Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Remont instalacji grzewczej - co zostawić, co zmienić?

Remont instalacji grzewczej kojarzymy przede wszystkim z wymianą kotła lub grzejników. Jednak możliwości jest znacznie więcej i by podjąć dobrą decyzję, musimy zastanowić się, jakich rezultatów przede wszystkim oczekujemy.

Remont instalacji grzewczej - Grzejniki i rury

Dość często grzejniki są zmieniane, bo ich wygląd nie odpowiada mieszkańcom. Jednak, jeśli grzejniki i rury nie są skorodowane, to ich wymiana zwykle nie ma technicznego uzasadnienia. Przede wszystkim nie wierzmy w reklamowe slogany o „energooszczędnych grzejnikach” – zadaniem grzejnika jest po prostu przekazanie określonej ilości ciepła do pomieszczenia, jak więc może być energooszczędny?

 

Nie wierzmy w reklamowe slogany o „energooszczędnych grzejnikach” – zadaniem grzejnika jest po prostu przekazanie określonej ilości ciepła do pomieszczenia, jak więc może być energooszczędny?
Grzejniki w domach jednorodzinnych zwykle są „przewymiarowane” – zbyt duże w stosunku do potrzeb, tym bardziej że z czasem w wielu domach zmniejszono straty ciepła, wymieniając okna i ocieplając ściany i dach.

 

Może to być dla nas korzystne, bo wymieniając kocioł na przygotowujący wodę o niższej temperaturze (np. kondensacyjny), nie będziemy wcale musieli zmieniać grzejników na większe. Oczywiście sprawdzenie tego wymaga obliczenia zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach.

Remont instalacji grzewczej - Obieg grawitacyjny czy wymuszony?

W wielu starych instalacjach ruch wody pomiędzy kotłem i grzejnikami odbywa się bez pomocy pompy obiegowej, jedynie dzięki różnicy wysokości pomiędzy kotłem a grzejnikami oraz różnicy temperatury i gęstości wody ciepłej (zasilającej grzejniki) i już ochłodzonej (powracającej do kotła).

 

Taka instalacja nie potrzebuje do pracy energii elektrycznej i działa bezgłośnie, jednak trzeba utrzymywać w niej wysoką temperaturę wody (zwykle projektowano je dla parametrów 90/70°C), a opory przepływu muszą być jak najmniejsze – dlatego stosuje się rury o dużej średnicy i tradycyjne żeliwne grzejniki żeberkowe, a rurociągi nie mogą być zbyt długie.

 

Grzejnik płytowy
Grzejnik płytowy (fot. Purmo)

Jeśli zechcemy wymienić grzejniki na płytowe, które mają kilkakrotnie większe opory przepływu, albo rozbudować instalację, np. w związku z adaptacją poddaszalub piwnicy na mieszkalne, to zastosowanie pompy obiegowej będzie niezbędne. Dokonując tych zmian, trzeba pamiętać o tym, że jeżeli otwarte naczynie wzbiorcze znajdzie się po stronie tłocznej pompy, to jej praca może powodować dość znaczne podniesienie się poziomu wody w naczyniu i jej ewentualny wypływ przez przelew.

Remont instalacji grzewczej - Zamknięta lub otwarta instalacja

Do niedawna wszystkie kotły na paliwa stałe musiały być zabezpieczone za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego. Takie naczynie ma stałe połączenie z atmosferą, co zwiększa ryzyko korozji w wyniku przenikania tlenu do wody instalacyjnej, ale z drugiej strony, nawet jeśli woda w kotle ulegnie przegrzaniu i zacznie wrzeć, to w instalacji i tak nie dojdzie do wzrostu ciśnienia, bo para i wrząca woda wydostaną się przelewem na zewnątrz.

 

To zabezpieczenie jest pewne, bo nie ma żadnych elementów, które mogą się zepsuć. Jego zaletą jest także to, że kocioł nie jest nigdy narażony na wzrost ciśnienia w wyniku zmian temperatury wody w trakcie normalnej eksploatacji. A takie zmiany mogą stopniowo doprowadzić do utraty szczelności przez kocioł.

 

Drugi sposób zabezpieczenia to zamknięte naczynie wzbiorcze. Nazywane jest też przeponowym, bo to zbiornik przedzielony cienką elastyczną przegrodą, po jednej stronie której znajduje się woda instalacyjna, a po drugiej „poduszka gazowa”. Gdy ciśnienie wody wzrasta, membrana poddaje się temu i gaz zostaje ściśnięty.

 

Zamknięte naczynia wzbiorcze od lat stosuje się do zabezpieczenia instalacji z kotłami gazowymi i olejowymi. W takich kotłach można błyskawicznie zatrzymać dalszy wzrost temperatury wody, po prostu odcinając paliwo, dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa przegrzania (wrzenia) wody i naczynie wzbiorcze przejmuje tylko nieznaczne wzrosty ciśnienia.

 

Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła – najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli w instalacji z kotłem na paliwo stałe chcemy zastosować grzejniki wrażliwe na korozję
Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła – najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli w instalacji z kotłem na paliwo stałe chcemy zastosować grzejniki wrażliwe na korozję


Obecnie zamknięte naczynia wzbiorcze mogą być stosowane także w instalacjach z kotłami na paliwo stałe, lecz kocioł musi być zabezpieczony przed przegrzaniem. Takim zabezpieczeniem jest umieszczona w przestrzeni wodnej kotła wężownica, przez którą w razie nadmiernego wzrostu temperatury przepływa zimna woda wodociągowa. To zabezpieczenie można zastosować jedynie w domach przyłączonych do wodociągu. Jeśli jej źródłem jest studnia i zestaw hydroforowy, to brak prądu pozbawi instalację wodną w domu jej dopływu.

 

Jest jeszcze trzeci sposób zabezpieczenia poprzez podział instalacji na dwa obiegi rozdzielone wymiennikiem ciepła. W części od kotła do wymiennika instalacja jest zabezpieczona naczyniem otwartym, od wymiennika do grzejników zaś – zamkniętym. Dzięki temu kocioł nie musi mieć zabezpieczenia w postaci wężownicy.

 

Jakie zalety ma w takim razie układ zamknięty w instalacjach z kotłami na paliwo stałe? Przede wszystkim pozwala na zastosowanie dowolnych grzejników, w tym popularnych stalowych grzejników płytowych, na pracę których w instalacji otwartej producenci nie dają gwarancji.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-07-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Genesis Plus Galmet ze Złotym Medalem MTP
Genesis Plus Galmet ze Złotym Medalem MTP Produkowany przez Galmet kocioł na pellet Genesis Plus, otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2018.
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018 4 kwietnia 2018 r., podczas poznańskich targów Instalacje 2018, odbędzie się Konferencja PORT PC o tematyce "Standardy jutra w technice grzewczej". ...
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018 Największe spotkanie branży instalacyjnej w Polsce i Europie Środkowej odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. Podczas ...

Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic?

Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic? Producenci podają czasem orientacyjne dane, ale nie wiem na ile są wiarygodne. Jaka w takim razie jest typowa wydajność prysznica i jakiej mocy potrzeba, by ten strumień wody ogrzać do 40–45°C? Czy elektroniczna regulacja temperatury to w tym przypadku coś, za co warto dopłacić?

topowe produkty

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze