwarstwowych, oznacza konieczność przeprojektowania fundamentów. Dla ścian jednowarstwowych będzie to najpewniej tylko nieznaczne poszerzenie samych ścian fundamentowych – niekłopotliwe i niedrogie. Jednak fundamenty pod ściany trójwarstwowe trzeba będzie zaprojektować również jako trójwarstwowe ze względu na dość ciężką ściankę elewacyjną. Wymaga to szerszych ław i odmiennego sposobu wykonania ścian fundamentowych.

Uwaga! Na tym etapie powinno się ułożyć wszystkie rury i kable biegnące pod podłogą parteru i wymagające przepustów przez fundamenty – wodociąg, kanalizacja, kabel energetyczny itd. I tak mamy przecież koparkę na działce.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Dlaczego trzeba usunąć humus z miejsca, gdzie stanie dom?

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. J. Werner

aktualizacja: 2018-07-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze