Budujemy Dom

Koszty budowy domu - ogrzewanie

Artykuł na: 4-5 minut

Według projektu Dom w zdrojówkach maksymalne zapotrzebowanie tego budynku na ciepło wynosi zaledwie ok. 7,5 kW. To bardzo mało, bo pamiętajmy, że taka moc źródła ciepła będzie potrzebna dopiero przy mrozie wynoszącym -20°C. Zaś gdy na zewnętrz jest 0°C, wystarczy o połowę mniej.

Koszty budowy domu - ogrzewanie

Wobec niskiego zapotrzebowania na energię sama cena paliwa staje się mniej istotna, znaczenia nabiera zaś wygoda obsługi i aspekt ekologiczny. Na działce z dostępem do gazu ziemnego, kocioł na to paliwo będzie naturalnym wyborem. Gdy gazu ziemnego brak, a chcemy mieć bezobsługowe źródło ciepła najłatwiej będzie zastosować gaz ze zbiornika (LPG). W instalacjach wewnętrznych nie trzeba wówczas nic zmieniać.

Pompa ciepła także nie potrzebuje obsługi, a modele wykorzystujące powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła da się wykorzystać na każdej działce. Obecnie dostępne są urządzenia, które potrafią ogrzać dom w pełni samodzielnie, bez pomocy drugiego źródła ciepła nawet w największe mrozy.

Wielu inwestorów zdecyduje się jednak na kocioł na węgiel lub pelety. Obecnie wyeliminowano z rynku kotły o klasie emisji niższej niż 5. A te spełniające wyśrubowane wymogi ekologiczne to prawie wyłącznie kotły z podajnikiem i nowoczesną automatyką. Era tanich, prostych kotłów zasypowych już się skończyła. Niestety, te nowoczesne są znacznie droższe. Trzeba zdawać sobie również sprawę, że nasz kocioł na węgiel lub pelety będzie miał nieco gorszą sprawność i czystość spalania. Wszystko dlatego, że jego moc będzie zbyt wysoka w stosunku do potrzeb, Najmniejsze mają bowiem ok. 12 kW.

Moc kotła gazowego przewidzianego w projekcie jest jeszcze wyższa i wynosi 19 kW. Wynika to z faktu, że słabszych po prostu nie ma na rynku. Jednak nowoczesne urządzenia gazowe są w stanie pracować z wysoką sprawnością nawet przy kilkunastu procentach mocy nominalnej.

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem węglowym 20 000 5000 25 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz ziemny 15 000 4000 19 000
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG i własnym zbiornikiem 26 000 5000 31 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 31 000 6000 37 000
Instalacja ogrzewania elektrycznego grzejnikowo- -podłogowego 10 000 5000 15 000

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Junkers

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".