Budujemy Dom

Kalkulator dopłat w rządowym programie "Rodzina na swoim"

Artykuł na: 4-5 minut

Rządowy program „Rodzina na swoim” wspiera rodziny w pozyskaniu własnego domu. Proponowana przez Skarb Państwa pomoc pozwala na obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej nawet o kilkadziesiąt procent przez okres 8 lat. To idealne rozwiązanie dla osób planujących budowę domu o powierzchni do 140 m².

Z danych Gazety Wyborczej wynika, że od początku roku do końca kwietnia udzielono blisko 6,5 tysiąca kredytów, w związku z tym pojawiła się obawa, że zabraknie funduszy na dopłaty. Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za koordynację programu zapewnia, że nie ma możliwości, żeby w którymś momencie roku program “Rodzina na swoim” przestał funkcjonować.

Rządowy program Rodzina na swoim

To dobra informacja, ponieważ zainteresowanie rządowym programem stale rośnie, co widzimy po ilości zapytań, jakie codziennie spływają do naszego biura projektowego. Inwestorzy przede wszystkim poszukują małych i ekonomicznych w budowie domów, które spełnią kryteria programu „Rodzina na swoim” – zauważa Maciej Matłowski, architekt MTM STYL.

W ramach wsparcia rządowego programu i ułatwienia inwestorom poszukiwań domu do 140 m²  zorganizowaliśmy akcję „Na start – dom z dopłatą”. Wytypowaliśmy 50 projektów domów mieszalnych o powierzchni do 140 m², ekonomicznych w budowie, które premiujemy dopłatą w formie rabatu. Na stronie z projektami zamieściliśmy również kalkulator dopłat do oprocentowania, który pozwala na obliczenie raty kredytu z dopłatą.

 

Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej problemów nastręcza inwestorom interpretacja pojęcia „powierzchnia użytkowa ”, ponieważ nie wszyscy wiedzą, które pomieszczenia są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie, i w czy w związku z tym dom, który im się podoba i który chcą zamówić kwalifikuje się do dopłaty. Może się bowiem okazać, że dom, który ma 148 m² powierzchni użytkowej posiada 8 metrowy skład opału, który nie jest wliczany do powierzchni użytkowej i wówczas taki projekt spełni kryteria – wyjaśnia Maciej Matłowski.

 

Przydatna w tej kwestii będzie ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego … W myśl Art. 2.1. tejże ustawy powierzchnię użytkową należy rozumieć jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.

Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału. W rozumieniu niniejszej ustawy garaż nie jest zaliczany do powierzchni użytkowej budynku, jest traktowany jako pomieszczeni przynależne  do budynku.

Osobom planującym ubieganie się o kredyt z dopłatą doradzamy, aby uważnie prześledziły rzuty i kondygnacje oraz dokładnie sprawdziły, które pomieszczenia są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie
– dodaje Maciej Matłowski. W przypadkach spornych, np. dotyczących kotłowi, sugerujemy wizytę w placówce banku w celu doprecyzowania pojęcia.

 

Firma powiązana: MTM STYL
aktualizacja: 2009-05-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Rządowa dotacja jest przejadana przez banki. Porównując sumę spłacanych pieniędzy dwóch możliwości wzięcia kredytu z dopłatą i bez dopłaty przy kredycie na 30 lat i wzięciu 100000 zł. Klient musi w sumie spłacić więcej przy kredycie z dopłatą.

Gość malykos

21 Maj 2009, 12:47

Proszę: http://www.domywstylu.eu/kalkulator_doplat.html

Redakcja

19 Maj 2009, 07:13

to jak dokopać się do tego kalkulatora ?????

Gość WOLFIK36

19 Maj 2009, 06:46

Kalkulator dostępny tutaj: http://kredyt.ogar.pl/doplaty.html

Gość Antek

18 Maj 2009, 10:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".