Kiedy warto rozważyć zastosowanie przepływowych podgrzewaczy elektrycznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy warto rozważyć zastosowanie przepływowych podgrzewaczy elektrycznych?

Odpowiedź eksperta: Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika.

aktualizacja: 2018-06-20 12:06:21

Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody i ograniczenie strat ciepła. Urządzenia jednofazowe (na 230 V) umożliwiają zazwyczaj korzystanie z jednej umywalki lub zlewozmywaka. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia zasilane napięciem 400 V. Do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc od 12 kW, do napełniania wanny należy zastosować moce od 18 kW w górę.

Podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń służących do ogrzewania wody - posiadają klasę energetyczną A. Powyższe zalety oraz fakt, że podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika daje im zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi.

Urządzenia przepływowe wymagają jednak odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania odpowiedniego przydziału mocy, pozostaje zastosować ogrzewacze pojemnościowe.

Warto również zauważyć, że przeciętny ogrzewacz pojemnościowy 80 litrów ma straty energii na poziomie 1,5 kWh/24 h. Oznacza to ok. 550 kWh energii, czyli ok. 300 zł strat rocznie, podczas gdy straty wody i energii przy zastosowaniu podgrzewaczy przepływowych ograniczone są do minimum.

Piotr Sosnowski
Specjalista ds. marketingu i rozwoju produktów
KOSPEL S.A.
fot. Kospel

Może cię zainteresować
Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak działa sterowanie EOS 6? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Ile prądu zużywa piec na pellet? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image