Budujemy Dom

Kiedy warto wymienić kocioł?

Artykuł na: 4-5 minut
Kocioł rzadko ma zbyt niską moc, a do jego wymiany zwykle skłania nas jego zbyt niska sprawność (objawiająca się wysokimi rachunkami za paliwo) lub uciążliwa obsługa.

Kiedy warto wymienić kocioł?
 (fot. Krzaczek)
Ceny paliw, a także samych urządzeń grzewczych w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniły się na tyle, że wybór uzasadniony w momencie budowy obecnie stał się nieracjonalny.

 

Koszty eksploatacji kotła. Nawet kocioł o bardzo wysokiej sprawności i na niezbyt drogie paliwo będzie kosztowny w eksploatacji, jeśli straty ciepła w budynku są bardzo duże.

 

Dlatego dążąc do obniżenia rachunków za ogrzewanie w starych, słabo ocieplonych domach, lepiej najpierw pomyśleć o termomodernizacji (w pierwszej kolejności – o wymianie starych, nieszczelnych okien), a dopiero w drugiej kolejności – o modernizacji instalacji grzewczej. Sama wymiana kotła nie zdziała cudu.

 

Kosztowniejsza inwestycja w oszczędniejsze urządzenia grzewcze może być też nieopłacalna, jeśli dom jest dobrze ocieplony, zatem zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie i na zwrot poniesionych kosztów trzeba by było czekać 20–30 lat. Zawsze warto więc wybierać rozsądny kompromis.

 

Choć ceny paliw nie są stałe, można w przybliżeniu określić, które są najtańsze jako źródła ciepła (uwzględniając różną wartość energetyczną oraz odmienną sprawność urządzeń grzewczych). Kolejność od najtańszego do najdroższego jest następująca:

  • drewno,
  • węgiel kamienny,
  • gaz ziemny,
  • gaz płynny i olej opałowy,
  • energia elektryczna.
Nowoczesny kocioł kondensacyjny, by uzyskać tyle samo ciepła co tradycyjny, potrzebuje mniej paliwa. Oznacza to mniejsze wydatki na ogrzewanie (fot. Bosch Junkers)Nowoczesny kocioł kondensacyjny

Wybór źródła energii.
O zmianie źródła energii nie należy decydować pochopnie, kierując się tylko ceną jej nośnika: warto także uwzględnić koszty zakupu oraz pracochłonność obsługi urządzeń grzewczych. Kotły na paliwo stałe wymagają na przykład regularnej obsługi – nawet te najnowocześniejsze przynajmniej co dzień lub dwa wymagają usunięcia popiołu. Nie każdemu będzie to odpowiadać, a może być nawet niemożliwe, jeśli domownicy często wyjeżdżają na dłużej.

 

Komin z odrębnymi kanałami powietrznym i spalinowym to najlepsze rozwiązanie dla nowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania
Komin z odrębnymi kanałami powietrznym i spalinowym to najlepsze rozwiązanie dla nowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania (fot. Komin-Flex)
Ponadto nie w każdej kotłowni, w której pracował np. kocioł na gaz płynny, zmieści się kocioł węglowy (zwłaszcza wyposażony w podajnik paliwa).

Instalacja zamknięta czy otwarta?

Kotły na paliwo stałe pracują zwykle w instalacjach typu otwartego, czyli z otwartym naczyniem wzbiorczym. Tylko bardzo nieliczne z nich, w których można szybko schłodzić przestrzeń wodną kotła (zwykle za pomocą wężownicy, przez którą w razie potrzeby przepływa zimna woda wodociągowa) mogą pracować w instalacjach z naczyniem zamkniętym (przeponowym).

 

Kotły gazowe i olejowe są przeznaczone do pracy w instalacjach z naczyniem zamkniętym i producenci zwykle nie dopuszczają montowania ich w układach otwartych (bo to przyśpieszałoby ich korozję).

 

Ograniczenia te można wyeliminować, na przykład instalację otwartą można zazwyczaj łatwo przerobić, wymieniając jedynie naczynie wzbiorcze (odwrotna operacja zwykle jest niemożliwa lub trudna).

 

Często stosowanym rozwiązaniem jest podział instalacji grzewczej na dwa obiegi – np. otwarty kotłowy i zamknięty grzejnikowy. Rozdziela je wymiennik ciepła, dzięki czemu woda w nich się nie miesza.

 

Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła. Dzięki temu jeden z nich może być otwarty, a drugi – zamknięty
Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła. Dzięki temu jeden z nich może być otwarty, a drugi – zamknięty

Obieg grawitacyjny lub wymuszony. W starych instalacjach typu otwartego obieg wody jest zwykle grawitacyjny, a nie wymuszony przez pompę. W czasie modernizacji może być jednak konieczne zmontowanie pompy cyrkulacyjnej, np. ze względu na znacznie większe opory przepływu w nowych grzejnikach płytowych.

 

Jeśli jednak instalacja po modernizacji będzie w stanie dalej pracować jako grawitacyjna, to nie ma potrzeby tego zmieniać – zwłaszcza gdy nasz kocioł nie wymaga zasilania elektrycznego (bo nie ma automatyki i podajnika), a w okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat witam.zdecydowałem sie na zakup kotła kondensacyjnego viessmann, jest to pierwsza zima i przyznam że miło jestem zaskoczony ,wszyscy odradzali gaz, ja jednak przeliczyłem wszystkie za i przeciw i zdecydowałem że instalacja gazowa wcale ...

adamis

19 Sty 2010, 21:20

Powodem zimna wcale nie musi być to że ogrzewają Gazem. Wszystko zależy od instalacji, jak jest wykonana, a dokładniej czy wszystko zostało wyliczone tzn. moc grzewcza grzejników, pisząc wszystko mam na myśli każde pomieszczenie no i oczywiście dobór odpowiedniego pieca.

MONTERSPEC

16 Sty 2010, 08:44

Cytat U wszystkich znajomych ,którzy ogrzewają gazem zauważyłam jedną cechę wspólną-mają w domach po prostu zimno.I to pomimo zainstalowania nowoczesnych piecy kondensacyjnych i dobrej izolacji ścian.Dlatego to mnie zniechęca.Ja lubię ...

janekluki

16 Sty 2010, 06:09

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet EcoCondens Integra II Plus z wbudowanym zasobnikiem jest nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, który stanowi w pełni zoptymalizowaną jednostkę ...
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu 1 października 2018 r. wystartował portal edukacyjno-informacyjny ogrzewamdom.pl. Powstał z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają budowę ...

Chcę zrezygnować z okna w kotłowni. Czy są jakieś przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem?

Odpowiedź eksperta: Z otworu okiennego można zrezygnować nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie. 

polecane produkty i technologie

Kocioł żeliwny 5. klasy Klimosz COMBI S - długowieczny i najlepszy w ochronie środowiska

Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze mamy na myśli cechy i właściwości źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z klientami słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".