Budujemy Dom

Koszty budowy domu - woda i kanalizacja

Artykuł na: 2-3 minuty

Wewnętrzna instalacja wodno-kanalizacyjna nie odbiega poziomem komplikacji od standardów typowych dla nowych domów jednorodzinnych. Powinna kosztować ok. 6000 zł.

Koszty budowy domu - woda i kanalizacja

Korzystne jest umieszczenie łazienek na parterze i na piętrze jedna nad drugą (krótsze rurociągi). Ale już kotłownia i kuchnia są od nich znacznie oddalone. Z tego względu koniecznie należy wykonać cyrkulacje ciepłej wody – inaczej, po odkręceniu kranu, będziemy przez długi czas spuszczać z rur wychłodzoną wodę.

INSTALACJA WOD-KAN MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja wod-kan, odprowadzenie ścieków do sieci 3500 2500 6000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja wod-kan, odprowadzenie ścieków do szamba 6000 3000 9000
Instalacja wod-kan, odprowadzenie ścieków do oczyszczalni przydomowej 8000 5000 13 000

Projekt przewiduje dodatkowo instalację solarną do wspomagania przygotowania c.w.u. Jeżeli zechcemy odłożyć tę inwestycję na później, warto jednak od razu kupić duży zasobnik wody, żeby go potem nie wymieniać. Podobnie, warto zainwestować w dobrą automatykę kotła, umożliwiająca dobrą współpracę z instalacją solarną.

 

Najbardziej kosztochłonne w przypadku wody i kanalizacji może być jednak wykonanie studni wraz z urządzeniami do uzdatniania wody oraz przydomowej oczyszczalni, jeżeli nie ma kanalizacji zbiorczej. Szambo będzie wprawdzie znacznie tańsze w momencie budowy, ale kosztowne eksploatacyjnie.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Fotolia

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze