Budujemy Dom

Koszty budowy domu - ogrzewanie

Artykuł na: 4-5 minut

W polskich warunkach klimatycznych ogrzewanie stanowi największą część kosztów utrzymania domu. Nic więc dziwnego, że wybór paliwa, kotła, grzejników ściennych lub podłogówki jest jednym z najczęściej dyskutowanych tematów wśród budujących.

Koszty budowy domu - ogrzewanie

Zwykle jednak zainteresowania wzbudza wybór paliwa, postrzegany jako najważniejszy czynnik determinujący przyszłe koszty. Jednak w nowych domach, szczególnie takich jak ten – z bardzo dobrze izolowanymi ścianami dachem i do tego wentylacją z rekuperatorem, należy ten pogląd skorygować.

 

Koszty ogrzewania w największym stopniu zależą od strat ciepła budynku (w tym przypadku niskich), co oznacza, że warto rozważyć zastosowanie nieco droższego paliwa, za to nieabsorbującego w trakcie eksploatacji. Jeżeli np. nie mamy dostępu do gazu ziemnego, całkiem rozsądnym wyborem może być gaz płynny (LPG) z przydomowego zbiornika. Taka zmiana nie będzie przy tym wymagała zmian w instalacjach wewnętrznych.

 

Atrakcyjny może być też wybór pompy ciepła, bo obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną w tym domu wynosi zaledwie około 8 kW. Pompa nie musi być więc potężną jednostką o dużej mocy. Jako wariant kosztorysowy przyjęliśmy niedrogą pompę typu powietrze/woda, bo nie wymaga wykonania instalacji po stronie źródła dolnego. Wielkość i rodzaj gruntu na działce nie mają więc znaczenia.

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym 16 000 4000 20 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem na LPG i własnym zbiornikiem 24 000 6000 30 000
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem węglowym z podajnikiem 14 000 5000 19 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 30 000 5000 35 000
Instalacja ogrzewania elektrycznego grzejnikowo-podłogowego 10 000 5000 15 000

Ale uwaga! Projekt przewiduje ogrzewanie grzejnikami ściennymi, w przypadku zaś pompy ciepła warto go zmodyfikować, decydując się na niskotemperaturową podłogówkę. Koszty materiałów niezbędnych do wykonania ogrzewania podłogowego będą praktycznie takie same, co grzejników. Dla wielu osób może to być zaskakujące, ale ceny najpopularniejszych rur wielowarstwowych (PEX-Al-PEX) są od kilku lat bardzo niskie – 100 metrów rury potrzebne do wykonania jednej pętli, kosztuje ok. 250 zł.

 

Wysokie ceny "podłogówki" wynikają ze stosowanych przez wielu wykonawców wysokich stawek za robociznę. Jednak część z nich wycenia wykonanie pętli ogrzewania podłogowego podobnie jak przyłączenie grzejnika – na około 200 zł. Trzeba jednak zastrzec, że jeżeli zdecydujemy się na układ mieszany – najczęściej ogrzewanie na parterze, grzejniki na piętrze (poddaszu), koszty wzrosną przynajmniej o 500–700 zł. Po prostu trzeba będzie dodać układ mieszający.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Junkers

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze