Budujemy Dom

Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Artykuł na: 2-3 minuty

W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.

Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Atutem tych pierwszych jest większa odporność na zawilgocenie oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tynki gipsowe zaś łatwiej jest wygładzić i wysychają w ciągu kilku dni, a nie kilku tygodni. Niektóre ich rodzaje mają zaś wytrzymałość zbliżoną do tynków cementowo–wapiennych. Trzeba jednak zastrzec, że dla uzyskania idealnie równej powierzchni nawet tynki gipsowe wymagają w praktyce nałożenia gładzi.

 

Ceny tynku cementowo-wapienniego i gipsowego będą najczęściej takie same (gipsowy może być minimalnie tańszy). Materiał i robocizna to zwykle koszt ok. 25 zł/m2.

TYNKI MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Tynki 4000 3500 7500
Farby, grunty 6000 4000 10 000

Warto polecić wykorzystanie gotowych zapraw tynkarskich zamiast przygotowywania ich na budowie. Mamy wówczas gwarancję ich właściwego składu, co jest praktycznie niemożliwe do uzyskania w warunkach placu budowy. Oszczędność kilkuset złotych nie jest warta ryzyka. Przed nałożeniem właściwego tynku na ścianach z pustaków ceramicznych (przewidzianych w naszym projekcie) trzeba wykonać jeszcze obrzutkę z mocnej zaprawy cementowej. W przypadku zaś ścian o gładkiej powierzchni (beton komórkowy, bloczki silikatowe) niezbędne będzie ich zagruntowanie preparatem zalecanym przez producenta tynku.

 

Tynki, o ile nie będą pokryte płytkami ceramicznymi, boazerią lub tapetami, wymagają zagruntowania i pomalowania. Gruntowanie jest bardzo ważne, bo w ten sposób zostają związane pyliste cząstki podłoża i wyrównuje się jego chłonność. Rezygnacja z gruntowania to pozorna oszczędność, bo zwiększa się wówczas zużycie farby, a w skrajnych przypadkach powłoka malarska może się odspajać. W nowym domu niezbędne będzie nałożenie 2–3 warstw farby. Koszt gruntu i farby można oszacować na 8000–10 000 zł.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Baumit

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze