Budujemy Dom

Koszty budowy domu - wentylacja

Artykuł na: 2-3 minuty

Projekt Dom w zdrojówkach przewiduje wentylację grawitacyjną w całym domu. To tradycyjne rozwiązanie, stosowane w znakomitej większości polskich domów.

Koszty budowy domu - wentylacja

Kominy wentylacyjne z pionowymi kanałami wyciągowymi wznosi się jeszcze na etapie stanu surowego, a dopływ świeżego powietrza zapewniają nawiewniki okienne. Dodatkowo przewidziano osobny kanał doprowadzający niezbędne do spalania powietrze w pobliże kominka (lub wprost do wnętrza wkładu). Nie zapomnijmy o jego wykonaniu na wcześniejszym etapie budowy!

Jeżeli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem to przede wszystkim trzeba założyć okna bez nawiewników i nie budować kominów wentylacyjnych. Jeżeli jednak źródłem ciepła będzie kocioł na paliwo stałe to wentylacja kotłowni musi być i tak grawitacyjna. Wówczas najlepiej szczelnie odseparować ją od pozostałej części domu i zapewnić dopływ powietrza bezpośrednio z zewnątrz.

Jeżeli zaś źródłem ciepła będzie kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania i koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym ponad dach lub poziomo przez ścianę zewnętrzną, to wentylacja grawitacyjna nie jest wymagana. Może być mechaniczna, zapewniana przez centralę. Tak jest również w przypadku pompy ciepła. Wkład kominkowy najlepiej zaś kupić całkiem szczelny, z doprowadzeniem powietrza wprost do wkładu.

INSTALACJA WENTYLACYJNA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Wentylacyjna grawitacyjna W kosztach kominów i okien na etapie stanu surowego
rozwiązanie alternatywne
Wentylacyjna mechaniczna z rekuperatorem 16 000 4500 20 500

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Went Dom

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".