Budujemy Dom

Koszty budowy domu - ścianki działowe

Artykuł na: 2-3 minuty

W projekcie Sztokholm DCP 60 ścianek działowych jest niewiele – około 60 m2. Koszt ich wzniesienia nie będzie zbyt istotny dla całości wydatków. Są za to raczej nietypowe, o konstrukcji szkieletowej.

Koszty budowy domu - ścianki działowe

Ta technologia ma w naszym kraju wielu przeciwników i prawdopodobnie większość inwestorów wybierze jednak rozwiązanie tradycyjne, czyli ścianki murowane. Tym bardziej, że będą one nawet nieco tańsze.

 

Zaproponowaliśmy dwa warianty materiałowe: ceramikę i silikaty. Oba są popularne i dobrze znane wykonawcom. Zaletą jest łatwość wieszania na nich ciężkich przedmiotów, szkieletowe wymagałyby zaś specjalnych elementów mocujących i/lub miejscowych wzmocnień.

ŚCIANKI DZIAŁOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ścianki szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych 3000 3400 6400
rozwiązanie alternatywne
Ścianki murowane z pustaków ceramicznych 2400 2000 4400
Ścianki z bloczków silikatowych 2600 2000 4600

Zaletą ścianek szkieletowych jest za to możliwość łatwej zmiany podziałów pomieszczeń nawet na późnym etapie budowy oraz eliminacja mostka termicznego pomiędzy ścianką i gruntem. Czym się kierować wybierając materiał na ścianki? Szczególnie warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną. Jest ona bardzo dobra dla materiałów ciężkich, szczególnie silikatów, dobra dla pustaków ceramicznych, słaba zaś dla betonu komórkowego.

 

Inne cechy w przypadku technologii murowanej nie są już tak ważne. Ściany wykonane z elementów o gładkiej powierzchni – betonu komórkowego i silikatów można tynkować tynkiem pocienionym (ok. 0,5 zamiast 1,5 cm), co ich sprzedawcy niekiedy eksponują jako źródło oszczędności. Jednak często jest to oszczędność pozorna, bo w takiej sytuacji nie można ukryć w tynku przewodów instalacji elektrycznej. Zamiast tego trzeba zrobić bruzdy, ułożyć przewody i zaszpachlować je przed tynkowaniem. A zwiększenie nakładu pracy pochłonie ewentualne oszczędności.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Stone Master

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze