Budujemy Dom

Koszty budowy domu - ścianki działowe

Artykuł na: 2-3 minuty

Wszystkie ścianki działowe zaprojektowano jako wykonane z betonu komórkowego. Wybór jest zrozumiały o tyle, że z tego samego materiału wykonane mają być ściany nośne.

Koszty budowy domu - ścianki działowe

Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że mają odczuwalnie gorszą izolacyjność akustyczną niż te wykonane z ciężkich materiałów, jak pełna cegła silikatowa lub ceramiczna. To konsekwencja ich nawet 4-krotnie niższej gęstości. Ponadto wieszanie bardzo ciężkich przedmiotów wymaga specjalnych kołków.

Warto jednak wiedzieć, że zmiana materiału użytego do wzniesienia ścianek działowych jest jak najbardziej możliwa i przynajmniej na parterze nie przysporzy problemów. Na poddaszu zaś musi ją dopuścić konstruktor, gdyż zmienia się obciążenie stropu. Zgoda konstruktora jest też potrzebna na zmianę lokalizacji ścianek na stropie. Wbrew rozpowszechnionej opinii nie można tego robić dowolnie również na stropach żelbetowych.

Za to bez dodatkowych wzmocnień można na takim stropie dowolnie ustawiać typowe, lekkie ścianki szkieletowe. Ich dużą zaletą jest też łatwość rozbiórki, gdy zechcemy inaczej zaaranżować przestrzeń i odmiennie podzielić pomieszczenia.

ŚCIANKI DZIAŁOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ścianki z betonu komórkowego (z tynkiem) 2800 4700 7500
rozwiązanie alternatywne
Ścianki z cegieł silikatowych (z tynkiem) 3700 4700 8400
Ścianki szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych 4500 3500 9000

Zdecydowanie popularniejsze są jednak ścianki murowane, w przypadku których inne cechy, poza izolacyjnością dźwiękową, są tak naprawdę mało istotne. Fakt, że np. gładkie bloczki można pokryć cieńszą warstwą tynku faktycznie niewiele daje.

Po pierwsze, gruba na ok. 1,5 cm warstwa tynku umożliwia ukrycie w nim przewodów elektrycznych bez wycinania bruzd w murze. Po drugie, grubsza warstwa tynku to większa masa i lepsza izolacyjność akustyczna. Różnicę odczuwa się szczególnie w przypadku elementów murowanych na pióro i wpust, bez wypełniania spoin pionowych.

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Stone Master

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".