Budujemy Dom

Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Artykuł na: 2-3 minuty

W projekcie Dom w zdrojówkach tynki wewnętrzne przewidziano jako cementowo-wapienne.

Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Można je oczywiście zastąpić gipsowymi, jednak nie jest to zalecane w miejscach gdzie mogą być narażone na działanie wilgoci - w łazienkach, kuchni, kotłowni, garażu. Są przy tym mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż cementowo-wapienne. Tynki gipsowe przede wszystkim szybciej wysychają, w ciągu kilku dni, a nie tygodni. Gipsowe łatwiej się przy tym wygładza, lecz jeżeli chcemy mieć naprawdę gładkie ściany, to i tak trzeba będzie nałożyć gładź szpachlową.

TYNKI MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Tynki i gładź 4000 5000 9000
Farby, grunty 5500 4000 9500

Ceny tynku cementowo-wapienniego i gipsowego będą najczęściej takie same (gipsowy może być minimalnie tańszy). Materiał i robocizna to zwykle koszt ok. 25 zł/m2. Zadecyduje więc raczej oczekiwane tempo prac.

Od lat dostępne są gotowe mieszanki tynkarskie. Suche składniki jedynie mieszamy z odmierzoną ilością wody. Możemy być w związku z tym pewni parametrów masy tynkarskiej i jej uziarnienia, bo ta wynika z grubości zastosowanego piasku. Ręczne dozowanie wszystkich składników nigdy nie jest zaś precyzyjne i poszczególne partie tynku mogą się różnić.

Uwaga! Przed nałożeniem tynku na ścianach z pustaków ceramicznych trzeba wykonać jeszcze obrzutkę z mocnej zaprawy cementowej. W przypadku zaś ścian o gładkiej powierzchni (beton komórkowy, bloczki silikatowe), niezbędne będzie ich zagruntowanie preparatem zalecanym przez producenta tynku.

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Baumit

aktualizacja: 2018-10-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".