Budujemy Dom

Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Artykuł na: 2-3 minuty

Projekt Dom w zdrojówkach to tzw. projekt katalogowy. To oznaczy, że wymaga adaptacji do warunków konkretnej działki przez projektanta z uprawnieniami. Zobowiązany jest on przede wszystkim uwzględnić różnice wynikające z odmiennych niż przyjęte przez autora projektu warunków gruntowych, strefy przemarzania gruntu, wielkości obciążenia śniegiem, wiatrem itd.

Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

W naszym projekcie przewidziano typowe fundamenty, czyli żelbetowe ławy fundamentowe i betonowe ściany fundamentowe wylewane w deskowaniu. Ławy sięgają przy tym poniżej głębokości przemarzania gruntu. To rozwiązanie bardzo popularne, dobrze znane wykonawcom i dość łatwe. Po wytyczeniu budynku przez geodetę prace zaczyna się od usunięcia wierzchniej, urodzajnej warstwy ziemi (tzw. humusu) pod całym obrysem budynku. Następnie wykonuje się wykopy pod ławy.

Standardem jest już wykorzystanie koparko-spycharki, bo wówczas praca zajmuje 1-2 dni. Powszechne jest też wypożyczanie szalunków wielokrotnego użytku, bo zbijanie tradycyjnych drewnianych okazuje się droższe nie tylko ze względu na zużycie drewna, ale i dużą pracochłonność. Z kolei bardzo popularne ściany fundamentowe murowane z bloczków nie są w praktyce tańsze.

Jeżeli zaś chodzi o podłogę na gruncie, to po wzniesieniu ścian fundamentowych na razie jedynie układa się odpowiednio grubą warstwę starannie zagęszczanego piasku lub pospółki, a następnie pokrywa ją ok. 10 cm warstwą mieszanki betonowej.

FUNDAMENT MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne, fundamenty, podłoga na gruncie 20 500 13 000 33 500

Na tym etapie prac ziemnych powinno się wykonać przepusty instalacyjne przez ściany fundamentowe oraz ułożyć wszelkie rury i kable biegnące pod podłogą parteru. Będą to rury wodociągowe, kanalizacyjne oraz kabel energetyczny. Warto też doprowadzić np. kabel na potrzeby domofonu i zasilania napędu bramy wjazdowej w pobliże planowanego wjazdu. Prace ziemne nie będą problemem, skoro na placu budowy i tak mamy koparkę.

Koniecznie należy pamiętać też o wykonaniu uziomu fundamentowego. To stalowy płaskownik umieszczany w dolnej części ław fundamentowych. Jest bardzo skuteczny, tani i łatwy do wykonania. Trzeba go jednak zrobić na etapie wykonania ław, o czym często się zapomina, bo na początku budowy mało kto myśli o instalacji elektrycznej.

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Dlaczego trzeba usunąć humus z miejsca, gdzie stanie dom?

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. J. Werner

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".