Budujemy Dom

Koszty budowy domu - podłogi

Artykuł na: 2-3 minuty

Podłoga to wielowarstwowa struktura, chociaż większość amatorów rozumie pod tą nazwą tylko ostatnią, wierzchnią warstwę, czyli posadzkę. Jednak to właśnie to co znajduje się głębiej ma kluczowe znaczenie.

Koszty budowy domu - podłogi

Podłoga na gruncie (parter) musi zapewniać izolację cieplną i przeciwwilgociową, na poddaszu zaś akustyczną. Projekt przewiduje wyjątkowo grubą izolację cieplną na gruncie – 20 cm styropianu odmiany dach/podłoga o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. To nieco zaskakujące, tym bardziej, że zastosowano ogrzewanie grzejnikami ściennymi, a nie podłogowe (poza łazienkami z ogrzewaniem elektrycznym zapewniającym ciepłą podłogę).

 

Co do rodzaju wylewki podłogowej, powszechnie stosuje się dwa rodzaje jastrychu: cementowy i anhydrytowy. Ten pierwszy jest bardziej odporny na zawilgocenie i nieco tańszy (o ok. 5 zł/m2), jednak wysycha dłużej. Zależnie od warunków panujących w domu będzie to przynajmniej miesiąc podczas gdy dla jastrychu anhydrytowego będzie to 1–2 tygodnie. Oba rodzaje wylewek podłogowych mają przy fachowym wykonaniu równą i gładką powierzchnię. Jastrych anhydrytowy ma wprawdzie właściwości samopoziomujące (dzięki rzadkiej konsystencji) ale wylewka cementowa zatarta zacieraczkami mechanicznymi specjalnie mu nie ustępuje.

OKŁADZINY PODŁOGOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Panele podłogowe i płytki ceramiczne 8400 3800 12 200
rozwiązanie alternatywne
Parkiet drewniany i płytki ceramiczne 9600 8000 17 600

Co do posadzki to wybór materiałów jest ogromny, podobnie jak rozpiętość ich cen. Najtańsze będą panele laminowane oraz płytki ceramiczne (od 30 zł/m2).

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Barlinek

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze